Dom w stylu rustykalnym – odkryj jego piękno!

Dom rustykalny, czyli jaki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakimi cechami odznacza się budownictwo tego typu. Budujesz dom? Lubisz wiejski klimat, drewno i kamień? Sprawdź, czy aranżacja tego typu przypadnie ci do gustu.
dom w stylu rustykalnym

Mimo że dziś najpopularniejsze są domy nowoczesne i minimalistyczne, tak projekty domów rustykalnych są wybierane coraz częściej. Co sprawia, że cieszą się niesłabnącą popularnością? Przede wszystkim to zasługa ich uniwersalności. Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny styl aranżacyjny, to właśnie dom w stylu rustykalnym może sprostać twoim oczekiwaniom. Dowiedz się, co charakteryzuje styl rustykalny.

Dom w stylu rustykalnym – jaka jest historia tego typu aranżacji?

Dom w stylu rustykalnym pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, czyli wiejski. Jego historia związana jest bezpośrednio z zamieszkiwaniem dziewiczych terenów Stanów Zjednoczonych i rozwojem państwa. Domy budowano z ogólnodostępnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, a surowce te dziś są fundamentem stylu rustykalnego

Ta aranżacja największą popularnością cieszyła się na przełomie XIX i XX wieku, jednak domy w stylu rustykalnym buduje się do dzisiaj. Nie bez znaczenia jest fakt, że dom rustykalny jest dość tradycyjny. Korzysta z prostych rozwiązań i naturalnych tworzyw, a także pozwala na swobodne łączenie stylów

Dom rustykalny – poznaj jego cechy

Dom rustykalny to ukłon w stronę natury i materiałów, które oferuje nam przyroda. Nie ma tu miejsca na chłodny beton, nowoczesne, duże szklane powierzchnie czy kontrastowe akcenty. Projekty domów rustykalnych zakładają przede wszystkim korzystanie z drewna i kamienia. Dom rustykalny jest spokojną, wręcz tradycyjną aranżacją, jednak to wcale nie pozbawia go ciekawych akcentów. Styl rustykalny czerpie także z zasady eklektyzmu, dlatego wnętrze domu nie jest pozbawione ciekawych dodatków.

Fasada i otoczenie domu w stylu rustykalnym

Tradycyjna drewniana konstrukcja domu z drewnianych belek, usadowiona na kamienistym fundamencie – tak w skrócie wygląda dom w stylu rustykalnym. Efekt surowego drewna można uzyskać dzięki stworzeniu elewacji z kompozytu – ekonomicznego i łatwego w konserwacji. Kamieniem obkłada się najniższe partie elewacji. W tym celu można użyć kamienia dekoracyjnego, płytek cegłopodobnych lub gresowych, które fakturą przypominają naturalny surowiec.

Nie bez znaczenia jest otoczenie domu. W ogrodzie stosuje się drewniane dekoracje (np. huśtawkę z drewna) oraz kamienne rzeźby. Podjazd wykłada się kamieniem, by całość przydomowej aranżacji pozostała spójna. 

Wykończenie domu rustykalnego

Rustykalny domek ma przywodzić na myśl wiejskie domki, w których widać surowość kamienia oraz drewniane elementy. Często uwidacznia się drewniane belki na suficie. Taki rustykalny sufit z belek jest jednym z wyróżników stylu. 

W domach rustykalnych część ścian obkłada się kamieniem, a resztę maluje na neutralne kolory – biele lub beże.

Możesz też spotkać drzwi typu „barn door”, które są nawiązaniem do drzwi do stodoły i dodatkowo podkreślają wiejski styl. 

Całość utrzymana jest w ciepłych tonacjach: zarówno wykończenie ścian oraz dodatki, jak i tapicerka. Styl rustykalny korzysta z naturalnych materiałów – lnu i bawełny. 

Neutralność stylu rustykalnego sprawia, że łatwo włączyć do niego elementy zaczerpnięte z innych stylów.

Projekty domów rustykalnych – komu mogą się spodobać?

Domy rustykalne to ukłon w stronę wielbicieli natury. Tego typu aranżacje mogą spodobać się miłośnikom stylu etno lub boho. Znajdą także wielbicieli wśród amatorów tradycyjnych rozwiązań, które zakładają stonowanie i pewną neutralność. 
Nie bez znaczenia jest fakt, że styl rustykalny łatwo przyjmuje wszelkie nawiązania zaczerpnięte z innych stylów. To dobry motyw dla niezdecydowanych lub osób, które stawiają na eklektyzm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
domy 3d

Domy 3D – przyszłość budownictwa czy technologiczna fanaberia?

Następny artykuł
korek-na-sciane

Korek na ścianę – w jakich pomieszczeniach sprawdzi się ten materiał?

Związane stanowiska