Skąd dofinansowanie na pompy ciepła?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia pozwalające na energooszczędne i wydajne ogrzewanie budynku zimą oraz chłodzenie go latem, a także przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Zalety tego rozwiązania są liczne: ochrona środowiska, duża oszczędność na rachunkach, łatwość instalacji i obsługi, bezpieczeństwo – to tylko niektóre z nich. W porównaniu z coraz mniej dostępnymi i coraz droższymi surowcami, jakimi są gaz i węgiel, pompy ciepła to pewny wybór wykorzystujący odnawialne źródła energii. Dość sporym problemem jednak mogą być ceny samej pompy ciepła i jej instalacji. Sprawdzamy, o jakie dofinansowania możemy się postarać, aby choć w części pokryć koszty pompy.
Skąd dofinansowanie na pompy ciepła

Dofinansowanie na pompy ciepła

Jeśli interesuje nas zakup i instalacja pompy ciepła, możemy postarać się o dofinansowanie z jednego z działających obecnie programów. Właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się w tym roku o dopłaty nie tylko do zakupu pompy ciepła czy fotowoltaiki, ale też magazynów ciepła i energii, a także do wymiany swojego starego pieca. Obowiązuje także ulga podatkowa, dzięki której koszty remontu naszego domu możemy odliczyć w deklaracji PIT. 

Program ,,Czyste Powietrze”

Program “Czyste Powietrze” realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma on na celu poprawę jakości powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych. Program skierowany jest głównie do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują ich termomodernizację, polegającą na przykład na wymianie swojego starego pieca na pompę ciepła oraz zakup i instalację fotowoltaiki. Wysokość dopłaty zależy od wysokości dochodów: 

  • Podstawowy poziom dofinansowania przewidziany jest dla osób, których dochód roczny jest niższy niż 100 tys. zł. Tacy inwestorzy mogą dostać dofinansowanie o wartości maksymalnie 13 500 zł na zakup pomp ciepła powietrze/woda. 
  • Podwyższony poziom dofinansowania przewidziany jest dla osób, których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1400 zł netto w gospodarstwach wieloosobowych i 1960 zł netto w gospodarstwach jednoosobowych. Tacy inwestorzy mogą dostać dotację w wysokości maksymalnie 18 000 zł na termomodernizację. 

Nabór wniosków o dofinansowanie na pompy ciepła jest ciągły, a program ma potrwać aż do 2032 roku. 

Program ,,Moje Ciepło”

W ramach programu ,,Moje Ciepło” mieszkańcy Polski mogą otrzymać dofinansowanie na instalację pompy ciepła w nowym domu o podwyższonym standardzie energetycznym – pompy gruntowej, typu powietrze/woda oraz powietrze/powietrze. Program ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń atmosferycznych związanych z ogrzewaniem domów, a także polepszenie efektywności energetycznej budynków.

Aby skorzystać z programu ,,Moje Ciepło”, należy spełnić określone kryteria i złożyć wniosek w jednym z punktów obsługi programu. Uzyskać można dofinansowanie pokrywające do 30% kosztów inwestycji (w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45%), czyli od 7 do nawet 21 tys. zł. Program trwa od 2022 roku, a wnioski można składać aż do końca 2026 roku. 

Program ,,Ciepłe Mieszkanie”

Program ,,Ciepłe Mieszkanie” kierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych i dotyczy dofinansowań na pompę ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy i kocioł na pellet oraz wykonanie instalacji, wentylację i wymianę okien i drzwi. Wysokość dotacji, jakie można uzyskać uzależniona jest od dochodu:

  • podstawowy poziom dotacji obejmuje właścicieli mieszkań z rocznym dochodem do 120 tys. zł – mogą oni liczyć na dopłaty do 15 tys. zł na lokal lub do 30% kosztów inwestycji, 
  • drugi poziom dotacji obejmuje właścicieli mieszkań z dochodem do 1673 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2342 ł w gospodarstwie jednoosobowym – mogą oni liczyć na dopłaty do 25 tys. zł, czyli do 60% kosztów inwestycji, 
  • trzeci poziom dotacji obejmuje właścicieli mieszkań z dochodem do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym – mogą oni liczyć na dopłaty do 37,5 tys. zł na lokal, czyli aż do 90% kosztów inwestycji. 

W przypadku gmin znajdujących się na liście najbardziej zanieczyszczonych, poszczególne progi dofinansowania zwiększone będą o 5 punktów procentowych. Nabór ogłaszany będzie w gminach biorących udział w programie. 

Program ,,Ogrzej się z Tauronem”

W tym roku firma Tauron postanowiła przeznaczyć 2 mln zł na dofinansowania pomp ciepła dla właścicieli domów jednorodzinnych z województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego (wszędzie tam, gdzie działa Tauron). Można uzyskać do 4400 zł dofinansowania, a dopłata ta może być połączona z innymi formami wsparcia, na przykład pochodzącego z wyżej wymienionych programów.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dom ekologiczny

Dom ekologiczny – co to jest?

Następny artykuł

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - wszystko co chcesz wiedzieć

Związane stanowiska