Czym jest opierzenie dachu i jak przeprowadzić prace?

Opierzenie dachu to cykl prac, które wykonuje się na połaci dachowej. Konstrukcja połaci ma za zadanie wykończyć budynek w estetyczny sposób i zabezpieczyć go przed czynnikami atmosferycznymi. Jak montuje się opierzenia dachowe? Sprawdź!
opierzenie dachu

Nałożenie blachy, dachówki czy innego pokrycia połaci dachowej nie wieńczy prac dekarskich. Choć powierzchnia dachu może już wydawać się estetyczna i funkcjonalna, potrzebuje jeszcze wykończenia. Jednak z metod to opierzenie dachu. Co to jest? To szereg działań, mających na celu wykończenie połaci dachowej i ochronę wnętrza przed wilgocią. To właśnie montaż opierzenia ochroni połać przed zerwaniem w wyniku silnych powiewów wiatru.

Opierzenia dachowe – co wchodzi w zakres prac?

Choć opierzenie dachu to teoretycznie jeden etap prac dekarskich, nie jest prowadzone w jednym miejscu. Także technika przeprowadzania prac w różnych przestrzeniach jest nieco inna. Jeśli planujesz samodzielnie wykonać opierzenia dachowe, poznaj zakres prac, jaki cię czeka. Wymienione etapy należą do najpopularniejszych, jednak przy nietypowych połaciach może pojawić się potrzeba przeprowadzenia jeszcze innych robót. Przedstawiamy teraz etapy opierzenia dachowego.

Budowa wiatrownic

To jeden z pierwszych i najważniejszych etapów opierzenia dachu. Prace przeprowadza się często jeszcze przed położeniem połaci dachowej. Opierzenie z blachy lub papy trzeba umieścić na powierzchni desek usztywniających więźbę dachową. Powszechnie stosuje się w tym celu gotowe elementy, które są modernizowane na budowie.

Układanie koszy dachowych

Kosze dachowe to części dachu, które są wykonywane w miejscach łączenia ze sobą poszczególnych połaci. To szczególnie istotny etap opierzenia dachu, ponieważ głównie w to miejsce spływa woda deszczowa. Tu także utrzymuje się śnieg, dlatego brak zabezpieczenia to ryzyko przeciekania wody do wewnątrz.

Montaż pasów rynnowych

Drugą przestrzenią silnie narażoną na działanie wilgoci jest krawędź dachu, wykończona rynnami. Opierzenie dachu w tym miejscu może składać się z dwóch etapów:

  • montażu pasa nadrynnowego;
  • montażu pasa podrynnowego.

Pierwszym etapem jest budowa pasa nadrynnowego, który kieruje wodę bezpośrednio do rynny i zapobiega podchodzeniu jej pod połać. Drugi to pas podrynnowy, czyli element odpowiedzialny za ochronę elewacji dachowej przed zamoknięciem. Obie części montowane są jednocześnie. Ich połączenie ze sobą sprawia, że tworzą skuteczne zabezpieczenie przed wpływaniem wody deszczowej.

Obróbki pomiędzy połacią a ścianą

Opierzenie dachu przy ścianie wykonuje się w szczególnych przypadkach, kiedy połać jednego budynku sąsiaduje ze ścianą pionową innego. Konstrukcja musi być wykonana w taki sposób, żeby woda z niżej położonego dachu nie zalewała ściany sąsiedniego. Dlatego najczęściej opierzenie dachu przybiera formę korytka montowanego do połaci.

Wykonywanie obróbek komina

Opierzenie dachowe w obrębie komina również należy do konstrukcji wymagających szczególnej uwagi. Ułożenie blachy lub papy ma zabezpieczyć wnętrze budynku przed wilgocią spływającą po ścianie komina. Będzie też chroniło przed przemakaniem samą konstrukcję komina, co ma znaczenie szczególnie przy murowanych elementach.

Opierzenie z blachy wokół komina – o czym pamiętać?

Wykonując obróbki w obrębie komina i przy opierzeniu dachu przy ścianie, musisz pamiętać o stworzeniu elastycznego połączenia. Zarówno komin, jak i sąsiednia ściana są konstrukcjami niezależnymi od połaci. Dlatego w czasie użytkowania pracują nieco inaczej. Efekty niedokładnego połączenia to przemieszczenie się i pękanie elementów. Różnice są kilkumilimetrowe, dlatego wystarczy zadbać o elastyczne połączenie, by nie narazić się na możliwe uszkodzenia.

Układanie blachy w połączeniach elastycznych

W miejscach wymagających elastycznego połączenia opierzenie dachu z blachy wykonuje się w szczególny sposób. Blacha nie jest układana w jednym kawałku, tylko w dwóch niezależnie montowanych do połaci i ściany. Naddatki każdej z blach łączy się ze sobą luźno na zakładki, tworząc tak zwane łączenia na labirynt. Dzięki temu poszczególne elementy mogą pracować niezależnie od siebie, a labirynt uniemożliwi przepływ wilgoci pomiędzy nimi.

Bitumiczne zabezpieczenie elastyczne

Do opierzenia dachu płaskiego pokrytego papą zamiast blachy możesz użyć materiałów bitumicznych. Tutaj technika jest podobna, jak w przypadku połączenia blach, tylko obie warstwy papy łączy się za pomocą masy lub kleju. Nie możesz zapomnieć o tym, że papa prowadzona od komina czy ściany położonej wyżej powinna nachodzić na tę zamocowaną do połaci. Taka zakładka zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci w miejscu łączenia.

Montaż opierzenia – jakie materiały wybrać?

Do prac montażowych związanych z opierzeniem dachu musisz wybrać materiały wysokiej jakości. Tylko takie będą odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne i obciążenia mechaniczne. Jeśli chcesz przez długi czas mieć suche poddasze i termoizolację, nie oszczędzaj na materiałach.

Opierzenie z blachy, czyli jakie będzie najlepsze?

Akcesoria na wymiar powinny być wykonywane z blachy pokrytej warstwą ocynku lub dodatkowo powlekaną tworzywem sztucznym. Możesz też wybrać blachę tłoczoną, która sprawdzi się szczególnie przy obróbkach w koszach dachowych. W przypadku blachy ocynkowanej musisz pamiętać o zabezpieczeniu miejsc cięcia, w których zostaje odsłonięta stal czarna.

Akcesoria elastyczne do opierzenia dachu

Przy wykonywaniu połaci z użyciem papy i innych materiałów bitumicznych do opierzenia dachu będą potrzebne takie same materiały. Warto sięgnąć także po masy uszczelniające na łączenia. Przy obróbkach komina i drobnych poprawkach często stosuje się także samoprzylepne taśmy bitumiczne.

Opierzenie dachu z blachy – jak wykonać?

Jak zrobić opierzenie dachu? Po jakie akcesoria sięgnąć? Takie pytania czekają cię przed rozpoczęciem prac. Niezależnie od tego, jaką połać dachową zaprojektowałeś, musisz podjąć decyzję dotyczącą doboru akcesoriów. Rozwiązania są dwa:

  • gotowe akcesoria do opierzenia dachu – niemal w każdym markecie budowlanym i u producentów połaci znajdziesz gotowe akcesoria do opierzenia dachu. Możesz użyć przygotowanych wiatrownic lub konstrukcji do osłony komina nawet z połączonymi membranami do ułożenia pod połacią. To sposób wygodny, choć niezbyt tani, który w dodatku nie zdaje egzaminu przy nietypowych połaciach;
  • obróbki ręczne z blachy płaskiej – wszystkie elementy opierzenia dachu jednospadowego i wielospadowego możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy arkusz blachy, z którego można wyciąć i uformować odpowiedni kształt. Jest to oczywiście bardzo pracochłonne, ale znacznie zaoszczędzisz względem gotowych elementów.

Opierzenie dachu to jeden z istotnych etapów prac budowlanych, o którym nie możesz zapominać. Powinieneś podejść do niego z najwyższą sumiennością lub powierzyć go osobom znającym się na rzeczy. Dzięki temu unikniesz podstawowych błędów i prowizorycznych rozwiązań. To powinno poprawić też żywotność połaci oraz jej szczelność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
akwarium w ścianie

Montujemy akwarium w ścianie. Co będzie potrzebne?

Następny artykuł
domy kopułowe

Domy kopułowe – zamieszkaj w domu jak z bajki!

Związane stanowiska