Dom ekologiczny – co to jest?

Współcześnie świadomość i zachowania ekologiczne stały się bardzo popularne wśród społeczeństwa. Postępujący kryzys klimatyczny sprawił, że kwestia ochrony środowiska jest jednym z priorytetów. W różnych branżach obserwuje się trendy proekologiczne. Również na rynku nieruchomości coraz częściej spotyka się na przykład energooszczędne domy ekologiczne. Czym one są? 
dom ekologiczny

Energooszczędność w domu ekologicznym

Dom ekologiczny to budynek, który jest przyjazny środowisku. Na tę definicję składają się odpowiedni projekt, cały proces budowy, dobór właściwych materiałów i technologii. 

Kluczowym aspektem jest także energooszczędność. Ekologiczny dom:

  • jest zbudowany z surowców odnawialnych;
  • ma odpowiedni rozkład pomieszczeń względem stron świata;
  • jest dobrze izolowany i charakteryzują go niewielkie straty ciepła;
  • jest ogrzewany przy pomocy surowców odnawialnych (np. drewno, pellet);
  • jest ogrzewany przy pomocy urządzeń pozyskujących energię z otoczenia (np. pompa ciepła gruntowa, panele fotowoltaiczne);
  • jest wyposażony w energooszczędne urządzenia AGD;
  • ma własną oczyszczalnię ścieków;
  • jest wykończony naturalnymi materiałami (np. drewno, kamień, cegła).

Te kilka czynników minimalizuje straty ciepła, dzięki czemu eko-dom w dużej mierze, może być także energooszczędny. 

Konstrukcja domu ekologicznego

Domy ekologiczne powinny być zbudowane z drewna, glinianych pustaków lub z kamienia. Dachy pokrywa się naturalnymi łupkami, strzechą trzcinową, wiórami drewnianymi czy blachą miedzianą. Najpopularniejsze są:

  • domy z drewnianych bali (najczęściej o średnicy od 10 cm do 35 cm), ocieplane gliną lub betonem komórkowym;
  • domy szkieletowe zbudowane z drewnianych prefabrykatów, ocieplane np. włóknami celulozowymi, powstałymi z przemiału makulatury i włókien drzewnych; 
  • domy z gliny i ze słomy, nazywane potocznie lepiankami, najczęściej powstałe na bazie szkieletu z drewna, wypełnionego glinianymi i słomianymi bloczkami.

W przypadku budynku proekologicznego jego konstrukcja jest bardzo ważna. Najlepiej zbudować niewielki obiekt o zwartej bryle bez dużych przeszkleń. Przy zakupie okien należy zwrócić uwagę na niski współczynnik przenikania ciepła Uw oraz to, aby były trzyszybowe i miały wkładki termoizolacyjne. 

Ponadto eko-domy muszą maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną. Oznacza to, że od strony północnej powinny znajdować się pomieszczenia o funkcjach pomocniczych, jak np. garderoba czy garaż.  Nie muszą mieć okien, a panująca w nich temperatura może być niska. W miejscach, w których mieszkańcy przebywają najczęściej (np. salon, jadalnia), dobrze jest, aby nasłonecznienie było jak największe, co gwarantuje strona południowa. 

Instalacje w domu ekologicznym

Budynki przyjazne środowisku nie mogą wykorzystywać paliw kopalnych do ogrzewania. Alternatywą dla tych źródeł ciepła jest drewno lub biomasa (np. pellet, słoma), których spalanie ogranicza emisję dwutlenku węgla. Najlepiej jest, gdy wykorzystuje się otoczenie do pozyskiwania energii. Takim przykładem są np. panele fotowoltaiczne, które czerpią energię ze słońca, lub gruntowa pompa ciepła pozyskująca ją z gruntu. W przypadku montażu takich urządzeń można uzyskać dofinansowanie, co z pewnością jest dużą zaletą. 

Domownicy w ekologicznym domu

Wymienione wyżej założenia dotyczą głównie konstrukcji obiektów. Ważne jest również podejście domowników do ochrony przyrody. Warto zmienić pewne przyzwyczajenia, których konsekwencją jest zbyt duże zużycie wody i prądu. Mowa o najprostszych czynnościach, takich jak branie prysznica zamiast kąpieli, co wiąże się z oszczędnością wody. Zbieranie deszczówki (np. do podlewania rabatek i trawnika) ma taki sam skutek. 

Kolejną kwestią jest racjonalne zarządzanie oświetleniem, czyli zainstalowanie żarówek LED czy montaż czujnika ruchu na podjeździe, zamiast lamp oświetlających podwórko całą noc. Segregacja śmieci czy korzystanie z opakowań wielorazowych to również czynności, które mają wpływ na środowisko. Dzięki zastosowaniu tych kilku metod dom stanie się jeszcze bardziej ekologiczny. 

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

System przesuwny PVC czy system przesuwny aluminiowy – porównanie rozwiązań i wskazówki co do wyboru

Następny artykuł
Skąd dofinansowanie na pompy ciepła

Skąd dofinansowanie na pompy ciepła?

Związane stanowiska