System przesuwny PVC czy system przesuwny aluminiowy – porównanie rozwiązań i wskazówki co do wyboru

Wielkogabarytowe systemy przesuwne nie tylko są funkcjonalne, ale też stanowią doskonałą ozdobę domu. Duże przeszklenia optycznie powiększają budynek oraz wpuszczają do wnętrza naturalne światło słoneczne. Co ważne, drzwi przesuwne na taras umożliwiają łatwe przechodzenie pomiędzy pomieszczeniem a przestrzenią na zewnątrz. Dlaczego warto wybrać system PVC? Jakie korzyści zapewniają systemy aluminiowe? Z artykułu dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania.

Systemy przesuwne PVC – zalety

Systemy przesuwne PVC należą do najchętniej wybieranych rozwiązań. Ich największe zalety to cena oraz znakomita izolacyjność cieplna i akustyczna. Konstrukcje PVC są odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr. Dzięki smukłym ramom doskonale sprawdzają się w budynkach nowych i modernizowanych. Ponadto stolarka wykonana z tworzywa sztucznego jest lekka i można łatwo utrzymać ją w czystości.

Do licznych zalet drzwi przesuwnych PVC należą też nowoczesne udogodnienia. Konstrukcje mogą być wyposażone w innowacyjne technologie, takie jak dostępny w systemie LivIngSlide mechanizm Soft Close. Zatrzymuje on drzwi w końcowej fazie domykania i zapobiega ich zatrzaskiwaniu. Użytkowanie nowoczesnych systemów przesuwnych PVC jest łatwe i bezpieczne.

Rodzaje systemów przesuwnych PVC

Wyróżnia się dwa rodzaje systemów przesuwnych PVC – HST i PSK. Drzwi podnoszono-przesuwne (HST) przeznaczone są przede wszystkim do rozwiązań wielkogabarytowych. Taki system może utrzymać ciężkie skrzydła – o masie do 400 kg. Drzwi otwiera się poprzez obrócenie klamki, która lekko unosi skrzydło. Wobec tego łatwo jest je przesunąć.  Dużą zaletą tego typu konstrukcji jest tzw. niski próg. Dzięki jego zastosowaniu można stworzyć przestrzeń bez barier komunikacyjnych.

Skrzydła uchylno-przesuwne (PSK) montowane są na jednej linii. Otwieranie drzwi polega na uchyleniu skrzydła, odsunięciu, a następnie przesunięciu po znajdującej się na progu prowadnicy. Zaletą drzwi uchylno-przesuwnych jest możliwość uchylenia skrzydła w celu wpuszczenia do wnętrza świeżego powietrza. Na korzyść konstrukcji PSK przemawia też ich cena.

Systemy przesuwne aluminiowe – charakterystyka

Aluminiowe systemy przesuwne to doskonały wybór dla tych, którym zależy na energooszczędnym domu – dzięki znakomitym parametrom technicznym przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Konstrukcje wykonane z aluminium charakteryzują się ponadto dużą trwałością. Mogą mieć wbudowany napęd, dzięki któremu drzwi otwierane są automatycznie – poprzez naciśnięcie przycisku lub za pomocą pilota. Funkcja automatycznego otwierania jest szczególnie przydatna w domach, w których mieszkają osoby starsze.

Dodatkową zaletą aluminiowych systemów przesuwnych jest ich nowoczesny design. Konstrukcje tego typu są dostępne w wielu modnych kolorach. Profile drzwi mogą być lakierowane lub pokrywane powłokami imitującymi naturalne materiały, np. drewno. Na specjalnie zamówienie możliwe jest uzyskanie nietypowych barw i konfiguracji, pasujących do różnego typu budynków.

Rodzaje aluminiowych systemów przesuwnych 

Można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje aluminiowych systemów przesuwnych:

  • drzwi przesuwne
  • drzwi podnoszono-przesuwne
  • drzwi uchylno-przesuwne (PASK)
  • drzwi składano-przesuwne.

Drzwi przesuwne poruszają się na jednej płaszczyźnie, co pozwala na zachowanie w pomieszczeniu cennej przestrzeni. Ich obsługa jest łatwa, a przesuwanie skrzydła odbywa się niemal bezgłośne. Drzwi podnoszono-przesuwne otwiera się poprzez obrócenie klamki, która lekko unosi skrzydło. Zaletą tego typu konstrukcji jest możliwość otwierania z dwóch stron. Podobnie jak w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych PVC ten rodzaj systemu przeznaczony jest przede wszystkim do rozwiązań wielkogabarytowych.

System uchylno-przesuwny (PASK) jest połączeniem drzwi przesuwnych i okien rozwierno-uchylnych. Skrzydło można łatwo uchylić, by wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze. Ostatni rodzaj – drzwi składano-przesuwne – umożliwia niemal całkowite otwieranie przeszklonych ścian. Rozwiązanie tego typu sprawdza się w nowoczesnych, przestrzennych domach – pozwala łatwo połączyć wnętrze z przestrzenią na zewnątrz.

Systemy przesuwne na taras – jakie wybrać?

Który system przesuwny jest najlepszy? Wybór będzie zależny od indywidualnych preferencji inwestora. Drzwi przesuwne z PVC właściwie nie mają wad. Zaletą plastikowych konstrukcji HST jest niski próg. W systemie PSK nie ma możliwości zastosowania takiego rozwiązania, ponieważ na progu drzwi musi znajdować się prowadnica. Cena tego typu systemu jest za to niższa niż w przypadku rozwiązań HST.

Za systemy aluminiowe trzeba zapłacić znacznie więcej niż za drzwi przesuwne z PVC. Ostateczny koszt zależy od ich wymiarów, rodzaju, dodatkowego wyposażenia oraz liczby zastosowanych zabezpieczeń antywłamaniowych. W czasie wyboru warto mieć na uwadze, że drzwi z aluminium gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Szeroki wybór dostępnych na rynku rozwiązań pozwala na montaż systemu przesuwnego dopasowanego do potrzeb użytkowników wnętrza.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
1

Krzesła do salonu - jak wybrać modele idealnie wpisujące się w aranżację wnętrza?

Następny artykuł
dom ekologiczny

Dom ekologiczny – co to jest?

Związane stanowiska