RS232 – co sprawiło, że zniknął on z większości urządzeń?
Niektóre z technologii, które stosowane były kilkadziesiąt lat temu w urządzeniach elektronicznych, już dawno stały się dużo mniej popularne. Przykładem tego może być interfejs RS232, z którym kiedyś miała do czynienia praktycznie każda osoba korzystająca z komputera. Z biegiem czasu pojawiły się jednak rozwiązania, które były lepiej przystosowane do podłączania urządzeń peryferyjnych, czego sztandarowym przykładem jest interfejs USB. Nic więc dziwnego, że w momencie, kiedy złącze RS232 przestało być wykorzystywane w komputerach, wiele osób zaczęło myśleć, że i ta technologia w każdym zastosowaniu została zastąpiona przez inne, nowsze rozwiązania.
Okazuje się jednak, że to przekonanie nie jest prawdziwe – choć RS232 jest jednym z najstarszych interfejsów szeregowych, nadal jest on chętnie stosowany w niektórych urządzeniach. Dlaczego jednak jego popularność stała się znacznie niższa? Główną przyczyną jest stosunkowo niska szybkość transmisji, która początkowo wynosiła nawet jedynie 75 bit/s. Warto także wiedzieć, że na transfer wpływała również sama długość kabla oraz pojemność elektryczna przewodów. Między innymi z tych powodów w wielu przypadkach standard RS232 został wyparty przez rozwiązania, które oferowały lepsze parametry.
Gdzie dawniej wykorzystywany był interfejs RS232
Aby w pełni zrozumieć, jakie znaczenie miał kiedyś standard RS232, trzeba wiedzieć, w jak wielu popularnych urządzeniach był on stosowany. Zaliczyć możemy do nich między innymi:
- Modemy
- Drukarki
- Myszki
- Monitory
- Urządzenia przemysłowe
Można więc z pewnością stwierdzić, że z urządzeniami, które wykorzystywały interfejs RS232 miało niegdyś do czynienia bardzo dużo osób. Stopniowe zastępowanie go przez inne technologie spowodowało, że powszechne stało się przekonanie, iż czasy RS232 dobiegają końca.
Obecne zastosowania interfejsu RS232
Standard RS232 nie został jednak całkowicie wyparty. To, że dany układ scalony nie sprawdza się już w jednym urządzeniu nie znaczy przecież, że nie jest użyteczny w innym zastosowaniu. Omawiany interfejs z powodzeniem jest nadal stosowany tam, gdzie jego niska szybkość transferu nie jest dużą przeszkodą. Wykorzystywany jest więc między innymi w przemyśle i robotyce. Co jednak sprawia, że producenci urządzeń nadal nie zdecydowali się na jego zastąpienie? Doceniane są przede wszystkim takie zalety tego rozwiązania jak prostota, wysoka dostępność i niska cena. Z tego powodu w niektórych miejscach standard RS232 z pewnością będzie używany jeszcze przez długi czas.
Artykuł sponsorowany