Na czym polegają badania wytrzymałościowe?

Laboratorium wytrzymałosciowe

Oferta firmy Tenslab obejmuje dwa laboratoria – Laboratorium Wytrzymałościowe i Wzorcujące. Pierwsze z nich zajmuje się badaniami niszczącymi (DT) wyrobów hutniczych oraz złączy spajanych, wykonanych z metali i ich stopów. Laboratorium Wzorcujące powstało później i oferuje usługi z zakresu wzorcowania (kalibracji) przyrządów pomiarowych w wielu różnych dziedzinach pomiarowych. Tenslab jest również oficjalnym dystrybutorem firmy Holmatro Industry, stąd też oferuje testy, serwis, sprzedaż i certyfikowanie narzędzi hydraulicznych.

Laboratorium Wytrzymałościowe

Laboratorium świadczy usługi z zakresu badań mechanicznych połączeń spajanych i wyrobów hutniczych z metali oraz ich stopów. Tenslab może realizować zlecenia w krótkim czasie, ponieważ posiada swoje własne działy obróbki mechanicznej próbek. W skład oferty wchodzą m.in.:

  • statyczna próba rozciągania,
  • próba zginania metali,
  • próba łamania,
  • pomiary twardości za pomocą metod Vickersa, Rockwella oraz Brinella,
  • próba udarności,
  • badania metalograficzne,
  • badanie zawartości ferrytu,
  • badanie składu substancji.

Wykonywane badania to badania wizualne VT, magnetyczno-proszkowe MT, penetracyjne PT, radiograficzne RT oraz ultradźwiękowe UT.

Ponadto Laboratorium Wytrzymałościowe może pochwalić się akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji. Świadczone usługi są akceptowane przez DNV, LR i ABS. Współpraca z laboratoriami badań nieniszczących umożliwia firmie zagwarantowanie klientom kompleksowej obsługi w zakresie kwalifikowania technologii spawania oraz egzaminowania spawaczy. Podstawowe i najczęściej wykorzystywane badanie wytrzymałości materiałów to statyczna próba rozciągania. Znormalizowana próbka jest rozciągana w przeciwnych kierunkach do momentu zerwania. W trakcie tej próby definiuje się wytrzymałość na rozciąganie, a także wyraźną bądź umowną granicę plastyczności.

Laboratorium Wzorcujące

Laboratorium Wzorcujące, tak samo jak Wytrzymałościowe posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. W zakres jego usług wchodzi wzorcowanie przyrządów pomiarowych z dziedzin takich jak wielkości geometryczne, ciśnienie, moment siły, temperatura i wilgotność względna, wielkości elektryczne, kontrola powierzchni oraz powłok malarskich, a także badania NDT. Do wykonywania badań nieniszczących Laboratorium Wzorcujące wykorzystuje urządzenia takie jak defektoskopy ultradźwiękowe, grubościomierze ultradźwiękowe i defektoskopy jarzmowe (magnesy jarzmowe).

Sprawdź także: https://tenslab.pl/oznaczenia-spoin

W tym miejscu warto przybliżyć pojęcie wzorcowania. Wzorcowanie to inaczej kalibracja, czyli działanie składające się tak naprawdę z dwóch etapów. Pierwszy z nich to określenie zależności między odwzorowywanymi przez wzorzec pomiarowy wartościami wielkości razem z uwzględnieniem niepewności pomiaru, a odpowiadającymi im wskazaniami łącznie z ich niepewnościami. Drugi etap to użycie uzyskanej informacji do określenia zależności umożliwiającej otrzymanie wyniku pomiaru na podstawie wskazania. Warto zapoznać się też z pojęciem adiustacji. Jest to zbiór czynności, które wykonane przy układzie pomiarowym gwarantują, że wartościom mierzonych wielkości odpowiadają właściwe wskazania.

Usługi serwisowe

Tenslab to nie tylko Laboratorium Wytrzymałościowe i Wzorcujące. Firma jest oficjalnym dystrybutorem urządzeń Holmatro Group. W ramach współpracy świadczy więc usługi z zakresu testów, serwisu, sprzedaży oraz certyfikacji narzędzi hydraulicznych. Tenslab zajmuje się wyposażeniem takim jak cylindry, pompy i węże hydrauliczne, siłowniki, narzędzia podnoszące, narzędzia ręczne, elementy układów hydraulicznych, manometry, zawory i złącza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jakie rolety chronią przed słońcem? 

Następny artykuł
ile kosztuje remont mieszkania

Ile kosztuje remont mieszkania? Szacunkowe wyliczenia i porady

Związane stanowiska