Schody strychowe – na co zwrócić uwagę przy montażu?

Schody strychowe, jak wskazuje ich nazwa, to rodzaj składanych konstrukcji przeznaczonych do mieszkań i domów ze strychem, czyli przestrzenią między dachem a stropem. W takich przypadkach, z uwagi na brak ocieplenia strychu, budowa tradycyjnych schodów jest bezcelowa, za to idealnie sprawdzają się składane schody z drewna lub metalu. Piszemy, jakie są cechy i zalety takich rozwiązań konstrukcyjnych i podpowiadamy jak je bezpiecznie zamontować.

Podstawowe informacje o schodach strychowych

Schody strychowe to praktyczne konstrukcje, które pozwalają na bezpieczne i wygodne korzystanie z pomieszczeń na poddaszu nieużytkowym. Są przeznaczone do montażu w stropie, a dzięki specjalnej budowie można je w prosty sposób składać i rozkładać wtedy, gdy istnieje konieczność wejścia na strych. Oprócz funkcjonalnej konstrukcji schody strychowe pozwalają na utrzymanie ciągłości ocieplenia. Obecność warstwy izolacyjnej o odpowiednich parametrach zapobiega tworzeniu się tzw. mostków termicznych i przenikaniu ciepła do chłodniejszych przestrzeni na poddaszu. Składane schody na strych można podzielić w zależności od materiału wykonania na drewniane i metalowe. Te pierwsze charakteryzują się wielosegmentowym mechanizmem z przesuwnym segmentem dolnym. Na uwagę zasługuje ich solidność, a także estetyczny wygląd, co zawdzięczają wykonaniu z naturalnego surowca drzewnego. Druga wersja schodów składanych dostępna obecnie na rynku to schody metalowe. Te można zakupić również jako konstrukcje segmentowe bądź nożycowe (posiadają połączenia zawiasowe). Metalowe schody na strych są stosunkowo lekkie, łatwo je dostosować do wysokości pomieszczenia poprzez dokręcenie lub usunięcie stopni.  

Jakie są najważniejsze zalety schodów strychowych?

Zarówno składane schody drewniane, jak i metalowe doskonale sprawdzają się w przypadku domów i mieszkań z poddaszem wykorzystywanym do celów gospodarczych. Wśród najważniejszych zalet takich schodów można wymienić m.in.:

  • komfortową i prostą obsługę;
  • bezpieczeństwo stosowania;
  • niewielką wagę;
  • łatwy i szybki montaż;
  • estetyczne wykończenie.

Co ważne, schody na strych, dzięki korzystnym parametrom izolacyjnym, nadają się również do domów ekologicznych i pasywnych o podwyższonych wymaganiach dotyczących współczynników przenikania ciepła. W ofercie znanego producenta okien dachowych FAKRO można znaleźć szereg akcesoriów dodatkowych do schodów składanych, jak np. poręcze, listwy maskujące, barierki zabezpieczające czy zestawy montażowe. Dodatkowo, schody składane tej marki są objęte 3-letnią gwarancją producenta.  

Jak dobrać i zamontować schody składane na strych?

Pierwszą i najważniejszą kwestią na etapie wyboru odpowiednich schodów strychowych jest określenie rodzaju, a tym samym – materiału wykonania konstrukcji. W tym celu warto zastanowić się, kto i jak często będzie korzystać z poddasza oraz z jakich materiałów wykonane są pozostałe elementy w domu, aby wykończenie było spójne wizualnie. Następnie można przejść do technicznych aspektów związanych z wymiarami schodów. Przed zakupem trzeba dokładnie zmierzyć otwór, w którym docelowo mają być zamontowane składane schody. Niezbędne jest dokonanie pomiaru szerokości i długości otworu w stropie, a także wysokości pomieszczenia. Trzeba również mieć na uwadze konieczność uwzględnienia tzw. luku montażowego. Wszystkie modele schodów strychowych FAKRO: https://sklep.fakro.pl/schody-strychowe.html posiadają instrukcję mocowania. Montaż schodów strychowych nie jest bardzo skomplikowany, ale nieco różni się w zależności od rodzaju schodów oraz konstrukcji budynku, należy więc bezwzględnie przestrzegać wskazówek producenta. Na przykład do pomieszczeń z sufitami podwieszanymi trzeba dodatkowo wykonać specjalną konstrukcję przenoszącą obciążenia, a w wysokich obiektach – zastosować nadstawki i przymocować kolejne stopnie. W instrukcji znajdują się informacje dotyczące przydatnych narzędzi, rodzajów i wielkości wkrętów, a także procedura montażu krok po kroku.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Wynajem kontenerów – u kogo się sprawdzi? Dlaczego warto w nie zainwestować?

Następny artykuł

Chcesz wynająć mieszkanie? Poznaj obowiązki wynajmującego.

Związane stanowiska