Chcesz wynająć mieszkanie? Poznaj obowiązki wynajmującego.

Jeżeli decydujecie się na wynajęcie swojego mieszkania, musicie pamiętać, że macie nie tylko prawa, ale też obowiązki. Warto je poznać. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że będąc właścicielem mieszkania po stronie wynajmującego leży przygotowanie umowy papierowej w dwóch egzemplarzach. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.

Jesteś właścicielem mieszkania? Poznaj swoje obowiązki wobec najemcy 

Znalezienie dobrego najemcy, a więc osoby uczciwej, która będzie w terminie pokrywać wszystkie opłaty wcale nie jest takie łatwe. Trzeba wiedzieć, że nawet 70% właścicieli doświadczyło problemów z najemcami. Aby tego uniknąć, można skorzystać z aplikacji mobilnej i zlecić firmie znalezienie najemcy. Właśnie zewnętrzna firma oferująca aplikację do zarządzania najmem sprawdzi historię najemcy, uzyska informację na temat jego dochodów oraz historię wypłacalności. Ponadto przygotuje umowę najmu, która będzie zgodna z obowiązującymi przepisami. Pamiętajcie, że obowiązki wynajmującego mieszkanie obejmują naprawienie potencjalnych usterek, co bywa problematyczne w momencie, gdy jesteście poza granicami kraju. Na szczęście i tym może zająć się opiekun najmu, co pozwoli Wam zaoszczędzić sporo czasu, ale też uniknąć potencjalnych problemów z najemcami. Jednocześnie wszystkie kwestie dotyczące napraw rejestrowanie są w aplikacji i w każdej chwili można mieć do nich dostęp. Czytelny interface sprawia, że widoczne są naprawy po stronie właściciela, a także te, którymi powinien zająć się sam najemca. 

Prawa wynajmującego mieszkanie – co jeszcze warto wiedzieć?   

Pamiętajcie, że możecie zażądać od najemcy kaucji i dopiero po jej wpłaceniu najemca może wprowadzić się do danego lokum. Jednocześnie kaucja nie może przewyższać łącznej kwoty 12 czynszów. Zgodnie z prawem możecie również podnieść czynsz nawet w trakcie zamieszkiwania lokalu przez najemcę. Jeżeli najemca nie stosuje się do założeń, które są zawarte w umowie bądź zaniedbuje mieszkanie, macie prawo wypowiedzieć mu najem i to bez zachowania terminu wypowiedzenia. Oczywiście przypominamy, że sytuacja nieco komplikuje się w momencie, gdy wynajmiecie mieszkanie rodzinie z dziećmi. W takim przypadku przed wyprowadzką trzeba im zapewnić lokal zastępczy. Oczywiście możecie niejako zabezpieczyć się przed taką opcją, przy czym w takim przypadku musicie umieścić odpowiednią klauzulę w umowie potwierdzonej przez notariusza. Najemca w razie łamania przepisów według jej brzmienia nie będzie miał prawa do zasiedlenia lokalu.          

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Schody strychowe – na co zwrócić uwagę przy montażu?

Następny artykuł

Rolety zewnętrzne jako element podkreślający estetykę budynku

Związane stanowiska