Kim jest rzeczoznawca majątkowy, jak można nim zostać?

kim jest rzeczoznawca majątkowy

Wielu osobom rzeczoznawca majątkowy kojarzy się z dobrze opłacanym i prestiżowym zawodem. Warto wiedzieć, jakie formalności należy wypełnić, by móc nim zostać, a także na jakim poziomie kształtują się jego zarobki.

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Wystarczy zorientować się, ile kosztuje rzeczoznawca majątkowy, by przekonać się, że jego usługi są opłacane wyjątkowo sowicie. Stąd też każda osoba, która zainteresowana jest karierą w tym zawodzie, z pewnością może liczyć na wysokie zarobki. Na początku warto zadać sobie pytanie, co leży w zakresie obowiązków rzeczoznawcy majątkowego

Otóż, rzeczoznawca majątkowy jest specjalistą, który zajmuje się określaniem wartości różnego rodzaju dóbr materialnych. Mogą być to nieruchomości, dzieła sztuki czy też innego rodzaju aktywa. Rzeczoznawca jest zawodem zaufania publicznego, stąd też nie każdy może parać się tym zajęciem. Aby móc pracować w zawodzie, potrzebne są specjalne umiejętności, a także charakter godny zaufania i nieposzlakowana opinia w środowisku.

Czym dokładnie zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy zawodowo zajmuje się głównie wyceną nieruchomości i ruchomości. Tworzy on specjalny dokument – operat szacunkowy. Zawiera w nim informacje o cenie konkretnej rzeczy. Bywa tak, że rzeczoznawca majątkowy pełni rolę biegłego sądowego – czyli działa na zlecenie organów egzekucyjnych bądź też sądu.

Obowiązki rzeczoznawców majątkowych regulowane są przez ustaw ! wynika z niej, że posiadają oni uprawnienia do tworzenia ekspertyz. Są to dokumenty, które przydatne są różnego rodzaju inwestorom, na przykład bankom. Ekspertyza przygotowana przez rzeczoznawcę majątkowego może być dokumentem mającym wpływ na podjęcie decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości przez inwestora.

Co trzeba zrobić, by zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Każda osoba, która chce wykonywać zawód rzeczoznawcy majątkowego powinna posiadać wyższe wykształcenie. Te osoby, które zawodowo chcą zajmować się wyceną nieruchomości, powinny dodatkowo ukończyć studia podyplomowe, jeśli wcześniej ukończyły studia w innym zakresie. Aby móc czynnie praktykować zawód, koniecznie trzeba również odbyć praktyki, a także wykazać się doświadczeniem zawodowym na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości. Warto pamiętać także o tym, że rzeczoznawca majątkowy koniecznie musi zdać egzamin. Przystąpić można do niego po złożeniu odpowiednich dokumentów i uiszczeniu opłaty.

Z racji tego, że rzeczoznawca jest zawodem zaufania publicznego, kandydat do pracy nie może być karany za przestępstwa przeciwko: mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, a także przestępstwa skarbowe.

Kandydat do pracy musi także posiadać zdolność do czynności prawnych.

Jak wygląda droga do zostania rzeczoznawcą majątkowym?

Osoby, które chcą wykonywać zawód rzeczoznawcy majątkowego muszą przejść postępowanie kwalifikacyjne z pozytywnym wynikiem. Jego przeprowadzeniem zajmuje się państwowa komisja kwalifikacyjna. Warto wiedzieć, że w skład postępowania kwalifikacyjnego wchodzą dwie części. Pierwsza z nich to etap wstępny, podczas którego członkowie komisji weryfikują, czy kandydaci do pracy złożyli wszystkie wymagane dokumenty.

Druga część postępowania kwalifikacyjnego to egzamin, który składa się z części pisemnej i ustnej. Co ciekawe, przebieg egzaminu ustnego zależy od samego kandydata. Może on wylosować pytania bądź też zdecydować się na udzielenie odpowiedzi na zagadnienia dotyczące wykonanych przez niego wcześniej projektów.

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób ostatecznie zdobywa się uprawnienia do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Otóż, otrzymać je mogą wyłącznie te osoby, które pozytywnie przeszły przez postępowanie kwalifikacyjne. Wszystkie osoby, które mają wykonywać zawód rzeczoznawcy, powinny zostać wpisane do rejestru rzeczoznawców majątkowych.

Podsumowując, zarobki rzeczoznawcy majątkowego rzeczywiście mogą być imponujące. Zależne są od jego doświadczenia, a także tego, gdzie jest zatrudniony. Warto wiedzieć, że pensja osoby początkującej w tym zawodzie znacznie może przekraczać przeciętne miesięczne wynagrodzenie w danym kraju.

Przeczytaj więcej o: ile kosztuje operat szacunkowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czy można wykonywać prace remontowe podczas zwolnienia lekarskiego?

Następny artykuł
odbiór mieszkania na co zwracać uwagę

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Związane stanowiska