Jakich specjalistów z budowlanki brakuje na rynku pracy?

Praca w budowlance jest trudna, ale dość łatwo ją zdobyć, ze względu na to, że wiele zawodów w branży już od lat znajduje się na liście zawodów deficytowych. Jeżeli stoisz przed wyborem szkoły albo zastanawiasz się nad przebranżowieniem i chcesz wiedzieć, na jakie stanowiska potrzebni są fachowcy od zaraz, przeczytaj ten artykuł.

Powody deficytów na rynku budowlanym 

Jednym z wielu powodów deficytów kadrowych w zawodach budowlanych jest źle funkcjonujący system szkolnictwa zawodowego, a także brak nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Co więcej, praca w zawodach budowlanych jest trudna. Wymagana jest siła fizyczna, dobry stan zdrowia, a także elastyczność, ponieważ często zmieniają się miejsca pracy. Bardzo często ludzie są zniechęceni także brakiem możliwości rozwoju i koniecznością zdobywania drogich uprawnień.

Luka w branży wynika także z jej rozwoju i tego, że nieustannie potrzebni są nowi pracownicy. Starsi, choć mają już doświadczenie w budowlance, bardzo często nie nadążają za rozwijającymi się technologiami, na przykład fotowoltaiką. 

Sprawę jeszcze bardziej pogorszyła wojna w Ukrainie, ponieważ wiele osób narodowości ukraińskiej, które pracowały w Polsce w branży budowlanej, wróciło do swojego kraju. 


Ze względu na wszystkie powyższe powody, zanim podejmiesz decyzję o karierze w budowlance, postaraj się zweryfikować, czy jesteś w stanie zdobyć odpowiednie wykształcenie, poświęcić czas na rozwój i czy masz wystarczająco dużo determinacji, aby pracować w trudnych i zmiennych warunkach. 

Zawody deficytowe 

Cieśla i stolarz

Osoby, które znają się na obróbce drewna są bardzo potrzebne podczas budowy. Tych specjalistów brakuje na rynku pracy, a to oznacza, że jeżeli masz taki fach w ręku, możesz mieć spore szanse na znalezienie pracy od ręki. 

Dekarz

Tworzenie dachu to dość skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności. To jeden z powodów, dlaczego na rynku pracy brakuje dekarzy. 

Operator obrabiarek skrawających

Aby móc zostać operatorem obrabiarek skrawających, trzeba znać się na rysunku technicznym, obsługiwać komputer i mieć pewne zdolności manualne. Kandydatów na to stanowisko jest niewielu, przede wszystkim ze względu na to, że samemu trzeba zrobić wszystkie szkolenia.

Elektrycy, elektromechanicy 

Prace wykończeniowe są w budownictwie bardzo ważne. Niestety, wielu pracodawców narzeka na brak osób, które mają wiedzę na temat elektryki. Osoby, które kształciły się w tym kierunku mogą mieć spore szanse na znalezienie całkiem dobrze płatnej pracy. 

Kierowcy samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych 

Zarówno branża logistyczna, jak i budowlana odczuwają to, że brakuje profesjonalnych kierowców. Osoby z prawem jazdy kat. C mogą liczyć na niemal natychmiastowe zatrudnienie. Podobnie jest z osobami, które mają specjalne uprawnienia na prowadzenie specjalistycznych maszyn budowlanych, na przykład dźwigu.

Inne zawody deficytowe 

Oprócz wyżej wymienionych profesji brakuje też:

  • monterów instalacji budowlanych,
  • murarzy i tynkarzy,
  • glazurników i innych specjalistów prac wykończeniowych, 
  • robotników fizycznych,
  • spawaczy,
  • ślusarzy.

Nie zapomnij o doskonałym CV

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę w zawodzie deficytowym, czy nie, musisz napisać doskonałe CV. Zawrzyj w nim wszystkie swoje umiejętności i kwalifikacje. Dopasuj podanie do konkretnej oferty pracy, a na pewno wyróżnisz się na tle konkurencji.

Materiał promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Wybierz najlepsze meble ogrodowe: Poradnik zakupowy dla Ciebie

Następny artykuł

Panele ścienne dla unikalnych dekoracji

Związane stanowiska