Powody deficytów na rynku budowlanym
Jednym z wielu powodów deficytów kadrowych w zawodach budowlanych jest źle funkcjonujący system szkolnictwa zawodowego, a także brak nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Co więcej, praca w zawodach budowlanych jest trudna. Wymagana jest siła fizyczna, dobry stan zdrowia, a także elastyczność, ponieważ często zmieniają się miejsca pracy. Bardzo często ludzie są zniechęceni także brakiem możliwości rozwoju i koniecznością zdobywania drogich uprawnień.
Luka w branży wynika także z jej rozwoju i tego, że nieustannie potrzebni są nowi pracownicy. Starsi, choć mają już doświadczenie w budowlance, bardzo często nie nadążają za rozwijającymi się technologiami, na przykład fotowoltaiką.
Sprawę jeszcze bardziej pogorszyła wojna w Ukrainie, ponieważ wiele osób narodowości ukraińskiej, które pracowały w Polsce w branży budowlanej, wróciło do swojego kraju.
Ze względu na wszystkie powyższe powody, zanim podejmiesz decyzję o karierze w budowlance, postaraj się zweryfikować, czy jesteś w stanie zdobyć odpowiednie wykształcenie, poświęcić czas na rozwój i czy masz wystarczająco dużo determinacji, aby pracować w trudnych i zmiennych warunkach.
Zawody deficytowe
Cieśla i stolarz
Osoby, które znają się na obróbce drewna są bardzo potrzebne podczas budowy. Tych specjalistów brakuje na rynku pracy, a to oznacza, że jeżeli masz taki fach w ręku, możesz mieć spore szanse na znalezienie pracy od ręki.
Dekarz
Tworzenie dachu to dość skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności. To jeden z powodów, dlaczego na rynku pracy brakuje dekarzy.
Operator obrabiarek skrawających
Aby móc zostać operatorem obrabiarek skrawających, trzeba znać się na rysunku technicznym, obsługiwać komputer i mieć pewne zdolności manualne. Kandydatów na to stanowisko jest niewielu, przede wszystkim ze względu na to, że samemu trzeba zrobić wszystkie szkolenia.
Elektrycy, elektromechanicy
Prace wykończeniowe są w budownictwie bardzo ważne. Niestety, wielu pracodawców narzeka na brak osób, które mają wiedzę na temat elektryki. Osoby, które kształciły się w tym kierunku mogą mieć spore szanse na znalezienie całkiem dobrze płatnej pracy.
Kierowcy samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych
Zarówno branża logistyczna, jak i budowlana odczuwają to, że brakuje profesjonalnych kierowców. Osoby z prawem jazdy kat. C mogą liczyć na niemal natychmiastowe zatrudnienie. Podobnie jest z osobami, które mają specjalne uprawnienia na prowadzenie specjalistycznych maszyn budowlanych, na przykład dźwigu.
Inne zawody deficytowe
Oprócz wyżej wymienionych profesji brakuje też:
- monterów instalacji budowlanych,
- murarzy i tynkarzy,
- glazurników i innych specjalistów prac wykończeniowych,
- robotników fizycznych,
- spawaczy,
- ślusarzy.
Nie zapomnij o doskonałym CV
Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę w zawodzie deficytowym, czy nie, musisz napisać doskonałe CV. Zawrzyj w nim wszystkie swoje umiejętności i kwalifikacje. Dopasuj podanie do konkretnej oferty pracy, a na pewno wyróżnisz się na tle konkurencji.
Materiał promocyjny.