Badania nieniszczące NDT

Badanie nieniszczące NDT, których nazwa pochodzi z języka angielskiego (non destructive testing), to wielość technik badawczych, które stosuje się w celu wykrywania wad i przeprowadzania diagnoz w zupełnie bezpieczny i niedestrukcyjny sposób. Badania nieniszczące NDT są bardzo często wykorzystywane do przeprowadzania analiz na metalach, konstrukcjach stalowych, złączach spawalniczych, lutowanych odlewach oraz odkuwkach.
Badania nieniszczące NDT

Sprawia to, że technika ta, szeroko rozpowszechniła się w wielu dziedzinach przemysłowych, od energetyki, przez petrochemię, aż po przemysł stoczniowy. Jednak, w związku z coraz większym zainteresowaniem, jakim cieszą się badania NDT, pojawiło się również pytanie, czy NDT sprawdzi się w analizie materiałów innych niż metaliczne. Jak się okazuje, również w tym przypadku, badania nieniszczące dają sobie świetnie radę. Wśród materiałów niemetalicznych, które podawane są NDT można wyróżnić : materiały polimerowe, laminaty, elementy betonowe, a także elementy elektroniczne. Na tym jednak wykorzystanie badań nieniszczących w przemyśle się nie kończy. NDT odnajdą swoje zastosowanie także w diagnostyce i monitoringu pracujących instalacji, co umożliwia pełną ocenę stanu technicznego badanego przedmiotu. Dzięki temu można łatwo, szybko i bezproblemowo wskazać, czy dany obiekt wymaga remontu, co w konsekwencji umożliwi zmniejszenie ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych i niebezpiecznych usterek.

Oferta metod badań nieniszczących

Wielość i różnorodność materiałów, które wymagają odpowiedniego badania wpłynęły na szeroką ofertę metod badań nieniszczących. Wśród badań NDT można wyróżnić:

Zastosowanie badań NDT

Jak wiadomo zastosowanie każdych badań, w tym badań nieniszczących NDT zależy w głównej mierze od badanego obiektu oraz użytej  do jego analizy metody. Wymienione wyżej badania są nazywane klasycznymi metodami i stosuje się je do pracy z materiałami metalowymi oraz złączami stalowymi. Jednak wraz z rozwojem technologicznym, badania nieniszczące NDT zaczęły wykraczać poza swoje standardowe zastosowanie. Świetnym przykładem na ich nowoczesne zastosowanie, będzie dokonywanie tak zwanego mapowania korozji w instalacjach rurociągowych. Wykorzystuje się do tego technikę radiografii cyfrowej, która pozwala na określenie grubości ścianek rurociągu oraz wykrycie występujących w nim usterek. Poza tym radiografia cyfrowa może być również wykorzystana do sprawdzania elementów elektronicznych, prześwietlania laminatów, czy dokładnej oceny rozkładu poszczególnych warstw badanej gleby. Wśród równie popularnych i nowoczesnych technik badań nieniszczących NDT należy również wymienić metody ultradźwiękowe, które w wielu przypadkach zastępują badania radiograficzne.

Badania nieniszczące NDT – branże, w których są popularne

Aktualne dane wskazują, że badania NDT są najczęściej stosowane w przemyśle: petrochemicznym, chemicznym, energetycznym oraz w budownictwie. Badane tym sposobem są najczęściej: zbiorniki ciśnieniowe, rurociągi, reaktory rafinerii, rurociągi przemysłowe, różnego rodzaju instalację, w tym wodne, ropy i gazu. Badania nieniszczące NDT z dnia na dzień ułatwiają pracę i polepszają przemysł.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
narożniki

Dlaczego warto zdecydować się na zakup narożnika?

Następny artykuł

Protokół odbioru mieszkania wzór

Związane stanowiska