Jak uzyskać gęsty i zielony trawnik? Wybierz odpowiednie narzędzia ogrodowe!

Jesteś szczęśliwym posiadaczem działki i szukasz najlepszego sposobu na piękny, gęsty i zielony trawnik? Sekret tkwi w odpowiedniej pielęgnacji! Wśród jej najważniejszych elementów jest oczywiście regularne podlewanie i koszenie trawy, ale to jednak nie wszystko. Podpowiadamy, jak przywrócić blask przydomowym trawnikom.
Mężczyzna w koszuli kosi trawnik kosiarką akumulatorową

Aeracja trawnika

Zanim zdecydujesz się na pierwsze koszenie trawy, zacznij od porządków w ogrodzie. Wczesną wiosną warto zgrabić resztki liści, pozostałości roślin i śmieci. Ważne też, aby pozbyć się większych zanieczyszczeń, takich jak gałęzie lub kamienie. Po przygotowaniu trawnika możesz przejść do kolejnego etapu pielęgnacji, czyli aeracji.

Zabieg polega na napowietrzaniu gleby i dostarczeniu jej odpowiedniej ilości tlenu. Aeracja sprawia też, że woda i nawozy łatwiej przenikają do systemu korzeniowego, a trawa jest lepiej odżywiona. Możesz wykonać ją przy pomocy wideł, wygodniej będzie jednak sięgnąć o wertykulator. Urządzenie pozwala ustawić różne poziomy głębokości napowietrzania, a specjalny kosz automatycznie zbiera wszystkie odpady.

Jak kosić trawnik? Czy można kosić mokrą trawę?

Ładny, zadbany ogród z wydzielonym trawnikiem i sekcją nasadzeń
Źródło:123rf

Po przeprowadzeniu aeracji czas na pierwsze koszenie trawy po zimie. Wiele osób zwleka z tą czynnością, ale nie jest to dobra strategia. Lepiej nie doprowadzać do tego, aby źdźbła były zbyt wysokie, bo utrudni to prawidłową pielęgnację. Kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie? Wykonaj je pod koniec marca albo na początku kwietnia. Poczekaj, aż trawa lekko ruszy ku górze, a temperatura nieco się ustabilizuje.

Czy można kosić mokrą trawę?

Bardzo często początek wiosny obfituje w opady deszczu, dlatego pojawia się pytanie, czy można kosić mokrą trawę. Niestety, nie jest to zbyt dobry pomysł – jej źdźbła będą się sklejać, co uniemożliwi równe przycięcie. Co więcej, koszenie mokrej trawy sprawia, że niemożliwe jest zebranie mokrych ścinek, które pozostawione na trawniku mogą zacząć gnić.

Jak często kosić trawę?

Wiesz już, kiedy kosić trawę – czas na odpowiedź, jak często to robić. Pamiętaj, że regularne przycinanie trawnika pozwala nie tylko utrzymać odpowiednią wysokość murawy. Sprzyja też intensywnemu wzrostowi oraz mocniejszemu krzewieniu. Nigdy nie dopuszczaj do zakwitnięcia trawy lub jej nadmiernego wzrostu. Kiedy koszenie trawy nie będzie systematyczne, trawnik szybko straci ładny wygląd. Najlepiej przycinać ją średnio od 3 do 5 razy w miesiącu, uwzględniając warunki atmosferyczne.

Na jaką wysokość ustawić koszenie trawy?

Trawniki sportowe kosi się do wysokości 2-3 cm, rekreacyjne powinno przycinać się do 3-4 cm. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kwietnych łąk, czyli trawników kwiatowych. Koszenie trawy wystarczy wykonywać 2-3 razy w sezonie, skracając rośliny na wysokość 1/3 źdźbeł. Jeżeli trawnik jest wyjątkowo wysoki, lepiej robić to etapami, co 2-3 dni przycinając do momentu pożądanej wysokości.

>>Przeczytaj także: Jak uzyskać piękny, gęsty i zielony trawnik?

Czas intensywnego wzrostu przypada na wiosnę oraz jesień, w tym okresie należy przycinać trawę częściej. Czasami trzeba robić to nawet 2 razy w tygodniu. Kiedy ostatnie koszenie trawy? Dobrym momentem będzie połowa października, przytnij wtedy trawę na ok. 4-5 cm. W ostateczności możesz ostatnie koszenie trawy zaplanować na koniec miesiąca, ale tylko wtedy, gdy pozwolą na to warunki pogodowe.

Czym kosić trawnik? Zestaw ogrodowych narzędzi akumulatorowych

Kosiarka akumulatorowa to nie jedyny sprzęt, w który warto się wyposażyć – pomocne będą także inne urządzenia do koszenia trawy. Jeśli chcesz w pełni zadbać o potrzeby trawnika, zaopatrz się w kosiarkę i podkaszarkę lub kosiarkę i wykaszarkę, czyli kosę.

Niestety, większość kosiarek nie poradzi sobie z krawędziami trawnika czy manewrowaniem wokół elementów architektury ogrodowej. Źdźbła przy chodnikach, ścianach budynku, garażu, ogrodzeniu lub krawężnikach najlepiej podetnie podkaszarka akumulatorowa. Jak wykorzystać wykaszarkę? Kosę akumulatorową wykorzystaj do koszenia trawy tam, gdzie powierzchnia terenu jest nierówna albo pochyła. Model z tarczą doskonale poradzi sobie z twardą trawą, zaroślami i małymi krzakami.

Koszenie trawy – jak wybrać kosiarkę akumulatorową?

Jeśli cenisz sobie wydajność i łatwość użytkowania urządzenia do koszenia trawy, postaw na kosiarkę akumulatorową. Zapewnia ona takie same efekty, jak urządzenie elektryczne lub spalinowe, ale pozwoli na większą swobodę działania. Wybierając sprzęt, zwróć uwagę na szerokość koszenia trawy. Idealna kosiarka akumulatorowa powinna mieć 33-37 cm przy małych trawnikach, 40-46 cm przy średnich oraz 49-53 cm w przypadku dużych działek. Kieruj się zasadą, że im większy ogród, tym większa szerokość koszenia.

Sprawdź też: Jaką kosiarkę akumulatorową kupić? Ranking sprzętów ogrodowych RYOBI

Jak często podlewać trawnik?

Ojciec z synem bawią się na trawniku wężem ogrodowym
Źródło:123rf

Sposoby na to, jak kosić trawę to nie wszystko – należy zadbać też o prawidłowe podlewanie. W tym przypadku warto postawić na ekologiczne sposoby. Zamiast podlewania trawnika klasyczną wodą wodociągową, rekomendujemy wykorzystywanie deszczówki. Możesz zaopatrzyć się w dużą beczkę lub specjalny pojemnik z podłączeniem do rynny. Zadanie ułatwi Ci bezprzewodowa pompa wodna do transferu wody marki RYOBI®. Rozwiązanie to pozwala na swobodne przepompowanie płynu ze zbiornika deszczówki nawet na wysokość 14 metrów z szybkim przepływem do 1500 l/godz.

Jak często należy podlewać trawnik? Dobrze, żeby podłoże było mokre na ok. 10 cm w głąb ziemi. Warto więc monitorować stan wilgotności gleby na bieżąco, np. co kilka dni.

Odżywianie trawnika i dosiewanie ubytków

Nie ulega wątpliwości, że prawidłowe odżywianie trawnika wspomaga rozwój trawy i utrudnia wzrost mchu czy chwastów. Do tego celu możesz wykorzystać nawóz ze sklepu albo zastosować mulczowanie. Jest to naturalna i ekologiczna metoda, polegająca na rozdrobnieniu skoszonej trawy, a następnie rozrzuceniu jej na glebę. Mulczowanie zapewni wartościowy, ale jednocześnie darmowy nawóz. 50 kg ściętej trawy potrafi dostarczyć glebie ok. 2 kg azotu, 1 kg fosforu i 2 kg potasu. Dzięki temu koszenie trawy z opcją mulczowania pokryje niemal 25% rocznego zapotrzebowania na nawóz.

Czasami na trawniku pojawiają się nieestetyczne ubytki. W takim przypadku wykonaj dosiew trawy od razu, gdy je zauważysz. Jeśli chcesz zrobić to miarowo, sięgnij po akumulatorowy siewnik ogrodowy RYOBI®. Urządzenie wykorzystasz nie tylko do równomiernego rozprowadzenia nasion trawy, ale także nawozu do trawników czy soli drogowej w zimie. Pomocna może okazać się też maska do koszenia trawy, która zapewni ochronę oczu.

Gęsty i zielony trawnik – podsumowanie

Normalna trawa wyrasta z nasion kępkami zgodnie z zasadą, że jedno nasiono to jedna kępka. Bardzo ważne jest więc to, aby trawnik wysiewać gęsto i równomiernie. Nie bez znaczenia jest też regularne koszenie trawy oraz dbanie o odpowiednią wilgotność gleby. Marzy Ci się piękny, zielony dywan w ogrodzie? Koniecznie pamiętaj o systematycznym nawożeniu, dosiewaniu oraz usuwaniu chwastów i innych niepożądanych roślin. Dzięki temu Twój trawnik będzie zachwycał wyjątkowym wyglądem w sezonie wiosenno-letnim.

RYOBI jest światowym producentem elektronarzędzi i liderem rozwiązań akumulatorowych w segmencie DIY. Od ponad 25 lat posiada szeroki wybór narzędzi akumulatorowych, niezmiennie kompatybilnych z systemem akumulatorów RYOBI ONE+, który można stosować w szerokiej gamie ponad 200 produktów. Gama produktów RYOBI dedykowana jest dla domu, ogrodu, motoryzacji, rękodzieła, rzemiosła, rekreacji i wielu innych zastosowań. Z RYOBI pracujesz bez kabli, bez hałasu, bez spalin, na pełnej mocy!

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Lampy bambusowe – idealne do nowoczesnych wnętrz

Następny artykuł

Suszarka bębnowa z pompą ciepła - co to jest?

Związane stanowiska