Montaż drzwi do garażu. Na co zwrócić uwagę przed wyborem bramy?

Drzwi garażowe to wizytówka każdego domu jednorodzinnego. Właśnie dlatego tak ważny jest ich wygląd. Na tym jednak nie kończą się różnice między ich poszczególnymi modelami. Odmienne właściwości sprawiają, że wybór bramy do garażu należy dogłębnie przemyśleć. Na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Jak szerokie powinny być drzwi garażowe?

Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest wysokość nadproża. Termin ten odnosi się do wolnej przestrzeni pomiędzy sufitem pomieszczenia a posadzką. Aby mieć pewność, że do środka będzie w stanie wjechać nawet samochód z wysokim podwoziem i bagażnikiem dachowym, drzwi garażowe powinny mieć co najmniej 2,1 m wysokości.

Kolejnym podstawowym aspektem jest szerokość wjazdu. Najlepiej, by przekraczała ona 2,5 m. Dzięki temu kierowca zyskuje pewność, że nawet po wymianie auta osobowego na większe nie będzie musiał składać lusterek przed jego zaparkowaniem w garażu.

Na etapie projektu warto również uwzględnić szerokość miejsca na napęd otwierający drzwi do garażu. W tym przypadku minimalna zalecana długość węgarek (wysuniętej przestrzeni za drzwiami) to 10 cm. Jeśli takiej ilości miejsca brakuje, montaż niektórych typów bram może okazać się niemożliwy.

Napędy i sposoby otwierania drzwi do garażu

Do wielkości i ciężaru konstrukcji trzeba dobrać napęd o odpowiedniej sile ciągu. Małe drzwi garażowe zazwyczaj nie wymagają więcej niż 400 N (newtonów). Jeżeli jednak brama jest duża, np. ze względu na to, że jest to garaż dwustanowiskowy, wówczas konieczny może być mechanizm o mocy 1200 N.

Od wartości siły ciągu zależy, z jaką szybkością będą otwierały się drzwi. Zazwyczaj producenci wyposażają swoje napędy w mechanizmy umożliwiające przesuwanie bramy z prędkością 12 cm/s. Gdy jednak do ciężkich i dużych drzwi zostanie zamontowany zbyt słaby napęd, brama będzie otwierać się znacznie wolniej.

Wjazd do garażu warto sobie ułatwić, instalując m.in. system automatycznego otwierania drzwi. Jednym ze sposobów jest odbiornik radiowy z pilotem. Najlepiej, by sprzęty te działały na częstotliwości 868 MHz. Drugie, równie bezpieczne rozwiązanie, to urządzenie obsługujące standard GSM. Dzięki niemu kierowca może otwierać drzwi do garażu z poziomu smartfona.

Drzwi garażowe – dostępne rodzaje

Funkcjonalność bramy zależy również od mechanizmu jej otwierania. Właściciele domów, w których nie ma wystarczająco szerokich węgarek, mogą wybrać drzwi roletowe. Tak jak ich okienne odpowiedniki, kolejne moduły chowają się w zamontowanej nad wjazdem kasecie.

Kolejnym rodzajem są segmentowe drzwi do garażu. Podobnie jak bramy roletowe, złożone są ze składanych elementów. W przeciwieństwie do nich nie mają jednak kasety. Kolejne moduły zginają się, podnosząc jednocześnie kolejne segmenty w kierunku stropu. Mechanizm ten, tak jak wykonane z jednego płata materiału drzwi uchylne, wymaga pozostawienia odpowiedniej ilości miejsca na suficie garażu.

Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wygospodarowanie takiej przestrzeni, mają do wyboru drzwi otwierane w bok. Warte rozważenia są także drzwi rozwierane. W przeciwieństwie do segmentowych bocznych mają nie jedno, ale dwa skrzydła.

Warto też wiedzieć, że oba rodzaje drzwi segmentowych różnią się znacznie liczbą elementów. Najprostsze modele mają trzy moduły. Bardziej złożone zbudowane są niekiedy np. z dziesięciu elementów.

Z jakich materiałów wykonuje się drzwi do garażu?

Drzwi garażowe powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Przyczyną jest ich wielkość. Co więcej, ten element domu niemal zawsze znajduje się na froncie budynku. Z tego powodu bardzo wiele osób wybiera eleganckie drzwi drewniane. Bramy z drewna cechują się także świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Alternatywą dla modeli drewnianych są metalowe drzwi do garażu. W przeciwieństwie do tych pierwszych, nie wymagają zabezpieczania przed wpływem warunków atmosferycznych. Producenci dokładają też starań, by prezentowały się nie gorzej od bram z drewna. Osoby, które chcą połączyć zalety obu materiałów, mogą wybrać drzwi z metalu obłożone płytkami naśladującymi wygląd drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Stół bankietowy cateringowy 200 x 90 cm model Strong

Następny artykuł
czy płaski dach trzeba odśnieżać

Czy płaski dach trzeba odśnieżać?

Związane stanowiska