Czy okna mają tryb letni i zimowy?

Myśląc o szczelności, kiedyś okna montowano, kompensując ewentualne niedociągnięcia kitem czy pianką. Dzisiaj wiemy, że to nie jest zdrowe, estetyczne ani bezpieczne rozwiązanie. Nowoczesne okna PCV zapewniają izolację zimą i lepszą wentylację latem, korzystając z nawiewników i trybów lato-zima. Jak więc działa regulacja okien?

Tryby okien – dokładna regulacja uszczelek

Okna, które są montowane w domach, najczęściej mają już przeprowadzoną wstępną regulację, nazywaną często “uniwersalną”. Chodzi o ustawienie tzw. docisku skrzydła do ramy. W zależności od pory roku można zwiększyć bądź zmniejszyć tenże docisk, zapewniając tym samym większą lub mniejszą przewiewność.

Tryb zimowy okna to termin trochę mylący, ukazujący tylko część możliwości regulacji docisku uszczelki. Rozwiązanie to pozwala za pomocą rolki regulującej (najczęściej w formie bolca) kontrolować stopień szczelności okna, dostosowując przepływ powietrza między zewnętrznym a wewnętrznym środowiskiem. Tryb zimowy zmniejsza utratę ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. To jest istotne, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy utrata ciepła przez okna może znacząco wpływać na efektywność energetyczną budynku.

Letni tryb okien polega na dostosowaniu szczelności okna do cieplejszego sezonu. Docisk skrzydła do ramy jest mniejszy, a tym samym więcej powietrza wpada do pomieszczenia, nawet wówczas, gdy okno jest zamknięte.

Regulacja okien – na czym polega?

Regulacja okien umożliwia większy przepływ powietrza przy wyższych temperaturach, podczas gdy tryb zimowy zwiększa izolację pomieszczenia i redukuje zużycie energii podczas ogrzewania.

Regularna konserwacja i serwis okien są kluczowe dla utrzymania efektywności termicznej okien. Mechanizm regulacji okien jest oparty na specjalnych bolcach umieszczonych na boku skrzydła okna, które pozwalają regulować docisk uszczelki. Warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. KMM Okno zapewnia najwyższej jakości serwis okien, dzięki czemu utrzymasz w pomieszczeniu idealną izolację termiczną dostosowaną do każdej pory roku.

Korzyści z sezonowej regulacji okien

Regulacja okien to duże korzyści dla komfortu, zdrowia i naszego portfela.

1. Główną zaletą są duże oszczędności energetyczne w sezonie grzewczym, ponieważ chroni pomieszczenia przed utratą ciepła. Dostosowywanie szczelności okna do pory roku znacząco zmniejsza koszty ogrzewania.

2. Tryb letni, zapewniający lepszą wentylację w pomieszczeniach, wspiera troskę o zdrowie mieszańców. Kontroluje wilgotność, zapobiegając problemom zdrowotnym i chroniąc nasze ściany przed toksyczną pleśnią. Regulacja okien jest ważna, szczególnie w mocno izolowanych pomieszczeniach bez nawiewników czy sprawnego systemu wentylacji.

3. Odpowiednia regulacja okien sprawia, że latem jest nam po prostu chłodniej, a zimą łatwiej utrzymać ciepło w domu. Praktykując ten system w swoim mieszkaniu, szybko docenisz jego zalety.


Poznanie możliwości trybu zimowego w oknach to nie tylko innowacja dla domu, ale także krok w kierunku oszczędności i zdrowego, komfortowego życia. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z regulacji okien, warto skorzystać z oferty lokalnego serwisu.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czy warto postawić dom prefabrykowany?

Następny artykuł

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu: doskonały wybór dla ogrodników

Związane stanowiska