Czy płaski dach trzeba odśnieżać?

Czy płaski dach trzeba odśnieżać? Sprawdź, co mówią o tym przepisy i jakie są rekomendacje. Konstrukcja dachu wpływa bezpośrednio na funkcjonalność i estetykę budynku. Jednym z rozwiązań są płaskie dachy. Zimą właściciele takich budynków stają przed dylematem.
czy płaski dach trzeba odśnieżać

Niezależnie od rodzaju konstrukcji budowlanej, zalegający na dachu śnieg może powodować obniżenie wytrzymałości budynku i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Pokrywa śnieżna to spora masa, która stopniowo oddziałuje na podłoże. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, czy płaski dach trzeba odśnieżać i kiedy zachodzi taka konieczność.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu budowlaneo.pl

Wytrzymałe płaskie dachy

Zanim na dachu pojawi się pierwsza warstwa śniegu w wyniku opadów, zarządca lub właściciel obiektu powinni odpowiednio zabezpieczyć pokrycie dachowe. Sprawdza się jego stan techniczny, a także łączenia elementów. Standardowo płaskie dachy mogą wytrzymać duże obciążenie śniegiem. To spore ułatwienie, jednak właściciele budynków nie powinni być zbyt spokojni. Długotrwałe lub intensywne opady śniegu mogą spowodować, że nawet w przypadku dachów płaskich trzeba będzie je odśnieżyć. Zalegający śnieg może działać negatywnie na konstrukcję i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, włącznie z zagrożeniem zdrowia i życia ludzi i mienia.

Czy płaski dach trzeba odśnieżać?

Oczywiście, że tak. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w przypadku intensywnych opadów dochodzi do konieczności odśnieżania dachu każdego typu. Usuwanie śniegu to obowiązek zarządcy. Wszystko dlatego, że m3 świeżego śniegu waży 200 kg. Jeżeli w porę nie usuniesz śniegu z dachu, to mokry będzie ważył nawet 800 kg. To spore obciążenie. W przypadku dachu o powierzchni ok. 150 metrów łączna waga śniegu i lodu dochodzi nawet do kilkudziesięciu ton. Ponadto zagrożenie stanowi nie tylko śnieg na dachu, ale także zwisające z niego sople lodu. Je oraz różnego rodzaju nawisy także należy usunąć. Ponadto topniejący śnieg może zsuwać się po dachu na chodnik lub spływać rynną. Może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nawet miejscowego przecieku w poszyciu.

Jak odśnieżać dach płaski, aby nie uszkodzić jego pokrycia?

Choć biały puch zimą wygląda zjawiskowo, to jednak należy odśnieżać dach, aby zwiększyć bezpieczeństwo budynku. Niezależnie od tego, czy to dach skośny, czy płaski, należy zachować przy tym dużą ostrożność. Właściciel lub zarządca powinni zadbać o usunięcie śniegu świeżego, który jest lżejszy. Wówczas proces będzie bezpieczniejszy, a wykonawca usługi musi przeprowadzić odśnieżanie dachu w ten sposób, aby nie uszkodzić pokrycia. Właśnie dlatego warto tego typu usługi zlecić profesjonalistom. Odśnieżenie dachu to niebezpieczne zajęcie, a źle wykonane może prowadzić do dużych strat finansowych. Pod żadnym pozorem nie można składować śniegu na części dachu, ponieważ w ten sposób zwiększa się ryzyko. Do odśnieżania wykorzystuje się łopaty lub specjalistyczny sprzęt. Dostosowuje się go do kształtu dachu i tego, ile ważny śnieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Montaż drzwi do garażu. Na co zwrócić uwagę przed wyborem bramy?

Następny artykuł

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając wykończenie tarasu?

Związane stanowiska