Czym jest kotwa trzpieniowa?
Kotwy (nazywane również ankrami, ankierami, kołkami lub łącznikami) to elementy mechaniczne służące do mocowania przylegających do siebie części zabudowań – np. słupów do fundamentów, belek do ścian itd. Na rynku dostępnych jest wiele typów i rozmiarów kotew dopasowanych m.in. do różnego poziomu obciążenia czy łączonych materiałów. Dzięki zróżnicowaniu ich budowy oraz sposobu działania możliwe jest wykonywanie wielu typów połączeń z użyciem rozmaitych materiałów i elementów. Kotwy można podzielić na mechaniczne (do których zalicza się kotwa trzpieniowa) oraz mechaniczne (stosujące do mocowania masy żywiczne lub inne tworzywa). Kotwy mechaniczne są łatwe w zastosowaniu, dzięki czemu są bardzo często wybieranym mocowaniem.
Kotwa trzpieniowa to element, który dzięki zastosowanym mechanizmom zapewnia bardzo stabilne połączenie elementów. Podczas wkręcania opaska lub tuleja kotwy rozpierają się, co umożliwia stabilizację w danym podłożu. Dzięki sile tarcia taki element może utrzymać nawet bardzo duże obciążenia. Kluczowy jest jednak właściwy moment dokręcania kotwy. Oczywiście tego typu elementy występują w wielu rozmiarach, co ułatwia ich dopasowanie do obciążenia. Najczęściej ten rodzaj łączników stosuje się przy obciążeniach statycznych.
Z czego może być wykonana kotwa trzpieniowa?
Materiał, z którego została wykonana kotwa trzpieniowa, ma spore znaczenie dla możliwości jej zastosowania. Najczęściej tego typu elementy produkuje się z różnych gatunków stali, a najpopularniejsze jej rodzaje to stal:
- ocynkowana,
- nierdzewna,
- kwasoodporna.
Warto wiedzieć, że stal nierdzewna i kwasoodporna zapewniają kotwom trzpieniowym znacznie szersze możliwości zastosowania. Charakteryzują się powiem podwyższoną odpornością na korozję. Mogą być wystawione na działanie czynników atmosferycznych, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe pod względem mechanicznym i obojętnie chemicznie. Stal kwasowa jest ponadto odporna na oddziaływanie agresywnego środowiska, w tym niektórych kwasów i soli.
Gdzie stosuje się kotwy trzpieniowe?
Kotwy trzpieniowe mają bardzo szerokie zastosowanie, przede wszystkim w pracach budowlanych i konstrukcyjnych. Służą one do wykonywania mocowań w pełnych podłożach takich jak beton, pustaki, płyty gipsowo-kartonowe czy ceramika. Mogą być wykorzystywane na przykład do mocowania:
- belek do stropów,
- barier,
- poręczy,
- konstrukcji stalowych,
- różnego rodzaju mebli i wyposażenia
Są wygodne w użytkowaniu, ponieważ zapewniają szybki i bezproblemowy montaż. Kotwy trzpieniowe ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej można bez obaw stosować na zewnątrz czy np. w wilgotnym środowisku. Tak naprawdę są to wszechstronne elementy, które dają bardzo szerokie możliwości wykorzystania. Aby idealnie spełniały swoje funkcje, ważne są jedynie prawidłowy dobór oraz montaż elementów.
Artykuł sponsorowany