Prefabrykacja w budownictwie: Prosta droga do nowoczesnego domu

Budowa domu dla wielu osób jest długotrwałym i stresującym procesem. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom można go znacznie uprościć.

Budownictwo prefabrykowane stanowi obecnie doskonałą alternatywę dla budownictwa tradycyjnego. Na czym tak naprawdę polega ta technologia? Sprawdźmy.

Prefabrykowane budownictwo – co to jest?

Prefabrykowane budownictwo to rozwiązanie, które jest znane branży budowlanej już od lat 60.. Technologia ta polega na wykorzystaniu gotowych elementów, przygotowanych w zakładach produkcyjnych do stworzenia domów, budynków użyteczności publicznej, bloków mieszkalnych i innych konstrukcji. Dzięki temu, że elementy prefabrykowane są dostosowywane do konkretnego projektu i tworzone z niezwykłą precyzją, mogą być z łatwością montowane na placu budowy. Sam proces produkcji podlega szeregowi procedur oraz nieustannej kontroli, tak, aby przygotowane części doskonale do siebie pasowały oraz były najwyższej jakości.

Budownictwo modułowe a budownictwo prefabrykowane – jakie są różnice?

Obecnie, wiele osób, mówiąc o technologii modułowej lub budownictwie prefabrykowanym zupełnie miesza te pojęcia. Nic w tym dziwnego – faktycznie są one podobne. Istnieją jednak zasadnicze różnice, które warto znać. Przede wszystkim, budynki modułowe są wykonywane w zakładzie produkcyjnym niemalże do końca. Na plac budowy dostarcza się nie tyle gotowe elementy, jak w przypadku prefabrykatów, ale całe segmenty. Sprawia to, że budynki modułowe są stawiane jeszcze szybciej. Co więcej, moduły mogą być przenoszone w różne miejsca. Jednocześnie warto zaznaczyć, że w budownictwie prefabrykowanym zapewniona jest większa elastyczność. Skomplikowane pod względem kształtu konstrukcje znacznie lepiej sprawdzą się właśnie w tej technologii. Budownictwo modułowe nadaje się raczej do prostych brył.

Jakie zalety mają nowoczesne domy prefabrykowane?

Budownictwo prefabrykowane ma obecnie niezwykle szerokie zastosowanie, przede wszystkim z tego powodu, że podczas gdy budynki są równie wysokiej jakości jak te, tworzone w sposób tradycyjny, czas stawiania konstrukcji prefabrykowanej jest krótszy nawet o 50%. To ogromna zaleta, pozwalająca na bardzo szybkie budowanie konstrukcji, cechujących się wysoką trwałością i jakością. Ponadto należy zaznaczyć, że prefabrykaty pozwalają na budowanie domów w zasadzie przez cały rok, a przebudowa ścian działowych jest niezwykle prosta i szybka. Co więcej, nie można zapomnieć także o tym, że w budownictwie prefabrykowanym nie generuje się dużej ilości śmieci. Dzięki temu można cieszyć się uporządkowanym placem budowy. Jednocześnie domy prefabrykowane w niczym nie odbiegają od budynków tradycyjnych – są równie solidne i wytrzymałe.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile worków betonu na m3

Ile worków betonu na m³? Obliczamy zużycie dla różnych klas

Następny artykuł
ile worków cementu na m3

Ile worków cementu na m3 betonu? Twoje źródło wiedzy

Związane stanowiska