Zalety i wady metalowych schodów strychowych

Schody strychowe to najwygodniejsze i najbezpieczniejsze konstrukcje umożliwiające korzystanie ze strychu. Na rynku można obecnie znaleźć dwa rodzaje takich schodów – drewniane i metalowe. W artykule opisujemy cechy użytkowe tych drugich i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas doboru i montażu.

Schody strychowe z metalu – charakterystyka

Schody strychowe, które można obecnie znaleźć w sklepach branżowych, różnią się mechanizmem rozkładania, rozmiarem, wykończeniem, sposobem montażu czy dostępnością akcesoriów dodatkowych. Jeśli chodzi o wykonanie, kupujący mogą wybrać konstrukcje drewniane lub metalowe. Schody strychowe metalowe mogą być wyposażone w mechanizm segmentowy (z metalową drabinką) lub nożycowy. Ich podstawowym przeznaczeniem jest montaż w stropie, wówczas służą do korzystania z przestrzeni strychowej w domu lub mieszkaniu. Ale możliwych zastosowań jest więcej. Przykładowo niekiedy są wykorzystywane w takich miejscach jak piwnice czy magazyny. W ofercie znanego producenta okien dachowych FAKRO tego typu schody można nabyć w różnym zakresie odporności ogniowej czy termoizolacyjności: https://sklep.fakro.pl/schody-strychowe/schody-strychowe-metalowe.html. Ponadto są dostępne w wielu rozmiarach i objęte 3-letnią gwarancją producenta. Warto również zwrócić uwagę na szeroki asortyment akcesoriów – w tym np. poręcze, dodatkowe stopnie, listwy wykończeniowe, mechanizmy odciążające i wiele innych. 

Dlaczego warto wybrać metalowe schody strychowe?

Schody strychowe metalowe to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie do domów i mieszkań ze strychem. Oto kilka najważniejszych zalet tych produktów:

  • bezpieczeństwo użytkowania (antypoślizgowe stopnie stanowią dodatkowe zabezpieczenie tych stromych konstrukcji);
  • intuicyjna i komfortowa obsługa (dzięki niewielkiej wadze i ergonomicznemu mechanizmowi składania i rozkładania);
  • trwałość i wytrzymałość (solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów zapewnia dużą niezawodność);
    szeroki zakres rozmiarów;
  • estetyczne wykończenie.

Dodatkowo schody strychowe z metalu można nabyć w wielu wariantach termoizolacyjności. Nadają się również do domów ekologicznych i pasywnych. Wszystkie produkty oferowane przez firmę FAKRO są wykonywane zgodnie z obowiązującymi normami i spełniają wymagane standardy bezpieczeństwa.

Wady schodów metalowych

Pomimo licznych zalet wynikających z korzystania ze schodów strychowych metalowych, jak każdy inny produkt, również ten nie jest pozbawiony wad. Do takich można zaliczyć np. nieco problematyczne (w porównaniu do schodów drewnianych) dostosowanie ich do wysokości pomieszczenia. Mowa tu jedynie o schodach segmentowych, które niekiedy wymagają przycięcia. Można jednak temu zapobiec, wybierając konstrukcje nożycowe, które w razie konieczności znacznie łatwiej wyregulować lub wymontować ostatnie stopnie. Poza tym, pewną niedogodnością jest wrażliwość metalu na niskie i wysokie temperatury. W praktyce może to powodować dyskomfort podczas korzystania ze schodów np. zimą. Trzeba także pamiętać, że schody metalowe będą się stosunkowo szybko nagrzewać podczas pożaru. Należy też zadbać o ich precyzyjny montaż. 

Co warto wiedzieć o montażu i doborze schodów strychowych?

Gdy już podejmiesz decyzję o rodzaju schodów strychowych, jaki chcesz mieć w domu czy mieszkaniu, pozostaje kwestia doboru rozmiaru. To bardzo ważny etap, dlatego najlepiej w tym celu skonsultować się ze specjalistą w danym sklepie branżowym. Ogólna zasada jest taka, że należy wcześniej dokonać pomiaru otworu w stropie, w którym będziesz montować schody. Niezbędne jest także uwzględnienie dodatkowej przestrzeni, tzw. luku montażowego. Schody metalowe można zamocować samodzielnie, ale trzeba przy tym postępować według wskazówek instrukcji montażu dołączonych do produktu. Istnieje możliwość dopasowania schodów do wysokości pomieszczenia, np. poprzez ich przycięcie, dokręcenie lub odkręcenie kolejnych stopni. Wnętrza z sufitem podwieszanym zwykle wymagają wykonania specjalnej konstrukcji przenoszącej obciążenia.

Tekst promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Bezpieczeństwo i styl – kasy pancerne w twoim domu

Następny artykuł
Narożniki funkcjonalne i stylowe rozwiązanie do każdego wnętrza

Narożniki – funkcjonalne i stylowe rozwiązanie do każdego wnętrza

Związane stanowiska