Badanie termowizyjne budynku – czym jest, ile kosztuje?

badanie termowizyjne budynku

W każdym budynku emitowane jest ciepło, które kiedy się z niego wydostanie, ucieknie bezpowrotnie do atmosfery. W interesie mieszkańców każdego domu czy mieszkania jest to, by straty ciepła były jak najmniejsze. Wtedy bowiem potrzeba będzie mniej energii na ogrzewanie i tym samym obniży się rachunki. Nawet jeśli dany budynek został dopiero wybudowany, to może okazać się, że przez błędy wykonawcze, izolacja cieplna nie jest tak skuteczna jak być powinna. Na szczęście obecnie można to łatwo sprawdzić – zlecając badanie termowizyjne domu.

Czym jest i po co wykonuje się badanie termowizyjne?

Miejsca, przez które ucieka ciepło są nazywane mostkami termicznymi. Znajdują się one w newralgicznych miejscach konstrukcji budynku i zazwyczaj nie da się ich zobaczyć gołym okiem. Dlatego znaleziono na to sposób. Jest nim badanie wykonywane kamerą termowizyjną, które pomaga ocenić poziom izolacyjności cieplnej budynku. Sprawdza się ono dlatego, że każde ciało emituje promieniowanie cieplne (podczerwone), którego natężenie jest proporcjonalne do temperatury tego ciała. Promieniowanie to jest rejestrowane przez kamerę termowizyjną w postaci obrazu cyfrowego. Pozwala on wtedy zidentyfikować usterki i wady w izolacji termicznej budynku, to znaczy miejsca, gdzie straty ciepła, a jednocześnie temperatura powierzchni przegród są wysokie. Takie wady mogą wystąpić z powodu zastosowanych rozwiązań projektowych albo źle wykonanych robót budowlanych. Termowizję warto zlecić, planując kupno mieszkania/domu od dewelopera. Umożliwi ona bowiem ocenę jakości przeprowadzonych prac i zlokalizowanie ewentualnych mostków cieplnych. Dzięki temu będzie jeszcze czas na to, by zaplanować działania termomodernizacyjne, które ograniczą straty ciepła. Analiza pomoże wykryć błędy w wykonaniu izolacji, dopóki będą one mniej problematyczne do usunięcia (mieszkanie nie będzie jeszcze wykończone).

Kiedy wykonać badanie termowizyjne?

Takie badania są wykonywane przez specjalizujące się w tym firmy. Warto sprawdzić, czy mają one certyfikat ITC oraz to, czy wystawiają świadectwa energetyczne. Odpowiednia aparatura jest bowiem jedynie połową sukcesu. Aby badanie było w pełni profesjonalne, potrzebni są specjaliści, którzy będą w stanie dokonać prawidłowej analizy wyników. Często zaleca się, by w jednym budynku badanie termowizyjne zostało zrobione dwa razy. Najpierw przed zaplanowaniem prac termomodernizacyjnych, które są zazwyczaj potrzebne kiedy zdecydowano się na kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego. Otrzyma się wówczas dokładne informacje na temat aktualnego stanu budynku, w którym niejednokrotnie potrzeba będzie więcej zmian niż

standardowe docieplenie. Drugi raz badanie dobrze jest wykonać już po zakończeniu termomodernizacji. Wskaże wtedy ono, czy mostki cieplne zostały zlikwidowane i czy jakość wykonanych prac stoi na odpowiednim poziomie. Trzeba pamiętać, że jest to niezwykle istotne, ponieważ zła izolacja termiczna powoduje nie tylko straty cieplne. Może prowadzić także do powstawania zawilgocenia i zagrzybienia w domu, co jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

Badanie termowizyjne – w jakich warunkach je wykonać?

Nie może być to sprawa pozostawiona przypadkowi, gdyż aby wyniki były wymierne, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu powinna wynosić co najmniej 15ºC. Określono więc, że najlepszym czasem na wykonanie termowizji są jesień, zima czy też wczesna wiosna, kiedy to budynki są dogrzewane, a na zewnątrz panuje niska temperatura. Jeśli chodzi o pogodę, to warunki atmosferyczne powinny być bezwietrzne, bezdeszczowe, ważny jest również brak nasłonecznienia. Są to kryteria istotne, stąd też badania termowizyjne są często przeprowadzane rano (nawet przed wschodem Słońca) albo późnym wieczorem.

Ile kosztuje badanie termowizyjne?

Zamawiając jedynie przegląd obiektu, by sprawdzić czy izolacja termiczna właściwie spełnia swoje zadanie, zapłaci się około 150 zł za godzinę pracy. Kiedy zleci się wykonanie badania wraz ze specjalistycznym raportem, wykonanym zgodnie z zaleceniami normy PN-EN 13187, ale metodą uproszczoną, to termowizja będzie kosztować mniej więcej 500 zł. Wykonanie pełnych badań termowizyjnych, obejmujących sporządzenie protokołu i dokumentacji (w tym zdjęć) do przedłożenia w sądzie, będzie kosztować kilka tysięcy złotych.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
odbiór mieszkania na co zwracać uwagę

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Następny artykuł
odbiór mieszkania

Odbiór mieszkania - na co się przygotować?

Związane stanowiska