Jakie urządzenia powinny się znaleźć w nowoczesnej łazience?

Co oznacza, że łazienka jest nowocześnie urządzona? To wyrażenie tak naprawdę może kryć w sobie wiele różnych znaczeń. Dla jednych najistotniejsze będą takie elementy wykończeniowe, jak wzór płytek, bateria prysznicowa z dodatkowymi opcjami czy też umiejętne połączenie kolorów. Dla drugich z kolei najważniejszy będzie odpowiedni dobór sprzętów – takich, które odpowiedzą na wszystkie potrzeby domowników. W tym artykule zajmiemy się właśnie urządzeniami AGD, których z pewnością nie powinno zabraknąć w funkcjonalnej łazience. 

Urządzanie łazienki – przemyślany design 

Łazienka to pomieszczenie, które – tuż obok kuchni – zazwyczaj wymaga najwięcej naszej uwagi w trakcie remontu czy też wykańczania domu lub mieszkania. O ile poszczególne pokoje możemy urządzić zgodnie ze swoją fantazją, o tyle łazienka potrzebuje naprawdę przemyślanego projektu, zwłaszcza jeżeli jej metraż jest ograniczony. W tej przestrzeni estetyka powinna spotykać się z funkcjonalnością i w efekcie dawać kompromis, dzięki któremu będziemy czuli się w łazience swobodnie w trakcie wieczornego relaksu czy porannego przygotowywania się do pracy. 

Dlatego też już na samym etapie planowania należy uwzględnić wiele szczegółów. Najpierw powinniśmy skrupulatnie rozmieścić poszczególne elementy w taki sposób, by możliwe było bezproblemowe poruszanie się, a jednocześnie by w łazience nie zabrakło miejsca do przechowywania czy też kącika dla najczęściej użytkowanych sprzętów. Takie kwestie jak wybór materiałów, ustalenie kolorystyki czy też dobieranie dodatków to tak naprawdę tło dla tego, czym w pierwszej kolejności powinniśmy się zająć. 

Warto sobie zatem postawić kilka istotnych pytań. Czy w łazience na pewno znajdzie się miejsce na pralkę, zwłaszcza tę o dużej ładowności? Czy pralka powinna otwierać się od góry, czy z przodu? Czy potrzebujemy suszarki bębnowej? W którym miejscu ustawić urządzenia, by można było bez przeszkód podłączyć je do wodociągu, a jednocześnie nie rezygnować przy tym z komfortu i wygody? 

AGD do łazienki – o co warto zadbać? 

Oczywistym jest, że niezbędnym sprzętem w łazience pozostaje pralka. Rezygnujemy z niej tylko wówczas, gdy pomieszczenie jest naprawdę małe i jesteśmy zmuszeni do podłączenia pralki w kuchni lub w innym miejscu w domu. Niemniej to właśnie z łazienką kojarzymy czynności związane z sortowaniem zabrudzonych ubrań i wyjmowaniem czystej, świeżo pachnącej odzieży. 

A pralek do wyboru mamy naprawdę ogrom. Zarówno pod względem wbudowanych funkcji, jak i załadunku, a nawet wyglądu zewnętrznego. Tym sposobem bez większych problemów znajdziemy model z czarnymi elementami na froncie, jeżeli chcemy mocniejszy akcent we wnętrzu, a poszczególne odcienie bieli trudno będzie zliczyć. Jeżeli chcemy, by korzystanie z pralki było maksymalnie przyjemne, zastanówmy się, jakie udogodnienia są dla nas szczególnie ważne. Automatyczne dobieranie parametrów do rodzaju materiałów? A może obecność specjalnych programów do prania delikatnych tkanin? 

Nie zapominajmy też o tzw. małym AGD, a więc urządzeniach, które ułatwiają nam codzienne życie. Będzie to chociażby suszarka do włosów (często również prostownica czy lokówka), maszynki do włosów i depilatory, elektryczne szczoteczki do zębów, a nawet waga łazienkowa. To, co ostatecznie znajdzie się w naszym podręcznym wyposażeniu, uzależnione jest już wyłącznie od naszych preferencji. 

Suszarka bębnowa – tak czy nie? 

Jest jeszcze jedno urządzenie, którego obecność w łazience powinniśmy rozważyć. Suszarka elektryczna do prania może naprawdę zmienić nasze życie i znacząco ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. 

Jeżeli obawiamy się, że łazienka jest zbyt mała na posiadanie pralki i suszarki, możemy się zastanowić nad umieszczeniem sprzętów jeden na drugim. W ten sposób bezpośrednio po zakończeniu prania będziemy mogli przełożyć odzież właśnie do suszarki. Kompromisem jest także zakup pralko-suszarki, czyli urządzenia 2w1. Obie opcje mogą zaoszczędzić nam sporo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na rozwieszanie wypranych ubrań na tradycyjnej rozkładanej suszarce czy też na zewnątrz. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Pastelowe kolory do pokoju dziennego

Następny artykuł
koszt remontu łazienki 5m2 robocizna

Koszt remontu łazienki 5m2 – robocizna i inne wydatki

Związane stanowiska