Koszt remontu łazienki 5m2 – robocizna i inne wydatki

Sprawdź, jaki jest koszt remontu łazienki 5m2 z robocizną i materiałami. Przedstawione w tym tekście koszty mają charakter szacunkowy i mogą różnić się w zależności od standardu wykończenia pomieszczenia oraz stawek danego fachowca.
koszt remontu łazienki 5m2 robocizna

W nowoczesnym budownictwie stawia się na mniejsze łazienki. W związku z tym warto zastanowić się, jaki jest koszt remontu łazienki 5m2 z robocizną, materiałami i innymi wydatkami. Informacja ta jest cenna nie tylko dla osób odbierających mieszkanie w stanie deweloperskim, ale również tych, które stają przed wyzwaniem przeprowadzenia remontu łazienki w domu lub mieszkaniu już eksploatowanym. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Co składa się na koszt remontu łazienki?

Wysokość opłat związanych z remontem łazienki zależy od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć m.in. wielkość pomieszczenia. Mała łazienka pochłonie niższe koszty niż duża łazienka wykończona w tym samym standardzie. Wpływ na to ma m.in. powierzchnia podłogi i ścian, które należy wykończyć płytkami ceramicznymi lub inną okładziną. Ponadto wpływ na cenę usługi remontu łazienki ma także zakup elementów wyposażenia pomieszczenia. Najdroższe z nich to oczywiście urządzenia sanitarne, w tym m.in.:

  • umywalka,
  • wc,
  • wanna,
  • kabina prysznicowa.

Do tego dochodzi armatura łazienkowa, oświetlenie, półki i szafki, czy też akcesoria takie jak: dozowniki do mydła, wieszaki i inne. Wszelkie zakupy warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zmieścić się w zakładanym budżecie. Pamiętaj o tym, że remont starej łazienki pochłonie większą kwotę, niż wykończenie łazienki w stanie deweloperskim.

Jakie prace wykonywane są w łazience podczas remontu?

Zakres wykonywanych prac remontowych zależy m.in. od stanu łazienki. W przypadku nowego budynku mamy do czynienia z czystymi pracami, dlatego tego typu remont powinien być tańszy. Prace opierają się wówczas na położeniu kafelek lub innej okładziny, pomalowaniu sufitu, montażu oświetlenia, urządzeń sanitarnych, pralki, armatury i innych elementów wyposażenia. Więcej kosztować będzie remont, w którym w łazience wprowadza się dodatkowe zmiany, np. przenosi instalację elektryczną i hydrauliczną. Zwykle największe koszty występują wtedy, gdy wykonawca usługi remontuje już eksploatowaną łazienkę i wymaga to m.in. usunięcia starych płytek, przeniesienia elektryki i wykonywania innych gruntownych prac remontowych.

Przykładowy koszt remontu łazienki 5m2 – robocizna + materiały

Standardowo łazienki nie są duże. W poniższych wyliczeniach pod uwagę wzięto wymiar łazienki w postaci pięciu metrów kwadratowych. Wskazane wyliczenia pozwolą zorientować się stronom współpracy, ile obecnie kosztuje remont łazienki 5m2 z robocizną i materiałami. Zazwyczaj cena podawana jest od metra kwadratowego. Obecnie najtańsze oferty uwzględniające robociznę i zakup wyposażenia wynoszą około 2500 złotych. Średni kosztorys utrzymywany jest jednak na poziomie od 3000 do 3600 złotych. Oznacza to, że za remont łazienki o powierzchni 5m2 należy zapłacić od 15 do 18 tysięcy złotych. Oczywiście może okazać się, że remont będzie droższy. Wpływ na to mają elementy wyposażenia, czy indywidualne życzenia inwestorów. Cenę może podbić m.in. potrzeba ułożenia mozaiki z kafelek na ścianie, czy też zakup wanny z hydromasażem. Jednak nawet przy wysokim standardzie, inwestor powinien zmieścić się w granicach kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy remontowanej łazienki.

Bez względu na koszty, warto postawić na sprawdzonych specjalistów, którzy posiadają sprzęty niezbędne do wykonywania prac remontowych. Oczywiście drobne prace można sprawnie wykonać we własnym zakresie. W przypadku wątpliwości nie warto jednak ryzykować. Łazienkę remontuje się raz na wiele lat, dlatego powinna być idealnie skrojona na miarę twoich potrzeb. Średni koszt remontu łazienki 5m2 z robocizną, wyposażeniem i materiałami to około 15-18 tysięcy złotych. W tym budżecie można przygotować pomieszczenie w dobrym standardzie, które pozostanie funkcjonalne i estetyczne na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jakie urządzenia powinny się znaleźć w nowoczesnej łazience?

Następny artykuł
koszt remontu mieszkania 37m2

Koszt remontu mieszkania 37m2 – jaki to szacunkowy wydatek?

Związane stanowiska