Koszt generalnego remontu mieszkania 60m2 – z jakimi wydatkami się liczyć?

Koszt generalnego remontu mieszkania 60m2 zależy od kilku czynników. To przede wszystkim standard planowanego wykończenia, a także zakres niezbędnych prac remontowych. Sprawdź, z jakimi kosztami remontu generalnego należy liczyć się przy takim metrażu.
koszt generalnego remontu mieszkania 60m2

Wycena prac remontowych mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych zależy od kilku aspektów. Inne wydatki poniesie osoba wykańczająca nieruchomość w stanie deweloperskim, a inna taka, która planuje generalny remont eksploatowanego lokalu. Koszt generalnego remontu mieszkania 60m2 może wahać się nawet od 120 do 300 tysięcy złotych i więcej. Co wpływa na ostateczny kosztorys?

Remont mieszkania – co zawiera kosztorys?

Oczywiście to ile kosztować będzie generalny remont mieszkania 60 m2 zależy w dużej mierze od tego, jakie potrzeby i wymagania stawia inwestor. Generalny remont może być wykonany w nieruchomości w stanie deweloperskim oraz w użytkowanym mieszkaniu. W obu przypadkach zakres prac i wycena robocizny będą różne. Dużo łatwiejszym zadaniem jest przeprowadzenie remontu w nowym mieszkaniu. Wykonawca przychodzi na czystą nieruchomość, gdzie nie ma potrzeby zrywania dotychczasowych materiałów. W ten sposób zakres niezbędnych prac znacznie się zmniejsza i pochłaniają one mniej czasu oraz materiałów. Zdecydowanie większe wydatki występują w sytuacji, gdy trzeba wykonać generalny remont w użytkowanych pomieszczeniach. Wówczas zaczyna się od zrywania podłogi, ścian, czy modernizacji instalacji. Dopiero później można rozpocząć prace wykończeniowe. Dobrze przygotowany kosztorys planowanej inwestycji powinien zawierać:

  • koszt robocizny;
  • koszt zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych;
  • ceny wyposażenia nieruchomości;
  • mały zapas na nieprzewidziane wydatki.

Dzięki temu można przygotować się na remont, a także poszukać realnych oszczędności podczas kupowania wyposażenia, czy też materiałów.

Obecne stawki za m2

Obecnie stawki za wykonywanie wybranych prac remontowych są mocno zróżnicowane. Zależą m.in. od doświadczenia fachowca, a także miejscowości, w której wykonuje usługi. Poniżej przedstawiono widełki, na podstawie których można oszacować koszty kapitalnego remontu. Podstawowe prace remontowe to m.in.:

  • malowanie ścian i sufitów – 13-18 PLN / m2;
  • modernizacja instalacji elektrycznej, grzewczej i sanitarnej – 125-200 PLN / punkt;
  • położenie płytek podłogowych lub paneli podłogowych – 75-220 PLN / m2;
  • wykonanie wylewki i gładzi  – 55-180 PLN / m2;
  • zrywanie okładzin ściennych i podłogowych (jeżeli zajdzie taka konieczność) – 25-50 PLN / m2.

Łączny koszt robocizny remontu mieszkania za m2 może wynieść kilka tysięcy złotych.

Koszt generalnego remontu mieszkania 60m2 – ile wyniesie w 2023 roku?

Jak wygląda koszt remontu mieszkania w 2023 roku? Średni koszt generalnego remontu mieszkania z uwzględnieniem kosztów robocizny, materiałów budowlanych i elementów wyposażenia to obecnie około 2-4 tys. złotych. Mowa tu o dobrych jakościowo produktach, jednak nie z klasy premium. Koszt ten może wzrastać, jeżeli postawisz na produkty z wyższej półki cenowej, w tym prestiżowy sprzęt kuchenny, meble od znanych projektantów, designerskie lampy, czy też armaturę łazienkową.

Do remontu warto się odpowiednio przygotować. Średni koszt generalnego remontu mieszkania 60m2 waha się od 120 do 240 tysięcy złotych. W określonych przypadkach może być jednak znacznie wyższy. Najwięcej z tej kwoty pochłonie aranżacja kuchni i łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
koszt remontu starego domu

Koszt remontu starego domu – ile wynosi i od czego zależy?

Następny artykuł
koszt remontu łazienki 4m2

Koszt remontu łazienki 4m2 – cena robocizny, materiałów i wyposażenia

Związane stanowiska