Koszt remontu łazienki 4m2 – cena robocizny, materiałów i wyposażenia

Koszt remontu łazienki 4m2 w średnim standardzie to minimum kilkanaście tysięcy złotych. W tej kwocie mieszczą się wydatki na ekipę remontową, materiały budowlane i elementy wyposażenia i wykończenia wnętrza. Sprawdź, co wpływa na ostateczną wycenę.
koszt remontu łazienki 4m2

Koszt remontu łazienki 4m2 w dużym stopniu zależy od preferencji i potrzeb inwestora, a także od stanu technicznego pomieszczenia. Generalny remont eksploatowanej łazienki będzie droższy niż tzw. biały montaż i wykończenie pomieszczenia w stanie deweloperskim. Sprawdź, ile kosztuje remont łazienki o powierzchni 4m2 i co może wpływać na ostateczny kosztorys.

Kosztorys remontu łazienki – co zawiera?

Mała łazienka w bloku lub domu o powierzchni 4m2 to spore wyzwanie dla projektanta. Wszystko dlatego, że na niewielkiej przestrzeni należy umieścić szereg niezbędnych do codziennego życia elementów wyposażenia łazienki. Przykładowy kosztorys zawiera wszystkie niezbędne prace remontowe oraz elementy wyposażenia pomieszczenia. Poszczególne pozycje wyceny generalnego remontu łazienki w stanie deweloperskim to m.in.:

  • zakres prac remontowych i koszt pracy fachowców;
  • koszt materiałów budowlanych i wykończeniowych;
  • koszt zakupu mebli łazienkowych;
  • oświetlenie;
  • ceny elementów podstawowego wyposażenia i ich podłączenia (np. wanna, umywalka, kabina prysznicowa).

Jeżeli chcesz przeprowadzić remont łazienki już eksploatowanej, to dodatkowe punkty w wycenie to m.in.:

  • koszt dodatkowych prac remontowych (zerwanie starych płytek, uzupełnienia ubytków w suficie, ścianach i podłodze, koszt wymiany lub modernizacji instalacji).

Jak widać, całkowity koszt remontu łazienki zależy od tego, w jakim jest ona stanie. Biały montaż jest zdecydowanie prostszy i skraca czas pracy fachowców, a także ogranicza zakres wykonywanych przez nich prac. Wówczas średnia cena remontu łazienki będzie wyraźnie niższa. Ponadto skala prac przekłada się na to, ile trwa remont łazienki.

Co wpływa na ostateczny koszt?

Na ostateczny koszt wykończenia łazienki wpływ mają także upodobania inwestora. Jeżeli wybierzesz produkty ze średniej półki cenowej, to możesz zmieścić się już w kwocie 4-6 tys. za m2 łącznie z robocizną. To średni koszt, który zależny jest m.in. od doświadczenia fachowca, dostępności materiałów i wielkości pomieszczenia. Oczywiście może on znacznie wzrosnąć, jeżeli postawisz na produkty premium o ograniczonej dostępności, w tym ekskluzywne płytki ceramiczne, wannę z hydromasażem, meble na wymiar, czy designerskie lampy. Wówczas wzrosną zarówno całkowity koszt robocizny łazienki, jak i wydatki związane z zakupem wyposażenia. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja, ponieważ remont małej łazienki w Warszawie będzie droższy, niż w mniejszych miejscowościach w słabiej rozwiniętych regionach Polski.

Koszt remontu łazienki 4m2 – wyliczenia

Ile kosztuje remont łazienki? Kluczem do poprawnych wyliczeń jest szczegółowy kosztorys, w którym można rozplanować poszczególne etapy remontu łazienki. Przy budżetowym podejściu, średni koszt remontu łazienki 4m2 wyniesie od 16 do 24 tysięcy złotych. Tyle mniej więcej kosztuje zrobienie łazienki w 2022 roku. W najbliższych miesiącach średni koszt wykonania remontu może ulec zmianie, a wpływ na to mają inflacja i rosnące koszty materiałów budowlanych oraz robocizny fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
koszt generalnego remontu mieszkania 60m2

Koszt generalnego remontu mieszkania 60m2 – z jakimi wydatkami się liczyć?

Następny artykuł
koszt remontu kuchni 15m2

Koszt remontu kuchni 15m2 – robocizna, materiały i wyposażenie

Związane stanowiska