Koszt remontu kuchni 15m2 – robocizna, materiały i wyposażenie

Koszt remontu kuchni 15m2 standardowo wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na tę kwotę składają się: koszt robocizny, materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia. Ostateczna cena remontu zależy od kilku czynników. Sprawdź jakich.
koszt remontu kuchni 15m2

Na koszt remontu kuchni 15m2 składa się wiele elementów. Największe wydatki związane są z gruntownymi pracami remontowymi takimi jak: wymiana instalacji, położenie płytek i podłogi, czy też wykonanie gładzi i malowanie kuchni. Mogą one się różnić w zależności od cennika wybranej firmy remontowej i jej doświadczenia, a także metrażu kuchni. Jeden z kluczowych wydatków przy generalnym remoncie to także koszt zakupu sprzętu AGD, mebli kuchennych i pozostałego wyposażenia. Ostatecznie całkowity koszt przy metrażu kuchni 15m2 to minimum 45-60 tysięcy złotych, przy zachowaniu średniego standardu wykończenia.

Generalny remont kuchni – zakres prac wykończeniowych

Aranżacja kuchni to wymagające zajęcie. Do całego przedsięwzięcia warto się odpowiednio przygotować, aby każdy kolejny etap remontu był zaplanowany. Wpłynie to na realne oszczędności oraz przyspieszy wykończenie naszej kuchni. Przed podjęciem współpracy z fachowcem rekomenduje się przygotowanie z nim kosztorysu kuchni i wykazu prac. Ostateczny koszt wykończenia kuchni będzie się różnił w zależności od tego, czy mamy do czynienia z pomieszczeniem w stanie deweloperskim, czy też z eksploatowaną kuchnią wymagającą większych prac.

Podstawowe prace wykonywane podczas remontu mieszkania i kuchni w stanie deweloperskim to m.in.:

  • położenie gładzi na ścianach i suficie;
  • ułożenie kafelek lub paneli na podłodze w kuchni oraz okładziny ściennej;
  • pomalowanie sufitu;
  • montaż sprzętu AGD (m.in.: lodówka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa, piekarnik, kuchenka, płyta indukcyjna);
  • montaż mebli.

Koszt remontu kuchni powiększy się wtedy, gdy dotyczy on użytkowanego już pomieszczenia. Wówczas fachowiec musi zacząć od usunięcia starych płytek i elementów wyposażenia, a następnie rozpoczyna gruntowny remont kuchni.

Ile kosztuje remont kuchni i od czego to zależy?

Przy podstawowych pracach remontowych można oszacować koszt robocizny na około 2-3 tys. złotych za m2. Oczywiście może być większy, jeżeli urządzenie kuchni wymaga użycia specjalistycznego sprzętu lub większego nakładu pracy. Do tego należy doliczyć koszt mebli kuchennych, a także wyposażenia. Przy zakupie produktów z katalogu ze średniej półki, warto doliczyć jeszcze około 1-2 tys. złotych za m2. Średnia cena remontu wzrośnie jednak, gdy postawisz na profesjonalny projekt kuchni, meble na wymiar, czy też wyposażenie kuchni z wyższej półki. To kolejne 2-3 tysiące za m2. W związku z tym remont kuchni w bloku lub w domu to wydatek od 3 do nawet 8 tysięcy złotych za m2. Rozbieżność jest spora i zależy od tego, jakie wymagania ma inwestor. Im większe, tym więcej będzie musiał zapłacić za kapitalny remont kuchni, koszt może być spory. Podobne stawki za m2 płaci się zarówno w przypadku małej kuchni, jak i dużej kuchni. Koszt prac może różnić się w zależności od lokalizacji nieruchomości.

Koszt remontu kuchni 15m2 – podsumowanie

Koszt remontu kuchni 15m2 to około 45-60 tysięcy złotych. Można zmniejszyć go, jeżeli postawi się na wykonanie wybranych prac remontowych we własnym zakresie. To szacunkowe ceny w 2022 roku, które mogą wzrosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
koszt remontu łazienki 4m2

Koszt remontu łazienki 4m2 – cena robocizny, materiałów i wyposażenia

Następny artykuł
koszt robocizny remontu mieszkania za m2

Koszt robocizny remontu mieszkania za m2 – z jakim wydatkiem musisz się liczyć?

Związane stanowiska