Remont balkonu w kilku krokach – o czym musisz pamiętać?

Po ustąpieniu zimowych przymrozków może być potrzebny remont balkonu. Pękające płytki ceramiczne i ubytek w fudze to tylko cześć z problemów, z jakimi możesz się spotkać. Jak ocenić stan techniczny powierzchni balkonu i zaplanować zakres prac?
remont balkonu

Warunki atmosferyczne, niedokładne wykonanie i błędy konstrukcyjne to najpowszechniejsze przyczyny uszkodzenia posadzki balkonu. Z biegiem czasu stają się coraz bardziej widoczne i należy wykonać renowację balkonu. Na jakie elementy konstrukcji zwrócić szczególną uwagę? W jaki sposób zaplanować odnowienie podłoża balkonu krok po kroku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku. 

Renowacja balkonu – o czym informuje stare podłoże? 

Balkon jest miejscem, gdzie chętnie spędza się czas nie tylko w okresie letnim. Jeśli jednak jego stan techniczny utrudnia przebywanie na zewnątrz, jest to pora, by przeprowadzić remont balkonu. Zanim jednak zaplanujesz kolejne etapy prac i wybierzesz się do marketu budowlanego, oceń stan techniczny powierzchni. 

Balkon jest narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wilgoć z deszczówki wypłukuje zaprawy budowlane, a w połączeniu z mrozem niszczy posadzkę na balkonie. Jeśli uszkodzeniu ulega tylko wierzchnia warstwa, balkonowy remont nie będzie bardzo skomplikowany.

Po zdjęciu materiałów wykończeniowych warto jednak dokładnie ocenić jakość konstrukcji nośnej. Jeśli beton nosi ślady głębokich pęknięć, szczególnie w miejscu łączenia płyty balkonu ze ścianą, może to oznaczać uszkodzenie konstrukcji nośnej. W tym wypadku potrzebna będzie ekspertyza specjalisty dotycząca stanu zbrojenia płyty balkonu. W zależności od jej wyniku zalecone będą konkretne działania. 

Remont balkonu – od czego zacząć?

Każda budowa i remont zaczynają się od przygotowania podłoża. Do zbicia starych płytek ceramicznych wystarczy wiertarka z dłutem. Płytki zbijaj kolejno, zaczynając od wybranej krawędzi balkonu i poruszając się w wybranym kierunku. Po usunięciu całego materiału wykończeniowego, a także resztek zaprawy i spoiny, trzeba ocenić stan techniczny płyty. Ze szczelin i pęknięć musisz usunąć luźne elementy. Jeśli przy pracy odkryjesz pręty zbrojeniowe, musisz je oczyścić ze śladów korozji. Wszystkie ubytki w płycie zabezpiecz za pomocą zaprawy odpornej na czynniki atmosferyczne. 

Naprawa balkonu – jak wykonać izolację przeciwwilgociową? 

Wilgoć jest przyczyną większości uszkodzeń balkonów i tarasów. Dlatego przygotowaną płytę musisz uszczelnić i zabezpieczyć przed działaniem wody. Możesz użyć do tego mas bitumicznych, żywic polimerowych lub gotowych preparatów określanych jako folie w płynie. Dokładna instrukcja nakładania preparatu powinna znajdować się na jego opakowaniu.

Elastyczną masę uszczelniającą nakładaj dokładnie, nie pomijając przy tym obrzeży balkonu. Zapobiegnie to dostawaniu się wilgoci w szczeliny i zamakaniu betonu. Po wyschnięciu masy warto nałożyć drugą warstwę lub chociaż miejscowo wyrównać izolację. Podczas uszczelniania nie zapomnij o wykończeniu krawędzi balkonu. Zadbaj o to, żeby profile okapowe były połączone masą z pozostałą częścią powierzchni. 

Jaki materiał wykończeniowy na balkon?

Zaizolowane podłoże możesz wykończyć niemal dowolnie. Najpopularniejszym sposobem na wykończenie powierzchni balkonu jest układanie płytek ceramicznych. Skorzystaj tu z płytek gresowych o znacznej grubości i zaliczanych do klasy mrozoodpornych. Do ich mocowania wybierz elastyczny klej odporny na działanie wilgoci i mrozu. Przy pracy pamiętaj, żeby płytki ułożyć z zachowaniem spadku w kierunku zewnętrznym. 

Montaż okładzin ceramicznych to nie jedyny sposób na wykończenie balkonu. Weź pod uwagę także nieco mniej popularne metody, wykorzystujące głównie żywice polimerowe. Świetnym pomysłem jest kamienny dywan, który tworzy drobne dekoracyjne kruszywo zatopione w żywicy. Możesz też wykonać posadzkę techniczną, pokrywając balkon masą polimerową z drobinkami kruszywa. To zapewni dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne.

Przy remoncie tarasu należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie przeciwwilgociowe. Zadbaj też o odpowiednie warunki atmosferyczne, unikając pracy w deszczu i skrajnych temperaturach. Dobrze wykonana praca zapewni utrzymanie dobrej jakości powierzchni balkonu przez wiele lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Maszyny do cięcia papieru: różnorodność, zastosowania i kluczowe aspekty wyboru

Następny artykuł
ogród zimowy na tarasie

Ogród zimowy na tarasie – wypoczynek na zewnątrz przez cały rok

Związane stanowiska