Remont starego domu z cegły – czy warto kupić dom z myślą o odnowieniu?

Remont starego domu z cegły to szansa na stworzenie pięknego miejsca niskim nakładem środków finansowych. Trzeba jednak znaleźć budynek w dobrym stanie technicznym i nastawić się na czasochłonne prace. Czy warto remontować dom z cegieł? 
remont starego domu z cegły

Stare budynki ceglane przyciągają swoim nietuzinkowym wyglądem. Postawione na malowniczej działce pozwalają stworzyć ciekawy klimat nieruchomości. Zanim stara rudera stanie się domem mieszkalnym, czeka cię wiele pracy. Potrzebne będą też znaczne środki finansowe i dużo czasu na wykonanie robót. Czy warto odnawiać murowane budynki? 

Renowacja domu z cegły – czy warto?

Wielu inwestorów, szukając wymarzonego domu, decyduje się na zakup starych budowli. Zachęca do tego oryginalny wygląd budynku i jego otoczenie. Zaletą jest także niska cena nieruchomości, nawet biorąc pod uwagę niezbędny remont starego domu z cegły. To wszystko sprawia, że nawet do opuszczonych ceglanych obiektów ustawia się długa kolejka potencjalnych kupców. 

Remont starego budynku z cegły to specyficzne zadanie i nie każdy dobrze się w nim odnajdzie. Jeśli szukasz budynku do zamieszkania natychmiast, już na wstępie zrezygnuj z tego pomysłu. Najważniejsze prace remontowe mogą potrwać nawet kilkanaście miesięcy, a i to nie zawsze wystarcza. Potrzebne są też spore środki finansowe poza wydanymi na zakup nieruchomości.

Za renowację takiego obiektu mogą zabrać się osoby mające zaplecze finansowe i nie potrzebują wprowadzać się do domu od razu. Prace remontowe wymagają nie tylko środków finansowych, ale też uwagi. Trzeba mieć pomysł i wizję ostatecznej formy obiektu. Dlatego remont polecamy przede wszystkim ludziom z pasją, którzy chcą stworzyć oryginalne miejsce. 

Czy dom nadaje się do remontu – jak ocenić stan techniczny? 

Nie każdy dom murowany nadaje się do odnowienia. Warto zdecydować się na ten krok, jeśli potencjalny koszt zakupu budynku wraz z jego remontem będą niższe od budowy nowego domu. Poza argumentami finansowymi zwróć uwagę na ciekawe elementy architektury lub nietuzinkowe położenie. 

Zanim zdecydujesz się na zakup i wynajęcie ekipy budowlanej, przeprowadź dokładne oględziny budynku. Zacznij od ścian i stanu murów. Wilgotne i zagrzybione ściany z odpadającym tynkiem oznaczają sporo pracy i kosztów. Kilkadziesiąt lat temu domy stawiało się z materiałów, które były dostępne, a niekoniecznie zgodne z zaleceniami projektu. Nie zdziw się zatem, jeśli zamiast muru ceglanego pod tynkiem znajdziesz wstawki z żużlobetonu. Możesz też spodziewać się innych niespodzianek w czasie dalszych oględzin. 

Sporo informacji o stanie technicznym przyniesie zbadanie fundamentów. Pewien pogląd może dać stan i zapach ścian na kondygnacji piwnicznej. Tu lepiej jednak przeprowadzić specjalistyczne badania. Ekspertyzę warto zlecić również dla oceny jakości stropów i połaci dachowej. 

Remont starego domu z cegły – co obejmą prace? 

Decydując się na przebudowę budynku z czerwonej cegły, musisz nastawić się na długi i zaawansowane prace remontowe. Nie licz na to, że zamieszkasz w budynku krótko po jego zakupie. Jeśli chcesz dać mu drugie życie i stworzyć ciekawe miejsce do zamieszkania dla swojej rodziny, musisz uzbroić się w cierpliwość. Dla lepszego zrozumienia problemu przedstawiamy potencjalny zakres prac. 

Najczęściej budynek wymaga zdjęcia tynków i osuszenia. To jest powszechne w domach, które przez dłuższy czas nie były użytkowane. Remontu może wymagać dach, co będzie stanowiło sporą część kosztów całej budowli. Z reguły trzeba wymienić wszystkie elementy stolarki okiennej i drzwiowej, a także zerwać podłogi drewniane. Warto wspomnieć też o wymianie instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Jeśli na etapie wyburzania nie natkniesz się na większe niespodzianki architektoniczne lub konstrukcyjne, możesz uznać to za szczęśliwy traf. 

Po zakończeniu prac demontażowych w poszczególnych pomieszczeniach budynek osiągnie wygląd przypominający stan deweloperski. Pozostaną prace wykończeniowe w części wewnętrznej i na zewnątrz budynku. Tu już łatwo można obliczyć zakres prac i koszty potrzebne do stworzenia nowoczesnego obiektu. 

Remont domu nie ma sensu – czy można go rozebrać? 

Ocena stanu technicznego wypadła pomyślnie, jednak w czasie prac budowlanych natknąłeś się na niespodziewane problemy? Uszkodzona ściana lub strop mogą zaważyć na całej inwestycji. Wyburzenie domu daje szansę na odzyskanie cegieł, które można wykorzystać ponownie, nawet do wzniesienia nowego domu.

Jeśli jednak na którymś etapie stwierdzisz, że jednak dom lepiej będzie wyburzyć, powstrzymaj się przed tymi pracami. Decyzja o wyburzeniu nie zawsze należy do właściciela budynku. Jeśli obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków, to on decyduje o wyburzeniu starego budynku. Pierwszym krokiem powinno być zlecenie nowej ekspertyzy, którą przeprowadzi doświadczony inspektor budowlany. Ekspertyza przedstawiona konserwatorowi może ułatwić podjęcie decyzji, jeśli jednak obiekt ma ważną wartość zabytkową, możesz spotkać się z odmową. 

Remont starego domu z cegły to duże wyzwanie. Przebudowa domu nie zawsze się opłaca i może pochłonąć więcej środków finansowych niż budowa nowego. Jednak praca i cierpliwość włożone w remont zwrócą się w postaci wyjątkowego obiektu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Krążki ścierne na rzep

Następny artykuł

Ekspres do kawy z młynkiem stalowym czy ceramicznym?

Związane stanowiska