Remont starej podłogi na legarach – kiedy warto i jak to zrobić?

Remont starej podłogi na legarach to zadanie czasochłonne i dosyć skomplikowane. Nie zawsze konieczne jest jednak usunięcie całej drewnianej konstrukcji. Czasem wystarczy odnowienie deskowania i stworzenie nowego wykończenia. 
remont starej podłogi na legarach

Podłoga na legarach to jedna z najczęściej stosownych konstrukcji wykończeniowych. W przypadku gruntownego remontu domu warto zająć się także jej renowacją. Zakres prac zależy głównie od stanu technicznego podłoża i nie zawsze konieczna jest wymiana deskowania. W jaki sposób ocenić, czy podłoga na legarach wymaga wymiany? Jak przebiegają prace podczas jej renowacji? 

Podłoga a legarach – co to za konstrukcja?

Czeka cię remont starej podłogi na legarach? Dla oceny zakresu i trudności pracy warto poznać jej konstrukcję. Połogi na legarach to konstrukcje powszechnie stosowane szczególnie w starych budynkach. Na stropie żelbetowym układane są legary w postaci belek drewnianych o przekroju prostokątnym lub kwadratowym. Dopiero na takim podwyższeniu układa się deskowanie lub już gotowe materiały wykończeniowe. 

Największym problemem wynikającym z takiej konstrukcji jest wilgoć gromadząca się pod podłogą. Choć z reguły stosuje się otwory wentylacyjne, które grawitacyjnie wypuszczają nadmiar wilgoci, zimą są całkowicie niefunkcjonalne. Prowadzi to do namakania legarów od gruntu i ich degradacji. 

Stara podłoga na legarach – zrywać czy zostawić? 

Zakres pracy przy renowacji podłogi zależy od tego, co zastaniesz w przestrzeni podpodłogowej. Jeśli wewnątrz nie rozwinął się grzyb i pleśń, a wszystkie legary pozostają w dobrym stanie, wystarczy wyrównać deskowanie i ułożyć materiały wykończeniowe na wierzchu. Jeśli drewno jest namoknięte, poskręcane i widać na nim wyraźne oznaki próchnienia, lepiej zdemontować całą konstrukcję.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej skorzystać z pomocy ekspertów i profesjonalnej oceny jakości podłoża. Może się to przydać także w przypadku zwiększenia obciążenia podłogi wylewką czy płytkami ceramicznymi. 

Jak wykonać remont podłogi – prace krok po kroku 

Prace przy podłogach osadzonych na legarach będą przebiegały nieco inaczej w zależności od zakresu planowanych robót. Za każdym razem będą obejmowały podobne zadania, realizowane w ściśle określonej kolejności. 

Remont podłogi z zerwaniem elementów drewnianych 

Z reguły remont starej podłogi wiąże się z usunięciem wszystkich elementów drewnianych. Jeśli decydujesz się na te prace, jest to prawdopodobnie związane z kiepskim stanem podłoża. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej wybierz demontaż i zapomnij o remoncie tej powierzchni przez długi czas. 

Podłogi na legarach często były izolowane za pomocą ziemi lub torfu, który wypełniał przestrzenie pomiędzy legarami. Musisz zatem usunąć nie tylko warstwę desek podłogowych i nośne legary, ale także wypełnienie. Dopiero całkowite odsłonięcie stropu betonowego pozwoli na skuteczne prowadzenie dalszych prac. Po oczyszczeniu stropu będziesz miał czas na wypełnienie ubytków lub wykonanie wylewki samopoziomującej.

Pora na odtworzenie nowej podłogi. Na folii izolacyjnej ułóż legary w odległości około 60 cm. Legary osadza się na klinach i stabilizuje kotwami lub zaprawą. Jeśli obawiasz się o uzyskanie odpowiedniego poziomu na końcowej powierzchni, wybierz legary do poziomowania. Te osadza się za pomocą wkrętów z tworzywa sztucznego, które można wysunąć na wybraną długość i ustalić poziom na każdym odcinku legara. Następnie całość musisz zamocować do stropu za pomocą kotew lub zaprawy murarskiej. 

Na powierzchni legarów możesz ułożyć płyty wiórowe i dalej wykończyć ją w wybrany sposób. Najczęściej wykonuje się pływającą podłogę i wykończenie panelami. W przypadku problemów z poziomem wykonaj cienką wylewkę. Możesz też zastosować suchy jastrych w postaci płyt. Trzeba je ułożyć na warstwie keramzytu o grubości kilku centymetrów. To zapewni odpowiedni poziom i dodatkową izolację akustyczną. Przy wylewce i układaniu jastrychu nie zapomnij o warstwie dylatacji pomiędzy ścianą i deskowaniem podłogi. 

Zanim ułożysz deskowanie, zadbaj o odpowiednią wentylację pod podłogą. Dzięki temu nie dojdzie do zawilgocenia i zmniejszy się ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Najskuteczniejsza będzie wentylacja mechaniczna, która zapewni równomierne poruszanie gazów. Powietrze dostaje się pod podłogę za pomocą specjalnych kołnierzy, a wydostaje na zewnątrz kanałem wentylacyjnym z wyciągiem. 

Renowacja podłogi bez demontażu 

Jeśli nie decydujesz się na zerwanie podłoża, najpierw zajmij się odświeżeniem legarów i desek tworzących powierzchnię podłogi. Wymień uszkodzone deski i zabezpiecz całą konstrukcję podpodłogową przed wilgocią. W miarę możliwości sprawdź też jakość stropu betonowego, a szczególnie poziom jego zawilgocenia. Jeśli potrzebne jest uzupełnienie szczelin w stropie, użyj zaprawy elastycznej. Możesz też wykonać wylewkę pomiędzy legarami, korzystając ze specjalnie dobranych zapraw. 

Na podłodze możesz układać warstwę wyrównującą. Najłatwiej przygotować wylewkę cementową wzmocnioną siatką zbrojeniową. Jeśli drewno nie nadaje się do prac mokrych, możesz skorzystać z innych rozwiązań. Najskuteczniejszy będzie suchy jastrych, układany w sposób podobny, jak opisano wcześniej. Możesz też wykorzystać płyty OSB. Dalsze prace wykończeniowe zależą już od pomysłu aranżacyjnego i dopuszczalnego obciążenia stropu. 

Stara podłoga na legarach ma swój niezaprzeczalny urok. Jest też funkcjonalna, dając dobrą izolację i możliwość prowadzenia pod nią przewodów instalacyjnych. Choć remont starej podłogi na legarach może być pracochłonny i kosztowny, warto się na niego zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Płytki łazienkowe – top 4 trendy

Następny artykuł

Lampy Nowodvorski – stwórz wyjątkową atmosferę oświetleniem

Związane stanowiska