Krążki ścierne na rzep

Krążki ścierne na rzep to popularne narzędzia wykorzystywane do szlifowania mechanicznego szerokiej gamy materiałów: od drewna, poprzez stal, w tym szlachetną, aż po szkło.

Podstawowe zalety krążków ściernych na rzep

Omawiane krążki swoją dużą popularność zawdzięczają przede wszystkim zastosowanemu w nich mocowaniu  na rzep. Umożliwia ono szybki montaż na talerzach wsporczych różnych szlifierek: rotacyjnych (kątowych, stacjonarnych pionowych, do ścian na wysięgniku, tzw. „żyraf”) i mimośrodowych. Krążki ścierne na rzep przylegają ściśle do całej powierzchni talerza, co umożliwia wykonywanie nimi bardzo dokładnej obróbki. Ścisłe przyleganie do talerza pozwala też na skuteczne usuwanie pyłu podczas szlifowania.

W tym celu w krążkach wykonuje się małe otwory o wzorze kompatybilnym z systemami odpylającymi szlifierek. Obecnie układy i średnice otworów są standaryzowane i oznaczane symbolami literowo-cyfrowymi, np. jako GLS 1, GLS 2, GLS 3 itd. Co więcej, mocowanie na rzep zapewnia też łatwy montaż krążków, który polega na ich przyłożeniu do talerza lub w wypadku ich wymiany – na oderwaniu od niego.

Drugą ważna zaletą, którą mają krążki ścierne na rzep, jest możliwość szlifowania nimi niemalże każdego materiału. Oczywiście, nie istnieje jedno, uniwersalne ich wykonanie przeznaczone do każdego zastosowania, ale duża ich liczba, która pokrywa pełne spectrum materiałów, które obecnie obrabia się ściernymi narzędziami nasypowymi. Aby więc wybrać najbardziej odpowiedni do danej aplikacji krążek ścierny na rzep, trzeba dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. Dlatego warto kupować u profesjonalnych sprzedawców, np. w internetowym sklepie Klingspor – https://sklep.klingspor.pl/23-krazki-samoprzyczepne.

Podstawowe rodzaje krążków ściernych

Krążek ścierny na rzep może być wykonany na podłożu papierowym, płóciennym,  foliowym, z włókniny, gąbki albo siatki. Najbardziej popularne są krążki papierowe, które stosuje się do szlifowania szerokiej gamy materiałów: od drewna, przez powierzchnie gipsowane, po stal, a nawet szkło. Osobną grupę stanowią krążki foliowe, które są bardziej odporne na rozrywanie od krążków papierowych. Przeznaczono je do obróbki szlifierskiej farb, lakierów, szpachli, żelkotu, laminatów itp.

Natomiast krążki płócienne to narzędzia dostępne głównie na zamówienie i wykorzystywane tam, gdzie od tego typu akcesoriów wymaga się sporej wytrzymałości mechanicznej. Z kolei krążków włókninowych używa się przede wszytkim w mechanicznej obróbce  wykończeniowej metali, w tym stali szlachetnych. Zaś do szlifowania delikatnych i/lub lekko profilowanych powierzchni lakierowanych czy szpachlowanych stosuje się krążki na podłożu z miękkiej i elastycznej gąbki.

Należy tu zauważyć, że przeznaczenie krążków ściernych na rzep determinuje nie tylko ich podłoże, ale także użyte w tych narzędziach ziarno ścierne. Może być ono z elektrokorundu, elektrokorundu cyrkonowego, elektrokorundu ceramicznego lub węglika krzemu. Krążek ścierny na rzep może mieć nasyp ziarna ściernego otwarty, półotwarty lub pełny, zaś jego granulację – od P12 do P2500.

Dlatego, w zależności od swojego wykonania, może być użyty do gratowania, czyszczenia, wstępnej obróbki zgrubnej, pośredniej zwanej międzyoperacyjną oraz do przygotowania powierzchni pod lakierowanie, do szlifowania wykończeniowego itd. Standardowe średnice krążka ściernego na rzep to: 125, 150, 225 i 406 mm. Ich tzw. nietypowe wymiary dostępne są na specjalne zamówienia. Można je złożyć np. w firmie Klingspor.

Materiał promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
remont łazienki w bloku

Remont łazienki w bloku – jak go wykonać?

Następny artykuł
remont starego domu z cegły

Remont starego domu z cegły – czy warto kupić dom z myślą o odnowieniu?

Związane stanowiska