Kwiaty wieloletnie, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Niezaprzeczalnie jedną z najpiękniejszych form dekoracji ogrodów są kwiaty wieloletnie, które raz posadzone stanowią jego ozdobę przez wiele lat. Jest to szeroka gama roślin, w której znajdują się gatunki i odmiany kwitnące w czasie różnych pór roku, co pozwala na tworzenie żywych i pięknych aranżacji ogrodowych od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Które kwiaty wieloletnie są prawdziwym must have w ogrodzie? Już podpowiadamy!

Piwonie, czyli róże bez kolców!

Oczywiście piwonia ogrodowa nie jest różą, jednak ze względu na swoje przepiękne kwiatostany, dorównujące swoim urokiem tym różanym, określana jest często jako róża bez kolców. Piwonie to kwiaty wieloletnie dostępne w szerokiej gamie odmian, gdzie mamy do wyboru rośliny o różnej wysokości, budowie kwiatostanów oraz kolorystyce. Są to z reguły byliny mrozoodporne, dlatego z powodzeniem można je uprawiać w polskim klimacie. Co prawda piwonie wymagają ziemi zasobnej w składniki odżywcze i najlepiej czują się na słonecznym stanowisku o umiarkowanej wilgotności podłoża, jednak troskliwie prowadzone odwdzięczają się niezwykle efektownym i obfitym kwitnieniem.

Liliowce – bogactwo odmian i kolorów

Liliowce to kwiaty wieloletnie, które stanowią wspaniałe uzupełnienie ogrodowych aranżacji. Kwiaty liliowca są duże i efektowne, mają bardzo piękną kielichowatą budowę, a ich kolorystyka w zależności od odmiany jest niezwykle zróżnicowana. Liliowce można uprawiać na rabatach i w donicach. Jest to również wspaniały kwiat cięty. Warto zaznaczyć, że są to bezpieczne rośliny – kwiaty liliowca są jadalne. Co ciekawe, bylina ta posiada bardzo dużo kwiatów i pąków, co równoważy fakt, że każdy kwiat liliowca zakwita tylko na jeden dzień. Duża ilość kwiatów pozwala cieszyć się pięknem liliowca przez kilka tygodni!

Floksy wiechowate, piękne i proste w uprawie

Kolejna przepiękna i efektownie kwitnąca bylina, która powinna znaleźć się w każdym ogrodzie, to floks wiechowaty, określany także jako płomyk. Są to rośliny o długich łodygach osiągających wysokość nawet 140 cm, które zachwycają uroczymi drobnymi kwiatami zebranymi w obfite baldachogrono. Do wyboru mamy wiele odmian floksów, które różnią się przede wszystkim kolorystyką – od białych, poprzez różowe, fioletowe, na czerwonych i różnokolorowych skończywszy. 

Floksy nie mają specjalnych wymagań, jeśli chodzi o ich uprawę, doskonale poradzą sobie nawet w mniej zasobnej ziemi. Są w pełni mrozoodporne i można je sadzić zarówno na słonecznych stanowiskach, jak i w półcieniu. Ponadto wiele odmian pięknie pachnie i wabi pszczoły oraz motyle.

Astry, czyli ozdoba jesiennego ogrodu!

Astry bylinowe to niezwykle wdzięczne w uprawie rośliny ozdobne, które dodają uroku każdej ogrodowej aranżacji. Ich bogactwo odmian, różniących się wysokością, budową i kolorem kwiatostanów, pozwala na wprowadzenie barwnych akcentów przede wszystkim do jesiennych aranżacji ogrodowych. Astry to kwiaty wieloletnie kwitnące nieco później. Poszczególne odmiany kwitną od schyłku lata nawet do października czy listopada.

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czy warto kupić pompy ciepła Daikin?

Następny artykuł
sennik dom

Sennik dom - jakie jest znaczenie snu o domu?

Związane stanowiska