Pilastry jako ozdoba architektoniczna: Praktyczne wskazówki i pomysły na ich zastosowanie

Czym są coraz częściej pojawiające się na salonach pilastry? W starożytności zastosowanie pilastrów polegało na podpieraniu ogromnych, monumentalnych, niezwykle ciężkich konstrukcji. Wytwornie wykończone kolumny dekoracyjne znajdowały się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Ich obecność miała przywodzić na myśl nie tylko boską potęgę, ale także stanowiły świadectwo misternej pracy ludzkich rąk. Pilastry występowały w miejscach kultu świętych oraz tam, gdzie nieobcy był powiew intelektualnych uniesień, czyli na przykład w świątyniach czy amfiteatrach, w centrach największych starożytnych miast. Pilastry kojarzyły się z miejscami niepowtarzalnymi i istotnymi ze społecznego punktu widzenia.

Gdzie zastosować współczesne pilastry do wnętrz? 

Współcześnie pilastry mają swoje zastosowanie wyłącznie jako element ozdobny, bowiem nie pełnią już funkcji wykorzystywanej w budownictwie. Projektanci wnętrz proponują wykonanie aranżacji opartej wyłącznie na użyciu pilastrów dekoracyjnych, stworzonych z najróżniejszych materiałów, którymi są: drewno, metal, kamień lub tworzywa sztuczne. Pilastry doskonale spiszą się jako przepiękna stylizacja wnętrza nie tylko w domu, ale również w firmie, ceniącej sobie elegancję, klasę oraz wytworność. Ponadto z powodzeniem ulokujesz je we wnętrzach restauracyjnych, w salonach, salach balowych, hotelach czy pensjonatach. 

Uniwersalna budowa pilastra – nowatorskie i praktyczne zastosowanie 

Pilaster składa się z trzech części:  

– bazy – zwanej również cokołem, który umiejscawia się na samym dole pilastra. Baza „spoczywa” na podłodze i w niej osadzony jest trzon. Może mieć różne: kształty, rozmiary oraz wysokości.  

– trzonu – poprowadzonego od bazy do głowicy. Stanowi wypukłą, ozdobną część aranżacji wnętrza, której szerokość możemy dobrać wedle własnych upodobań. Na całej długości posiada naprzemiennie poprowadzone żłobienia lub pozostaje całkowicie gładka.  

– głowicy – elementu mocowanego zarówno do ściany, jak i do sufitu, charakteryzującego się prostym, nieskomplikowanym, klasycznym wykończeniem albo bogato zdobionym, ornamentacyjnym, sznytem.  

Często określony typ bazy łączy się z dopasowanym do niego trzonem, a także głowicą, tworząc sprecyzowany, doskonale kompatybilny zestaw. Oferty sprzedażowe poszczególnych producentów zakładają możliwość zakupu wymienionych części oddzielnie, a zatem każdy klient samodzielnie dopasuje interesujące go wzory, tworząc wybrane, nietuzinkowe niemalże autorskie modele.  

Majestatyczność i monumentalizm wpisane w Twoje wnętrze 

W przeszłości służyły do otaczania: bram, okien, a także drzwi, zaś teraz możemy nimi obudować wszystko, na co przyjdzie nam ochota, na przykład ulubiony regał z książkami, czy ulokować go w wybranym miejscu nieopodal ulubionych mebli. Wyróżniamy płaskie bądź zdobione i żłobione pilastry, kojarzące się z symboliką: siły, spokoju, monumentalizmu oraz majestatyczności. Pilastry przełamują uładzony, stonowany charakter gładkiej ściany, nadając całości wystroju wrażenie wytwornej, klasycznej maniery oraz niezapomniany, dworski styl.  

Ponadczasowość oraz wygoda na długie lata

Ponadczasowość użytkowania pilastrów polega na tym, że mogą być używane przez długie lata, bowiem te aranżacyjne dodatki, przywodzące na myśl klasyczny i renesansowy przepych, wykonane zostały z materiałów odpornych na uszkodzenia. Ponadto są wygodne oraz proste w utrzymaniu czystości, w większości przypadków stworzone z materiałów nieprzyciągających kurzu  wystarczy przetrzeć je lekko zwilżoną chusteczką, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowo warto podkreślić, że pilastry zwykle można malować na dowolne kolory, dzięki czemu mogą przybierać pożądane barwy, występując w odcieniach ścian, tym samym tworząc ich integralną część. 

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak stworzyć magiczną atmosferę w domu dzięki świecom ozdobnym?

Następny artykuł

Dlaczego sztukateria elewacyjna jest kluczem do luksusowego wyglądu Twojej nieruchomości?

Związane stanowiska