Problem pojawia się w momencie, gdy inwestor nie zna norm budowlanych, przez co wiele wad może zostać przez niego pominiętych. Trudno również uargumentować zasadność ich wpisania do protokołu odbioru technicznego, negocjować z deweloperem.
O czym warto pamiętać przed odbiorem mieszkania od dewelopera?
Zanim inwestor będzie mógł nareszcie otrzymać długo wyczekiwane klucze do swojego wymarzonego lokum, będzie trzeba przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania. Warto sporządzić listę najczęściej wykrywanych błędów popełnianych przez firmy deweloperskie, aby wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Można też popytać wśród osób, które przeprowadzały już samodzielnie odbiór techniczny nieruchomości. Podpowiedzą one, w jaki sposób sprawdzić kąty proste, ościeżnice i drzwi, ściany, stolarkę, instalację itd. Kolejną kwestią będzie zaproponowanie odpowiedniego terminu odbioru mieszkania. Nie można robić tego w pośpiechu, bo łatwo o przeoczenie wielu niedociągnięć. Odbiór mieszkania zawsze należy przeprowadzać w ciągu dnia, bo przy sztucznym świetle wiele defektów można przeoczyć. Deweloperowi należy zwracać uwagę nawet na drobne niedociągnięcia.
Jakie narzędzia przydadzą się podczas odbioru technicznego mieszkania?
Na spotkanie z deweloperem należy zabrać ze sobą prospekt informacyjny, który zawiera wszystkie istotne dane na temat nieruchomości. Niezbędny będzie także rzut i plan mieszkania. Na ich podstawie można sprawdzić, czy zostały prawidłowo rozmieszczone gniazdka elektryczne, punkty świetlne, instalacje wodno-kanalizacyjne. Pozwoli to również zweryfikować powierzchnię i wymiary pomieszczeń. Przy odbiorze technicznym mieszkania warto mieć przy sobie poziomicę, pasek grubszego papieru, ciężarek na sznurku, próbnik prądu, piłeczkę tenisową. Pozwala to sprawdzić między innymi poziomość i pionowość podłóg oraz napięcie prądu w gniazdkach elektrycznych, równość podłóg, jakość tynków, niedociągnięcia, gładkość ścian.
Jakie są najczęstsze wady podczas odbioru nieruchomości?
Do najczęściej wykrywanych błędów podczas odbioru mieszkania zalicza się porysowane szyby i parapety. Należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom wykończeniowym. Jeśli pojawiają się rysy, otarcia i obicia, to trzeba to zgłosić deweloperowi. Częstymi problemami są niska jakość wykończenia ścian, źle wykonane balustrady, niewydajna wentylacja pomieszczeń. Dokładnie należy przyjrzeć się także stolarce okiennej. Nie można tolerować nieszczelności. Niestety okna są często niewyregulowane. Do częstych wad zalicza się także cieknące kaloryfery, problemy z akustyką pomieszczeń, niezgodności z projektem.
Sprawny odbiór mieszkania/domu ze specjalistą
Do samodzielnego odbioru mieszkania trzeba się odpowiednio przygotować. Jako że kupno mieszkania/domu od dewelopera to kosztowna i długoterminowa inwestycja, należy dokładnie wszystko sprawdzić. Warto wydać trochę więcej pieniędzy i skorzystać z usług doświadczonego inżyniera, który ma wiedzę i specjalistyczny sprzęt. Wie on dokładnie, na czym skupić swoją uwagę, jakie są najczęstsze niedociągnięcia i co można uznać za wadę. Fachowiec oceni obiektywnie stan mieszkania. Kamera termowizyjna wskaże na wycieki, zawilgocenia, mostki termiczne. Inżynier oceni również stan izolacji termicznej. Jest on bardzo dobrze zapoznany z aktualnymi normami budowlanymi, dzięki czemu będzie w stanie dobrze uzasadnić każdą wykrytą wadę i prowadzić skuteczną argumentację z deweloperem. Jest to sposób na uchronienie się przed stratami finansowymi. Fachowiec zadba o to, aby znalezione usterki zostały wpisane do protokołu odbioru technicznego, dzięki czemu deweloper będzie musiał je usunąć we własnym zakresie i na własny koszt.
Artykuł sponsorowany