Czy elektronarzędzia akumulatorowe to opcja tylko dla domowych warsztatów?

Prowadzisz warsztat samochodowy, stolarski albo jakikolwiek inny? Codziennie dużo czasu spędzasz z narzędziami ręcznymi i elektronarzędziami. Czasem czujesz się uwiązany kablem, który ogranicza zakres Twoich ruchów i musisz zmieniać pozycję, by dokończyć swoją pracę? Czujesz się przez to poirytowany, dlatego, teraz gdy obserwujesz rynek z elektronarzędziami akumulatorowymi, zastanawiasz się, czy sprawdzą się w zadaniach, z którymi mierzysz się każdego dnia? Nie masz do nich przekonania, nie wiesz, czy są równie mocne, jak narzędzia sieciowe, czy się nie przegrzewają, jak długo wytrzymuje bateria. Masz mnóstwo pytań. Postaramy się odpowiedź na część z nich w tym artykule.

Elektronarzędzia akumulatorowe kontra zasilane prądem sieciowym

Zastanawiasz się, czy w Twojej pracy lepiej sprawdzą się narzędzia zasilane prądem sieciowym, czy akumulatorowe? Cóż, w warsztatach samochodowych pewnie nie zajmujesz się długotrwałym szlifowaniem, wierceniem czy kuciem. Nie potrzebujesz ani mocnej szlifierki, ani młotowiertarki. Czasem może potrzebujesz przeszlifować drobny element karoserii, jakąś śrubkę, albo nawiercić otwór, ale w gruncie rzeczy nie na tym polega Twoja praca — zupełnie inaczej niż u stolarza. Ten potrzebuje elektronarzędzi o dużej mocy, dostosowanych do długotrwałej pracy. Jemu wiertarka z mocny silnikiem przyda się na pewno. Podobnie jak kilka szlifierek, piła, czy wyrzynarka.

O ile naprawiasz samochody, śmiało możesz zakupić elektronarzędzia akumulatorowe. Weź tylko pod uwagę to, jak długo korzystasz z nich w ciągu dnia i dopasuj odpowiedniej pojemności akumulatory. Najlepiej kilka, gdyż w czasie, gdy rozładuje się jeden, możesz korzystać z drugiego. Przyda Ci się także ładowarka. Jeśli jednak spędzasz co najmniej kilka godzin z elektronarzędziami w ręku, a do tego potrzebujesz ich dużej mocy, wtedy lepiej trzymać się tradycyjnych rozwiązań i urządzeń zasilanych prądem z sieci. Wybieraj te, którymi możesz wygodnie operować, mają długi kabel, który nie ogranicza ruchów i są polecane przez fachowców w twojej dziedzinie. Nie wiesz, jak ich szukać?

Szukasz niezawodnych elektronarzędzi?

Gdy wiesz już, czego szukasz, spisałeś listę potrzeb i konkretnych rodzajów sprzętu, zwróć uwagę jeszcze na kilka istotnych aspektów. Niezależnie od tego, czy interesują się narzędzia sieciowe, czy szukasz produktów zasilanych akumulatorem, ważne są parametry tych urządzeń. Jakie parametry? W obu przypadkach istotna będzie ich moc, w tych drugich dodatkowo czas pracy na baterii. Pamiętaj, że większość urządzeń akumulatorowych może pracować z bateriami o różnej pojemności. Im większa pojemność, tym dłużej możesz korzystać z narzędzia bez konieczności wymiany baterii.

Jeśli kupujesz elektronarzędzia na akumulator, wybieraj modele tego samego producenta. Dzięki temu nie musisz kupować osobnego akumulatora do różnych urządzeń. Wystarczy, że będziesz go przekładać z jednego do drugiego. Na przykład ze wkrętarki do szlifierki. Zwróć też uwagę, że możesz wybierać spośród narzędzi jedno lub wielofunkcyjnych.

Czy narzędzia wielofunkcyjne sprawdzają się w praktyce?

Jeśli szukasz niezawodnych narzędzi do konkretnych zadań, wybieraj narzędzia jednofunkcyjne. Przykład? Do wiercenia — wiertarkę. Do wkręcania — wkrętarkę. Do cięcia — piłę. Takie urządzenia dostosowane są do konkretnych prac i w nich sprawdzają się najlepiej. Możesz też kupić wiertarko-wkrętarkę, ale o ile śrubkę nią przykręcisz, to do wiercenia dziur w twardych materiałach raczej się nie nadaje. Urządzenia jednofunkcyjne mają z reguły większą moc, ale też większe możliwości. Chociażby, wybierając wiertarkę, możesz w niej zamocować różnej wielkości wiertła, podczas gdy do wiertarko-wkrętarki pasują jedynie mniejsze.

Uzbrojony w praktyczną wiedzę na temat elektronarzędzi możesz udać się na zakupy. Wiesz już jak wybierać produkty i jakim cechom się przyglądać. Wiesz też, że na rynku dostępnych jest wielu producentów i jeszcze większa ilość różnych modeli. Faktycznie, aby odpowiedzieć na pytanie, które narzędzia najlepiej sprawdzą się w Twoim warsztacie, należałoby przeanalizować dokładnie każde z nich. Jednak śmiało kieruj się swoimi potrzebami, odczuciami i opiniami kolegów z branży. Choć pewnie natkniesz się na różne zdania, dotyczące tego samego sprzętu. Nie odpowiemy Ci, kto ma rację i z czyjej frezarki czy pilarki powinieneś korzystać, ale możemy wskazać Ci godnych zaufania producentów.

Które marki produkują najlepsze elektronarzędzia?

Jest wiele firm, które oferują wysokiej jakości narzędzia. Jest też sporo, które nie cieszą się renomą. Jeśli jednak pracujesz w drewnie, metalu, w warsztacie samochodowym, stolarskim czy na budowie, to na pewno zetknąłeś się z takimi markami jak Bosch, Makita, czy Graphite. Faktycznie można wśród ich oferty znaleźć wiele godnych uwagi modeli. Jednak warto obdarzyć zaufaniem także takich producentów jak Verto, Neo czy Fein. W ich ofercie również znajdziesz sporo elektronarzędzi, które śmiało można używać nie tylko w domu i garażu, ale także w profesjonalny sposób, w warsztatach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Domek dla ptaków - w jaki sposób go zbudować?

Następny artykuł

Ogrzewanie podłogowe i jego zalety

Związane stanowiska