Ogrzewanie podłogowe i jego zalety

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym sposobem ogrzania budynków, ponieważ posiada wiele zalet w porównaniu do innych systemów grzewczych. Wodne ogrzewanie podłogowe to jedna z najkorzystniejszych opcji ocieplania pomieszczenia, która polega na nagrzewaniu posadzki za pomocą wody ogrzewanej z użyciem kotła lub pompy ciepła.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe funkcjonuje dzięki promieniowaniu i konwekcji. Ciepło emitowane spod podłogi unosi się do góry, różnica temperatury zostaje wyrównana, a rozdzielacz do podłogówki rozprowadza ciepło po rurach lub przewodach grzewczych.

Ogrzewanie podłogowe składa się z układu rurek zalanych w betonowej podłodze, przez które płynie woda. Należy też wykonać układ zasilania w czynnik grzewczy, którego źródłem może być każdy kocioł grzewczy lub pompa ciepła. Doprowadzany jest on do rozdzielaczy do podłogówki, a następnie do poszczególnych obwodów grzewczych wykonanych z rur, co pozwala uniknąć montowania grzejników. Rozdzielacz do podłogówki stanowi centrum całego układu, ponieważ pozwala połączyć poszczególne obwody, stref instalacyjnych i grzejników w jeden system.

Jak zamontować ogrzewanie podłogowe?

Przed montażem przede wszystkim należy się zastanowić, czy chcemy zainstalować podłogówkę w konkretnych pokojach czy na całej powierzchni. Pierwsza rozwiązanie sprawdza się w szczególności w pomieszczeniach, które są chłodniejsze od innych, jak na przykład kuchnia czy łazienka. Nie odczuwa się wówczas zimnych kafli. Nie powinno się jednak korzystać z tego rodzaju grzania w spiżarni oraz miejscach, które planujemy wyłożyć dywanem.


Zwykle montaż ogrzewania podłogowego dokonuje się tego przy budowie domu po ukończeniu wszelkich prac przy instalacji elektrycznej i wodnej. Instalacja podłogówki wymaga przygotowania właściwej warstwy izolacyjnej i grubszego podkładu wylewki.
Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest bardziej wymagająca ze względu na elementy potrzebne, aby cały proces działał prawidłowo. Do jej wykonania niezbędne są rury, które bezpośrednio ogrzewają podłogę, kocioł lub pompa ciepła, które nagrzewają wodę oraz rozdzielacz do podłogówki mający za zadanie rozprowadzić ciepło.


Dostępne w sprzedaży rozdzielacze do podłogówki gwarantują bezawaryjność oraz bezproblemową eksploatację. Wysokiej jakości rozdzielacze do podłogówki są produkowane z mosiądzu lub stali nierdzewnej, dzięki czemu cechują się wysoką odpornością na zmienną temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Można zakupić je w m.in. w sklepie z artykułami techniki grzewczej i sanitarnej Terme.

Jaka posadzka najlepiej sprawdza się przy instalacji ogrzewania podłogowego?


Jednym z najlepszych wyborów posadzki pod ogrzewanie podłogowe jest podłoże z wykonane z płytek ceramicznych. Doskonale radzą sobie one ze zmianami temperatury podłogi. Nie trzeba się więc obawiać o ich ewentualne uszkodzenie. Inną opcją są kamienie czy terakota, które również dobrze przewodzą ciepło. Można także zdecydować się na laminowane panele lub drewniane deski warstwowe, Przed wyborem materiału, pamiętaj, należy sprawdzić zawsze zalecenia producenta, czy jest on przeznaczony do ogrzewania płaszczyznowego.

Zalety ogrzewania podłogowego


Wodne ogrzewanie podłogowe jest doskonałym wyborem, który okaże się niezwykle korzystny na przestrzeni lat. Choć jego montaż jest dość kosztowny, zalety tego systemu przyczyniają się do wysokiego komfortu mieszkania.
Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego ma bardzo wiele zalet, do których można zaliczyć m.in.:
• wysoki komfort cieplny, ponieważ dużo łatwiej jest osiągnąć pożądany komfort termiczny – gdyż temperatura nie musi być aż tak wysoka, aby odczuwać ciepło. Dlatego też instalacja podłogowa pozwala obniżyć temperaturę pomieszczenia o nawet o 1-2°C, dzięki czemu możliwe jest obniżenie kosztów zużycia energii o kilkanaście procent.
• powietrze nie jest tak suche, jak w przypadku stosowania tradycyjnych grzejników, co pozwala ograniczyć namnażanie roztoczy, a optymalne nawilżenie powietrza pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.
• korzystny układ temperatury i bardzo równomierne rozprowadzanie ogrzewania po wszystkich pomieszczeniach – temperatura przy podłodze, na poziomie nóg, jest wyższa niż w okolicy głowy, co gwarantuje wyższy komfort termiczny dla całego organizmu.
• walory estetyczne – ukrycie ogrzewania pod podłogą sprzyja estetyce wnętrz. Brak kaloryferów ułatwia możliwości dekoracyjne wnętrza takie jak np. swobodne dosuwanie mebli do ściany.
• idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię i astmę — w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym kurz nie unosi się w powietrzu z taką samą intensywnością, jak w przypadku grzejników wynika to z ograniczonej cyrkulacji powietrza i odpowiedniego poziomu wilgotności.

Inna zaleta ocieplania podłóg to jakość i trwałość takiej instalacji, która jest znacznie większa od ogrzewania kaloryferami. Cały system obsługuje się bardzo prosto — wystarczy bowiem jedynie ustawić właściwą temperaturę.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czy elektronarzędzia akumulatorowe to opcja tylko dla domowych warsztatów?

Następny artykuł
dom z rynku pierwotnego

Na co zwrócić uwagę kupując dom z rynku pierwotnego?

Związane stanowiska