Koszenie trawy – prawidłowa technika oraz potrzebne sprzęty

Wszyscy posiadacze ogrodu marzą o gęstym i mocno zielonym trawniku. To rzecz, która choć wydaje się bardzo prosta do uzyskania, wymaga w rzeczywistości masy pracy i nieustannej pielęgnacji. Wiele osób, pomimo chęci utrzymania murawy w kondycji nienaruszonej, nie wie do końca jak to zrobić. Istnieje kilka zasad mówiących o poprawnej technice i częstotliwości podcinania źdźbeł trawy. O czym należy pamiętać oraz w jakie sprzęty się zaopatrzyć? O tym opowiemy poniżej.

Częstotliwość i sposób koszenia trawy

Trawnik bez regularnego podcinania może nie tylko źle się prezentować, ale również zwiększyć swoją podatność na choroby i chwasty. Dlatego też, koszenie jest niezbędną czynnością dla każdego domownika. Należy jednak czynność tą wykonywać z głową i nie przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę.

Pierwszą sprawą jest, aby nie podcinać murawy zbyt często. Mając wolny weekend zazwyczaj sięgamy po kosiarkę, co nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Częstotliwość koszenia należy uwzględniać nie czasowo, a wyłącznie zwracać uwagę na wysokość źdźbła. Powinno ono mieć około 8-9 cm od poziomu gleby i dopiero wtedy trawnik nadaje się do podcięcia. Trawniki rekreacyjne ścina się do ok. 2/3 odległości, czyli ok. 3-4 cm. Warto pamiętać, ażeby trawnik w momencie koszenia był suchy, co pozwoli swobodnie podciąć źdźbła, a niekoniecznie je szarpać. Dodatkowo, po każdej pracy należy usunąć ścinki, które pozostawione na długi czas mogą uniemożliwić rozrost nowym źdźbłom i przyczynić się do powstania wielu chorób.

Sprzęty potrzebne do koszenia trawnika

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do podcinania trawnika niezbędna okaże się kosiarka. To jednak mało dokładne stwierdzenie, wymagające szerszego zgłębienia tematu. Jak się okazuje, wybór kosiarki jest mocno zależny od samej specyfiki i wielkości terenu. Istnieje wiele sprzętów o różnych wielkościach i silnikach. Dla ogrodów większych zdecydowanie zaleca się wersje spalinowe, natomiast do mniejszych – elektryczne lub akumulatorowe. Dodatkowo, niezbędne okażą się również podkaszarki spalinowe, z których pomocą możliwe będzie dokładne zadbanie o przestrzeń pod ogrodzeniem, bez konieczności ręcznego wydzierania fragmentów trawy tam zlokalizowanych. Nie ma urządzeń idealnych i spisujących się świetnie na każdym ogrodzie. Dlatego tak ważne jest odwiedzenie sklepu zajmującego się wyłącznie sprzętami ogrodowymi i skorzystanie z rad specjalistów w tym zakresie.

Koszenie trawy a pora roku

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, trawnika nie kosimy co określony wymiar czasu. Jest to oczywiście zależne od sezonu, w którym murawa raz rośnie szybciej, a raz wolniej. Okresem, w którym źdźbła powinny być podcinane najczęściej jest przełom lipca i sierpnia. Klimat wtedy mocno sprzyja rozrostowi, a ogród zyskuje najlepsze barwy. Najmniej wymaga przycinania okres jesienny lub wczesno wiosenny, gdzie klimat bywa mocno chłodny, a bardziej niż na rozrost, źdźbła zużywają swoją energię na zabezpieczenie przed mroźnymi dniami.

Materiał promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Niezależność od sieci wodociągowej: dlaczego zbiornik na wodę to idealne rozwiązanie dla działek i placów budowy?

Następny artykuł

Sposoby na aranżację kawalerki

Związane stanowiska