Obowiązkowe przygotowanie do remontu i sprzątanie po remoncie
Bez względu na to, czy interesuje nas remont całościowy, czy wyłącznie niewielka ilość prostych prac, zawsze trzeba odpowiednio przygotować mieszkanie. W pierwszym kroku należy usunąć wszystkie rzeczy, które ustawione są w pomieszczeniach. Czasami nie jest to możliwe – wtedy też musimy je zabezpieczyć, używając np. specjalnej folii. Pakując rzeczy osobiste, pamiętajmy o podpisaniu kartonów. Łatwiej będzie nam odnaleźć to, co niezbędne już po remoncie. Jednym z obowiązkowych elementów jest również sprzątanie po remoncie.
Nawet w przypadku drobnych prac na miejscu pozostaje spora ilość bałaganu, z którym trzeba się uporać, jeszcze zanim zaczniemy urządzać wnętrza. Warto skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy, która doczyści każdy zakamarek mieszkania w krótkim czasie. Poremontowe sprzątanie to jedna z najmniej lubianych czynności, jednak nie wszystkie ekipy budowlano-remontowe oferują właśnie taką usługę, dlatego domownicy często zmuszeni są uporządkować przestrzeń we własnym zakresie. Planując remont, będziemy musieli też zastanowić się, jakich dokładnie materiałów użyjemy. Najlepiej kupić je jeszcze przed rozpoczęciem prac, aby uniknąć niechcianych przestojów.
Zakres prac przy remoncie generalnym
Remont generalny najczęściej przeprowadzamy wtedy, gdy stan techniczny mieszkania pozostawia wiele do życzenia. Niedziałające instalacje, odpadające tynki ze ścian czy dziury w podłogach sugerują, że czas na pilny remont. Zakres prac jest bardzo szeroki i obejmuje:
- wyburzanie ścian działowych, których domownicy chcą się pozbyć,
- wymianę instalacji,
- tynkowanie, nakładanie gładzi na ściany i malowanie ich,
- wymianę podłóg,
- stawianie nowych ścian działowych,
- wymianę mebli.
Czasami domownicy decydują się również wymienić drzwi i okna, choć tego rodzaju prace zwykle przeprowadzane są jedynie raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Konieczna w wielu przypadkach okazuje się też wymiana systemu grzewczego, jednak dotyczy to wyłącznie domów wolnostojących. Z niektórych prac remontowych możemy oczywiście zrezygnować, jak np. z wymiany instalacji czy wyburzania ścian działowych. Najczęściej jednak remont generalny wymaga kompleksowego podejścia, tak aby nie trzeba było za kilka lat ponownie go przeprowadzać.
Jeśli zaniedbamy na przykład kwestię wymiany instalacji, to gdy okaże się ona konieczna, będzie trzeba ponownie tynkować i malować ściany. Remont generalny to poważne przedsięwzięcie – zazwyczaj prace wykonuje się przez kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni, w zależności od ich dokładnego zakresu. Pamiętajmy, że takie remont trzeba odpowiednio zaplanować, kupując m.in. wcześniej potrzebne materiały. Jednocześnie prace nie kończą się w momencie, gdy zostanie wymieniony ostatni element – kluczem do sukcesu jest doprowadzenie mieszkania do porządku. Pomoże w tym wyspecjalizowana firma, z której ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://wikami.com.pl/.
Jakie prace trzeba wykonać przy drobnych remontach?
Co około 3-5 lat decydujemy się na przeprowadzenie drobnych prac remontowych, których celem jest jedynie odświeżenie mieszkania. Wtedy też odmalowujemy lub tapetujemy ściany, wymieniamy podłogi oraz zmieniamy ustawienie mebli. Nie zajmujemy się natomiast “przestawianiem” ścian czy wymianą instalacji. Drobne prace remontowe mają charakter kosmetyczny i w większości przypadków można wykonać je w kilka dni, bez konieczności uprzedniej wyprowadzki domowników. Najczęściej właściciele mieszkań przeprowadzają taki remont we własnym zakresie, podczas gdy do remontów generalnych zatrudniają profesjonalne firmy.
Treść promocyjna