Oświetlenie domowego korytarza – jakie lampy wybrać?

Żaden dom nie może funkcjonować bez systemu korytarzy. To praktyczne ciągi komunikacyjne umożliwiające przemieszczanie się między wszystkimi pomieszczeniami. Aby były w pełni funkcjonalne, wymagają one oczywiście wykorzystania odpowiednich systemów oświetleniowych.

Czym powinny wyróżniać się dobrej jakości lampy na korytarz? Jakie oprawy wybrać i z czym je połączyć, by podnieść skuteczność oświetlenia i obniżyć związane z nim wydatki? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Oświetlenie na korytarzu: komfort, bezpieczeństwo, dekoracja

Do czego służy oświetlenie korytarza? Odpowiedź wydaje się oczywista! Zapewnia warunki do bezpiecznego i swobodnego przemieszczania się, gdy nie można z różnych powodów liczyć na światło dzienne w danym pomieszczeniu.

Dobre lampy potrafią jednak pełni znacznie więcej funkcji. Dzięki nim da się zbudować przytulny klimat danego miejsca, a nawet sprawić, że wyda się ono jaśniejsze lub przestronniejsze. Niejednokrotnie lampy w korytarzach stanowią też jedyny element ozdobny – zwłaszcza gdy postawi się na szczególnie efektowne produkty, do znalezienia choćby na stronie: LightPlus.pl.

Jakie oświetlenie wybrać na korytarz – typ oprawy i ich wykorzystanie

Jakie lampy mogą trafić na korytarz? Zależy to od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę rodzaj korytarza – czy jest to pomieszczenie zamknięte, o niskiej wilgotności i stałej temperaturze, czy też mamy do czynienia z otwartą galerią. W pierwszym przypadku stosuje się standardowe oprawy do wnętrz mieszkalnych. W drugim – należy wykorzystać trwałe oprawy zewnętrzne, o wysokim współczynniku ochrony IP.

Zazwyczaj korytarze oświetla się z pomocą dwóch typów lamp:

  • ściennych (kinkietów, reflektorów),
  • sufitowych (plafonów).

Jako że w większości domów korytarze nie zaliczają się do szczególnie dużych wnętrz, sięga się raczej po mniejsze oprawy, które nie przytłaczają i nie utrudniają korzystania z pomieszczenia. System niejednokrotnie uzupełnia się o dodatkowe punkty świetlne: oczka wpustowe (oświetlenie punktowe) i taśmy LED (oświetlenie liniowe) – montowane choćby tuż nad podłogą. Tak tworzy się skuteczne i subtelne oświetlenie o sporych walorach dekoracyjnych.

Nie zapominajmy o tym, że wszystkie lampy powinny być utrzymane w zbliżonej stylistyce, korespondującej z całościową aranżacją przestrzeni.

Nowoczesne systemy typu smart – lepsze oblicze domowego oświetlenia

Coraz częściej w nowoczesnych domach stosuje się rozmaite warianty systemów Smart House. W ich ramach zyskuje się szansę na sterowanie zdalne lub automatyzację rozmaitych instalacji, w tym oświetlenia. Przydaje się to również w przypadku korytarzy.

Dzięki wprowadzeniu inteligentnego oświetlenia można uruchomić lampy z pomocą pilota, aplikacji na telefon lub komend głosowych, bez nerwowego poszukiwania ściennego włącznika w ciemnościach. Co więcej, można zastosować praktyczne czujniki ruchu – wówczas światło włączy się lub wyłączy automatycznie – w zależności od potrzeb. To zatem sposób nie tylko na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podczas przemieszczania się po domu, ale też optymalizacja zużycia energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia korytarzy. Spory wybór sprawdzonych produktów smart oferuje między innymi: iHome24.pl.

Skuteczny i stylowy system oświetlenia korytarza – podsumowanie

Dobre oświetlenie korytarza musi składać się z kilku punktów świetlnych – odpowiednio dobranych i rozmieszczonych. Można też postawić na praktyczne czujniki i aplikacje do sterowania światłem. To wszystko sprawia, że korytarz staje się nie tylko wygodniejszy, ale również zdecydowanie przyjemniejszy dla oka.

Tekst promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jakie płyty tarasowe sprawdzą się w polskim klimacie?

Następny artykuł

Oświetlenie podjazdu do garażu – co wybrać?

Związane stanowiska