Piękny ogród wymaga nieustannej pracy i uwagi. Powinny się w nim znaleźć odpowiednie elementy wyposażenia, a także praktyczne konstrukcje, do których zalicza się altana. To w niej można wypocząć, spędzić czas z dziećmi lub zorganizować spotkanie ze znajomymi na świeżym powietrzu.
Czym powinna wyróżniać się altana ogrodowa? Co jest potrzebne do wzniesienia jej na swoim terenie? O tym przeczytacie poniżej.
Altana ogrodowa – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Zanim przystąpi się do konstruowania altany ogrodowej, należy stworzyć dobry projekt – pod względem wizualnym i technicznym. Co więcej, w niektórych sytuacjach budowa tego elementu małej architektury może wymagać pozwolenia na budowę.
Zgodnie z prawem budowlanym altanę ogrodową uznaje się za wolnostojący, parterowy budynek. Jego wzniesienie nie wymaga pozwolenia, jeśli planuje się stworzenie altany o powierzchni 35 metrów kwadratowych. Na każde 500 metrów działki mogą przypadać dwie takie konstrukcje. W takich przypadkach potrzebne jest tylko zgłoszenie rozpoczęcia budowy. Jeżeli natomiast chce się wznieść większą altanę, wówczas należy uzyskać stosowne pozwolenie.
Różne oblicza altany ogrodowej
Altana ogrodowa może przybierać różne formy, w zależności od wielkości terenu oraz tego, do jakich celów ma być wykorzystywana. Często pełni funkcję rekreacyjną, wówczas trafiają do niej fotele i leżaki, jak te od: Bazkar.pl. Można w niej zaaranżować kącik do grillowania lub przestrzeń do magazynowania różnych przedmiotów potrzebnych do prac ogrodowych.
Z czego wznieść ogrodową altanę? Należy zdecydować się na materiały trwałe i odporne na działanie czynników pogodowych. Do najczęściej wybieranych surowców zaliczają się:
- drewno,
- metal.
Z ich pomocą da się stworzyć konstrukcje solidne i estetyczne zarazem, wpisujące się w różne typy przestrzeni. Surowe, drewniane altany sprawdzają się w ogrodach skandynawskich czy japońskich. Proste, metalowe da się umieścić w niemal każdej aranżacji. Ozdobne i ażurowe, najlepiej w odcieniu bieli to świetne uzupełnienie ogrodów retro lub w duchu prowansalskim.
Wyposażenie do altany – co może się przydać?
Jakie wyposażenie powinno trafić do altany? Jest to kwestia mocno indywidualna – wszystko zależy od sposobu wykorzystania miejsca. W przestrzeni do swobodnego relaksu stawia się na głębokie fotele i sofy oraz stoliki kawowe. Można zdecydować się także na wysoki stół i krzesła, jeśli zamierza się w altanie rodzinnie spożywać posiłki. Nie wolno zapominać także o meblach do przechowywania – świetnie sprawdzają się skrzynie i szafy ogrodowe.
Oprócz tego warto zdecydować się na odpowiednie oświetlenie zewnętrzne. Wodoszczelne i odporne na warunki pogodowe. Dobrym pomysłem jest połączenie ich z wysokiej jakości czujnikami ruchu czy zmierzchu. Pozwala to na automatyzację systemu, który przy wykorzystaniu odpowiednich produktów da się wpisać nawet w Smart Home. Przydatne komponenty oferuje choćby: iHome24.pl.
Wygodna altana w przydomowym terenie
Dobrze zaprojektowana altana może stać się centrum przydomowej przestrzeni. Powinna być trwała i stylowa, a przy tym w pełni bezpieczna w codziennym użytkowaniu. Dzięki temu zapewni komfort i przyjemność wypoczynku przez długi czas.
Tekst promocyjny