Przebudowa starego domu, na co musimy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności

Przebudowa starego domu jest dobrym sposobem na odświeżenie jego przestrzeni, a także poprawę wartości użytkowej i estetycznej budynku. Proces ten musi być jednak odpowiednio przygotowany. Kluczowe znaczenie ma zarówno staranność przy realizacji każdego etapu prac, jak i dobra znajomość przepisów budowlanych. Obecnie warto zaprosić do przebudowy domu doświadczonego specjalistę, czyli architekta

Różnice między przebudową i rozbudową

Przebudowa domu często utożsamiana jest z jego rozbudową, jednak pojęcia te odnoszą się o nieco innych prac budowlanych. Pierwszy z tych procesów dotyczy wprowadzenia zmian w parametrach technicznych i użytkowych budynku, jednak nie ingeruje w jego kubaturę czy wymiary. Przykładem przebudowy jest np. zmiana układu ścian wewnętrznych, adaptacja poddasza czy modernizacja instalacji. Działania takie nie zmieniają obrysu domu, co odróżnia je od procesu rozbudowy. W tym przypadku następuje już bowiem powiększenie powierzchni użytkowej budynku. Rozbudowa domu może prowadzić do zmiany wysokości, długości czy liczby kondygnacji obiektu. Przed rozpoczęciem prac należy zatem zapoznać się z wymaganiami i przepisami, aby prawidłowo sklasyfikować wykonywane działania jako przebudowę.

Główne formalności

Zgodnie z aktualnymi przepisami, inwestor ma obowiązek zgłosić zamiar przebudowy starego domu w odpowiednim starostwie. Prace z tym związane muszą jednak mieścić się w zakresie, który nie wymaga pozyskiwania pozwolenia na budowę. W niektórych sytuacjach jest ono jednak potrzebne, zwłaszcza przy planowanych ingerencjach w ściany nośne czy zmianę układu drzwi i okien. Procedura zgłoszenia prac budowlanych jest dużo prostsza, dzięki czemu przebudowę nierzadko da się rozpocząć już po 28 dniach. Warto jednak upewnić się, czy niektóre działania nie wymagają formalności dodatkowych – np. powiększenie otworów okiennych. Dla pomyślnego zgłoszenia przebudowy lub uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest też zgromadzenie pewnych dokumentów. Należy dysponować projektem budowlanym, zawierającym szczegółowy wykaz planowanych działań oraz rysunki techniczne. W niektórych przypadkach trzeba też posiadać oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Odpowiednie zaplanowanie prac

Wszystkie prace związane przebudową starego domu trzeba dobrze zaplanować. Zależnie od stanu technicznego budynku czy wymagań inwestora, proces taki może obejmować np. docieplenie, wymianę systemu grzewczego, modernizację instalacji elektrycznej czy modyfikację układu ścian wewnętrznych. Obecnie do popularnych rozwiązań należy tez tworzenie nowych pomieszczeń czy adaptacja poddasza. Przebudowa starego domu z architektem jest oferowana przez firmę New-House, która może zająć się wszystkimi szczegółami i detalami. Projekt sporządzony przez specjalistę zawiera kluczowe parametry techniczne i funkcjonalne, co zapewnia płynną realizację wszystkich prac. Udział architekta jest też kluczowy dla utrzymania zgodności z przepisami prawa budowlanego, co ma szczególne znaczenie np. w przypadku planowanego wyburzania ścian działowych.

Analiza finansowa i opłacalność

Na etapie planowania prac, warto przeprowadzić dokładną analizę finansową takiego przedsięwzięcia. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy planowany jest zakup starej nieruchomości oraz jej późniejsza przebudowa. O opłacalności inwestycji w znacznym stopniu decyduje stan techniczny budynku. Wiele starych domów wymaga mocno zaawansowanych prac, co zwykle generuje spore koszty. Nierzadko okazuje się, że na poprawę izolacji czy modernizację instalacji trzeba przeznaczyć dość pokaźne środki. W większości przypadków wciąż jednak warto to zrobić, aby poprawić komfort mieszkaniowy i zredukować koszty eksploatacyjne. Przebudowa może być też bardzo opłacalna z myślą o przyszłości, ponieważ często podnosi wartość rynkową nieruchomości. Wysoki potencjał zysku jest kluczowy zwłaszcza dla inwestorów, którzy skupują stare domy z zamiarem ich remontu i późniejszej odsprzedaży.

Tekst promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Poszukujesz brodzika prysznicowego, który idealnie wkomponuje się w Twoje potrzeby i aranżację łazienki? Odkryj najnowsze modele z materiałów kompozytowych!

Następny artykuł

Altana w ogrodzie – jak stworzyć miejsce do relaksu?