Jakie osłony okienne do małego pomieszczenia? 3 propozycje

Małe pomieszczenia często stanowią wyzwanie dla właścicieli, którzy chcą jednocześnie zadbać o ich wystrój oraz funkcjonalność. Jednym z ważnych elementów wystroju są osłony okienne, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną. W tym artykule przedstawimy trzy propozycje osłon okiennych, które sprawdzą się w małych pomieszczeniach i pomogą je powiększyć optycznie.

Osłony okienne a niewielki metraż

Odpowiedni dobór osłonny okiennej do rozmiarów pomieszczenia bezpośrednio przekłada się na jego walory estetyczne. Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku małych przestrzeni zajmujące dużo miejsca osłony okienne, takie jak np. rozległe zasłony, mogą powodować efekt przytłoczenia. Dlatego też warto zastosować kilka sprytnych rozwiązań, które pomogą powiększyć optycznie pomieszczenie.

Jednym ze sposobów, który doskonale sprawdzi się w przypadku małych pomieszczeń, jest zastąpienie zasłon żaluzjami lub roletami. Zajmują one mało miejsca, co przełoży się na optyczne powiększenie pokoju. Innym skutecznym rozwiązaniem jest postawienie na rolety w jasnych barwach, które również sprawiają, że pomieszczenie staje się wizualnie większe.

Na jakie osłony okienne postawić w przypadku małego pomieszczenia? 3 propozycje

Rolety zewnętrzne

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku małych przestrzeni są rolety zewnętrzne. Są one montowane poza oknem, a ich funkcja nie ogranicza się jedynie do ochrony przed słońcem. Chronią one również pomieszczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, hałasem oraz włamaniem. Mogą one posiadać ręczny lub automatyczny mechanizm sterowania.

Wśród zalet rolet zewnętrznych można wymienić ochronę przed przegrzaniem pomieszczenia, poprawę izolacji akustycznej oraz dużą wytrzymałość. Wadą takiego rozwiązania może być jednak wysoki koszt oraz skomplikowany montaż. Z rolet zewnętrznych warto skorzystać w przypadku domów i mieszkań narażonych na dużą ekspozycję na słońce lub gdy zależy nam na dodatkowych zabezpieczeniach.

Rolety plisowane

Plisy okienne to rodzaj osłon, które składają się z harmonijki z tkaniny, która przesuwana jest za pomocą sznurków lub łańcuszka. Wśród ich zalet można wymienić elegancki wygląd, praktyczność oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Wadą dla niektórych może być cena, która jest wyższa niż w przypadku zwykłych rolet materiałowych. Będzie to jednak dobre rozwiązanie, jeżeli zależy nam na funkcjonalności i estetyce.

Żaluzje aluminiowe

Dużą popularnością cieszą się również żaluzje aluminiowe. Te osłony okienne składają się z aluminiowych listewek, które mogą być regulowane w pionie. Do ich największych zalet możemy zaliczyć łatwość w utrzymaniu czystości, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także możliwość dowolnego regulowania natężenia światła wpadającego do pomieszczenia.

Wśród wad żaluzji aluminiowych czasami wymieniany jest prosty wygląd, który przez niektórych uznawany jest za mniej atrakcyjny niż w przypadku innych osłon okiennych. Warto jednak dodać, że współczesne żaluzje aluminiowe nie przypominają już tych sprzed lat, które pod względem estetycznym pozostawiały wiele do życzenia.

Podsumowanie

Dobór osłon okiennych adekwatnych do wielkości pomieszczenia jest kluczowy dla jego optycznej wielkości. Można próbować ją zwiększyć, np. zamieniając zasłony na żaluzje lub rolety. W sklepach dostępnych jest wiele rozwiązań, takich jak m.in. rolety zewnętrzne, rolety plisowane lub żaluzje aluminiowe. Wybór odpowiedniej osłony zależy więc od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Krzesła Signal - komfort i design w jednym

Następny artykuł

Jak niewielkim kosztem odmienić dom?

Związane stanowiska