Wykończenie mieszkania a akt notarialny

Kupno mieszkania to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Wiąże się nie tylko z ogromnym zobowiązaniem finansowym, lecz przede wszystkim ze stabilizacją życia. Nic więc dziwnego, że inwestorzy, chcąc możliwie jak najszybciej zamieszkać w nowym mieszkaniu, rozpoczynają jego wykańczanie jeszcze przed uzyskaniem aktu notarialnego. Czy jest to dobry pomysł?

Jak wygląda klasyczna ścieżka?

Zanim odpowie się na pytanie, czy rozpoczęcie prac wykończeniowych, zanim przeprowadzi się odbiór mieszkania i podpisze akt notarialny, jest dobrym pomysłem, najpierw warto poznać prawidłową, niezwiązaną z żadnymi kontrowersjami ścieżkę realizacji takiej inwestycji.

Podczas kupowania mieszkania nie płaci się deweloperowi od razu całej kwoty, lecz jedynie pewną jej część podpisując jednocześnie umowę przedwstępną. Dopiero po pewnym czasie podpisuje się umowę ostateczną, opłaca całość kwoty, odbiera mieszkanie i podpisuje akt notarialny. Formalności potrafią jednak trwać wiele tygodni, a często nawet miesięcy, dlatego też wielu inwestorów woli czas ten poświecić na pierwsze prace wykończeniowe.

Z jakim zagrożeniem wiąże się wykończenie mieszkania przed aktem notarialnym?

Odbiory mieszkań Warszawa realizują specjaliści, którzy dokonują kontroli każdego aspektu, począwszy od tego, czy ściany i podłogi są równe, lecz także sprawdzają jakość wykonania drzwi, okien, a nawet wentylacji lub gniazdek elektrycznych. Jeśli choćby jeden z tych elementów nie jest poprawnie wykonany, inwestor ma prawo wystąpić do dewelopera o usunięcie niedoróbek. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy np. na nierównej podłodze położone zostały już kafelki? W takiej sytuacji konieczne jest ich zerwanie na własny koszt, co rzecz jasne pociąga za sobą spory wydatek.

Część inwestorów na wcześniejsze wykończenie mieszkania przeznacza środki uzyskane ze sprzedaży innej nieruchomości, aby uzyskać tzw. ulgę mieszkaniową. Może to narazić inwestora na konfrontację z fiskusem, który uznaje, że do uzyskania takiej ulgi wydatki muszą być poniesione na wykończenie własnego mieszkania. A jak wiadomo, przed uzyskaniem aktu notarialnego formalnie jeszcze nie jest ono własnością inwestora a dewelopera.

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
młoda kobieta podczas tłumaczenia etapów projektu

Koszt generalnego remontu mieszkania - jakie są koszty 2023?

Następny artykuł

Wnętrzarskie trendy na 2023 rok: czarna armatura łazienkowa

Związane stanowiska