Okaże się niezastąpiona przy czynnościach wymagających precyzji, które nie sposób zrealizować tradycyjnymi ręcznymi narzędziami. Podpowiadamy, jaką wiertarkę wybrać, by spełniała oczekiwania użytkownika.
Gdzie można kupić narzędzia i dokonać porównania produktów pod względem parametrów? Wystarczy wejść na stronę internetową, na przykład https://allemen.com/.
Czym wyróżnia się wiertarka stołowa?
Wiertarka stołowa, czasami nazywana także wiertarką kolumnową, to sprzęt stacjonarny. Od tradycyjnych narzędzi różni się wyglądem, a działa na podobnej zasadzie. Ważne jest jednak to, że parametry i konstrukcja urządzeń pozwalają uzyskać stały i silny nacisk na przewiercaną powierzchnię, bez udziału siły operatora. Dzięki temu zyskujesz większą moc, wygodę i bezpieczeństwo. Dużym atutem jest również mocna obudowa i sztywne zawieszenie, ograniczające drgania i pozwalające uzyskać dużą dokładność.
Do czego przydaje się wiertarka stołowa?
Wiertarka stołowa przyda się do precyzyjnego nawiercania otworów w twardych materiałach. Może to być drewno, metal, płytki ceramiczne. Sprawdzi się także przy okazji gwintowania i rozwiercania.
Przygotowując się do pracy, trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to wiertarka udarowa, więc nie ma mechanizmu pozwalającego wykonywać otwory w murach czy betonie. Oznacza to, że nie skorzystasz z niej przy okazji naprawiania mebli (ze względu na brak mobilności) oraz gdy planujesz wieszanie mebli lub dekoracji na ścianie, ze względu na brak udaru. Zastosowanie i możliwości w dużej mierze są uzależnione od parametrów konkretnego sprzętu.
Najważniejsze parametry
Według jakich kryteriów dokonać zakupu wiertarki udarowej? Zwróć uwagę przede wszystkim na parametry wymienione poniżej.
- Moc
Moc wiertarki jest bardzo istotną cechą, gdyż określa, czy sprawdzi się ona w przypadku danego zastosowania, oraz przekłada na trwałość silnika. Przeważnie urządzenia mają ten parametr w granicach 450-800 W.
- Prędkość obrotowa
Wiele osób za kluczową uznaje prędkość maksymalną wiertarki, jednak warto wspomnieć, że w przypadku twardych materiałów większe znaczenie będzie mieć ta minimalna. Z tego powodu najbardziej efektywny okaże się sprzęt z szerokim zakresem regulacji.
- Średnica wiercenia
Pod uwagę weź także maksymalną średnicę wiercenia. Oczywiście, w dużej mierze jest ona uzależniona od zastosowanego wiertła, jednak jest powiązana także z mocą urządzenia. Przeważnie parametr oscyluje w granicach 14-20 mm, jednak niektórzy producenci proponują również wartości odbiegające od normy.
- Wysokość
Przemyśl także maksymalną odległość między uchwytem a stołem roboczym oraz między osią wiercenia a kolumną. Od tych dystansów zależy, na jak dużych elementach będzie można pracować.
Przydatne opcje
Wiertarki stołowe mogą mieć również dodatkowe udogodnienia wpływające na jakość pracy i zakres możliwych działań. Mowa chociażby o laserowym wskaźniku wyznaczającym punkt wiercenia lub działającej w ten sam sposób diodzie led. Opcja z pewnością zwiększy dokładność działań. Sprawdzają się także wiertarki stołowe z opcją przychylenia blatu roboczego na boki – dzięki temu wykonasz skośne nawierty.
Nie ulega wątpliwości, że wiertarki stołowe przydają się i profesjonalistom, i domowym majsterkowiczom.
Artykuł sponsorowany