Wiertarka stołowa – jaką wybrać?

Jeśli poszukujesz urządzenia, dzięki któremu wykonanie otworów w drewnie lub metalu nie sprawi trudności, wiertarka stołowa będzie doskonałym wyborem. Taki sprzęt zaliczany jest do podstawowego wyposażenia profesjonalistów, ale również i domowi majsterkowicze docenią jego liczne zalety.

Okaże się niezastąpiona przy czynnościach wymagających precyzji, które nie sposób zrealizować tradycyjnymi ręcznymi narzędziami. Podpowiadamy, jaką wiertarkę wybrać, by spełniała oczekiwania użytkownika.

Gdzie można kupić narzędzia i dokonać porównania produktów pod względem parametrów? Wystarczy wejść na stronę internetową, na przykład https://allemen.com/.

Czym wyróżnia się wiertarka stołowa?

Wiertarka stołowa, czasami nazywana także wiertarką kolumnową, to sprzęt stacjonarny. Od tradycyjnych narzędzi różni się wyglądem, a działa na podobnej zasadzie. Ważne jest jednak to, że parametry i konstrukcja urządzeń pozwalają uzyskać stały i silny nacisk na przewiercaną powierzchnię, bez udziału siły operatora. Dzięki temu zyskujesz większą moc, wygodę i bezpieczeństwo. Dużym atutem jest również mocna obudowa i sztywne zawieszenie, ograniczające drgania i pozwalające uzyskać dużą dokładność.

Do czego przydaje się wiertarka stołowa?

Wiertarka stołowa przyda się do precyzyjnego nawiercania otworów w twardych materiałach. Może to być drewno, metal, płytki ceramiczne. Sprawdzi się także przy okazji gwintowania i rozwiercania.

Przygotowując się do pracy, trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to wiertarka udarowa, więc nie ma mechanizmu pozwalającego wykonywać otwory w murach czy betonie. Oznacza to, że nie skorzystasz z niej przy okazji naprawiania mebli (ze względu na brak mobilności) oraz gdy planujesz wieszanie mebli lub dekoracji na ścianie, ze względu na brak udaru. Zastosowanie i możliwości w dużej mierze są uzależnione od parametrów konkretnego sprzętu.

Najważniejsze parametry

Według jakich kryteriów dokonać zakupu wiertarki udarowej? Zwróć uwagę przede wszystkim na parametry wymienione poniżej.

  • Moc

Moc wiertarki jest bardzo istotną cechą, gdyż określa, czy sprawdzi się ona w przypadku danego zastosowania, oraz przekłada na trwałość silnika. Przeważnie urządzenia mają ten parametr w granicach 450-800 W.

  • Prędkość obrotowa

Wiele osób za kluczową uznaje prędkość maksymalną wiertarki, jednak warto wspomnieć, że w przypadku twardych materiałów większe znaczenie będzie mieć ta minimalna. Z tego powodu najbardziej efektywny okaże się sprzęt z szerokim zakresem regulacji.

  • Średnica wiercenia

Pod uwagę weź także maksymalną średnicę wiercenia. Oczywiście, w dużej mierze jest ona uzależniona od zastosowanego wiertła, jednak jest powiązana także z mocą urządzenia. Przeważnie parametr oscyluje w granicach 14-20 mm, jednak niektórzy producenci proponują również wartości odbiegające od normy.

  • Wysokość

Przemyśl także maksymalną odległość między uchwytem a stołem roboczym oraz między osią wiercenia a kolumną. Od tych dystansów zależy, na jak dużych elementach będzie można pracować.

Przydatne opcje

Wiertarki stołowe mogą mieć również dodatkowe udogodnienia wpływające na jakość pracy i zakres możliwych działań. Mowa chociażby o laserowym wskaźniku wyznaczającym punkt wiercenia lub działającej w ten sam sposób diodzie led. Opcja z pewnością zwiększy dokładność działań. Sprawdzają się także wiertarki stołowe z opcją przychylenia blatu roboczego na boki – dzięki temu wykonasz skośne nawierty.

Nie ulega wątpliwości, że wiertarki stołowe przydają się i profesjonalistom, i domowym majsterkowiczom.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
l4 budowa domu

Budowa domu w trakcie L4 - czy to możliwe?

Następny artykuł
wakacyjny remont domu

Wakacyjny remont domu lub mieszkania – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Związane stanowiska