Budowa domu w trakcie L4 – czy to możliwe?

l4 budowa domu

Budowa domu w trakcie L4 – czy to możliwe? Jest to jedno z pytań, które może zadawać sobie osoba, która właśnie dostała zwolnienie lekarskie i czuje się na siłach, by zająć się czymś w domu. Jak jednak patrzy na to wszystko ZUS?

Budowa domu w trakcie L4 – czy to możliwe?

Chociaż wielu pracowników dostaje L4, którego potrzebuje, to niektórzy dostają je na lewo. Odbierają zasiłek, nie przychodzą do pracy, a przy tym wykonują różne zajęcia we własnym domu. Oczywiście, przygotowanie obiadu czy drobne porządki nie budzą niczyjego oburzenia. Jednak remont domu czy wybranie się na wakacje może już nie wyglądać najlepiej.

Z tego powodu ZUS często wykonuje kontrole pracowników, którzy otrzymali zwolnienie lekarskie. Jeśli się okaże, że dana osoba nie wykorzystuje go odpowiednio, może przestać otrzymywać zasiłek lub świadczenia. Pracodawca też może dochodzić swoich praw, co w najgorszym wypadku skończy się zwolnieniem dyscyplinarnym. Co zatem powiemy o takich czynnościach jak budowa domu w trakcie L4 – czy to możliwe?

Budowa domu w trakcie L4 – czy to możliwe? Czyli nadużywanie L4

Każdego roku pracownicy otrzymują zwolnienia lekarskie. Czasami jest to krótki okres związany z mniej poważną chorobą, kiedy indziej nawet kilka miesięcy, kiedy to osoba wraca do zdrowia np. po kontuzji. Jednak trzeba przyznać, że nie zawsze L4 jest uzyskane zgodnie z prawem. Niektórzy pracownicy biorą je po to, by zabrać się za takie rzeczy budowa domu w trakcie L4 – czy to możliwe, by ZUS na to zezwalał?

Na szczęście nie. Jeśli jest choćby niewielkie podejrzenie, że pracownik nie korzysta ze zwolnienia lekarskiego zgodnie z jego przeznaczeniem, może dojść do kontroli, która to potwierdzi lub nie. Nikt bowiem nie chciałby mieć pracownika, który kombinuje, jak załatwić L4.

A zdarza się to nierzadko. Taki pracownik wykazuje się brakiem uczciwości, a do tego jego działanie odbija się negatywnie na funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa.

Budowa domu w trakcie L4 – czy to możliwe i konsekwencje

Trzeba przyznać, że niewykorzystanie zwolnienia lekarskiego zgodnie z jego przeznaczeniem może skończyć się poniesieniem przez pracownika pewnych konsekwencji, w tym pozbawienia prawa do:

  • Zasiłku chorobowego – dotyczy to całego okresu, w którym pracownik znajdował się na zwolnienia poza czasem spędzonym w szpitalu.
  • Świadczenia rehabilitacyjnego – dotyczy to miesiąca, w którym pracownik nie korzystał z niego zgodnie z przeznaczeniem. Wyjątkiem jest czas spędzony w szpitalu.
  • Zasiłku opiekuńczego – za okres, który został objęty kontrolowanym zwolnieniem.

A co jeśli pracownik zdecyduje się na takie czynności jak budowa domu w trakcie L4 – czy to możliwe? Jeśli chodzi o sytuację w samej pracy, to także poniesie odpowiednie konsekwencje. Takie zachowanie świadczy bowiem o jego nieuczciwości. Pracodawca traci zaufanie, może wypowiedzieć pracę, a nawet zwolnić pracownika dyscyplinarnie. Widać zatem, że korzystanie bezprawnie ze zwolnienia lekarskiego to stąpanie po cienkim lodzie.

Jednak i tak znajdą się „chorzy”, którzy są w stanie zaryzykować. W tym czasie budują dom, wykonują remonty, opiekują się dziećmi, wybierają się na wycieczki i urlopy. Oczywiście, niektórzy lekarze mogą wysłać swojego pacjenta na wyjazd, którzy ma na celu poprawę ich zdrowia np. wyjechanie z miasta i udanie się w spokojniejsze rejony, by odpocząć od stresu i zgiełku. Jednak w wielu przypadkach L4 polega na wypoczynku w domu lub szpitalu.

Budowa domu w trakcie L4 – czy to możliwe? Podsumowanie

Jak widać pracownikom zdarza się decydować na takie rzeczy jak budowa domu w trakcie L4 – czy to możliwe? Nie, nie powinno się wykorzystywać zwolnienia lekarskiego w ten sposób. Jest to czas, który należy wykorzystać na odpoczynek, regenerację oraz powrót do zdrowia. Nie wolno wtedy wykonywać prac, które nie są konieczne np. remonty, wyjazdy czy sport, bez wyraźnego zalecenia lekarza. Warto nie ryzykować, gdyż konsekwencje mogą być poważne i mogą skończyć się nawet utrata pracy oraz zasiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dom z rynku pierwotnego

Na co zwrócić uwagę kupując dom z rynku pierwotnego?

Następny artykuł

Wiertarka stołowa - jaką wybrać?

Związane stanowiska