Remont łazienki – jak go zaplanować? Czas i koszty

Planujesz remont łazienki? Musisz odpowiednio się do tego zadania przygotować. Planowanie zakresu prac, a także konsultacje z fachowcami to podstawa. Sprawdź, jakie porady przygotowaliśmy, a także, ile taki remont może cię kosztować.
remont łazienki

Remont łazienki należy do tych prac, których – jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji i sprzętu – nie wykonasz samodzielnie. Kluczowe jest więc znalezienie rzetelnej ekipy remontowej. Zanim jednak się za to zabierzesz, koniecznie musisz przemyśleć, co dokładnie zmienić, uwzględniając metraż łazienki. Planowanie jest kluczowe. Sprawdzić musisz nie tylko ceny, ale również najnowsze trendy. Przecież, skoro już remontujesz, powinno ci zależeć, żeby stworzyć przestronne i praktyczne wnętrze. Wykończenie łazienki jest w tym wypadku kwestią kluczową.

Kiedy zdecydować się na remont łazienki?

Remont łazienki nie jest prostym procesem. Trwający do kilku tygodni bałagan, brak dostępu do prysznica czy toalety, to poważne problemy, z którymi będzie musiała radzić sobie cała rodzina. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, przemyśl, w jakim terminie będzie najlepiej zdecydować się na remont. Wiele osób organizuje go w wakacje, a po przekazaniu kluczy ekipie remontowej wybiera się na urlop. Po powrocie, z dużym prawdopodobieństwem, prace będą na ukończeniu. Pamiętaj, żeby w tym czasie ktoś zaufany kontrolował postęp prac!

Jeśli nie masz takiej możliwości, szukaj wsparcia ze strony rodziny lub przyjaciół. Dostęp do łazienki jest kluczowy podczas wielu codziennych potrzeb i aktywności. Optymalny termin remontu jest w przypadku łazienki zagadnieniem kluczowym.

Remont łazienki – określenie zakresu prac remontowych

To kwestia priorytetowa. Zwykle jednak, gdy ktoś zabiera się za remont łazienki, decyduje się na jej generalne odświeżenie. Jak robić bałagan w całym domu, to nie ma sensu się ograniczać. W zakres prac wchodzić powinny zatem:

  • Wymiana instalacji wodno–kanalizacyjnej;
  • Wymiana instalacji elektrycznej;
  • Skucie starych i położenie nowych płytek ceramicznych (podłoga i ściany);
  • Instalacja urządzeń – prysznic/wanna, umywalka, baterie itp.;
  • Dobór lub zamówienie mebli na wymiar;
  • Przystosowanie przestrzeni do własnych potrzeb.

Zakres prac ustal z ekipą remontową. Jeśli jest to możliwe, część rzeczy wykonaj samodzielnie – uda ci się dzięki temu nieco zaoszczędzić (czasu i pieniędzy). Po ustaleniu szczegółów będzie wiadomo, jak długo potrwają prace, a także, kiedy wykonawcy będą mogli wejść do mieszkania. Będziesz miał czas na przygotowanie wszystkiego, co niezbędne.

Ważne pytanie – kabina prysznicowa czy wanna?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących remont. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od potrzeb i możliwości. Wanna na pewno zajmuje więcej miejsca, więc w małej łazience lepszy będzie prysznic. Ten jest oczywiście nieco mniej funkcjonalny. Idealnym rozwiązaniem – to dla osób, które mają dom – jest umieszczenie jednego urządzenia w jednej, a drugiego w drugiej łazience. Z wiadomych przyczyn nie każdy może sobie na to pozwolić. Podejmując decyzję, kieruj się przede wszystkim aspektami praktycznymi oraz funkcjonalnością, nie zapominając o możliwościach finansowych. Wydaje się, że to decyzja kluczowa w kontekście przebiegu całego remontu łazienki.

Na to musisz zwrócić szczególną uwagę przy remoncie małej łazienki

Zdecydowanie w najtrudniejszym położeniu są właściciele łazienek w blokach. Mają bowiem do dyspozycji niewielki metraż, a muszą przecież umieścić w pomieszczeniu wszystkie wymienione wcześniej elementy. To trudne zadanie. Warto korzystać z pomocy fachowców – na przykład architekta, który pozwoli na maksymalnie korzystne zagospodarowanie przestrzeni. Tworzenie takich projektów jest w ostatnim czasie coraz popularniejsze. Podobnie ważne jest dobranie odpowiednich materiałów wykończeniowych, które będą trwałe. Glazura, brodzik, szafki, wszystkie niezbędne instalacje – o tych zagadnieniach zdecydowanie musisz pamiętać!

Wybór innych elementów praktycznych – płytki to początek

Łazienka ma nie tylko być funkcjonalna, ale również powinna być dostosowana do potrzeb użytkowników. Ważne są więc szczegóły, a o tych nie powinno się w żadnym wypadku zapominać. 

Akcesoria dodatkowe

Choć wydaje się to mało ważne, gdy spojrzy się na rozpiętość prac podczas remontu łazienki, to jednak elementy dodatkowe – zarówno praktyczne, jak i te związane z wystrojem – są kluczowe. Wybieraj je zgodnie ze swoim gustem, ale jednocześnie zwracaj uwagę na praktyczne strony. Wiszące szafki i półki, lustra, oświetlenie LED. Każdy z tych elementów wpływa bezpośrednio na wygodę użytkową wnętrza. Jeśli planujesz generalny remont, koniecznie o tym pamiętaj.

Meble

Kluczowe zagadnienie. Meble w łazience, choć zwykle nie ma ich zbyt dużo, muszą spełnić ważną funkcję – to w nich musisz umieścić wszystkie niezbędne przedmioty, jak kosmetyki, ręczniki czy sprzęt elektryczny. Warto więc zadbać, żeby ta przestrzeń była odpowiednio obszerna. Systemy modułowe, a także wykonywanie mebli na wymiar to optymalne rozwiązania, z których korzysta wiele osób.

Płytki

Oczywiście – najważniejsze, żeby były one ładne, czyli w tym wypadku podobały się osobie, która będzie z łazienki korzystała. Nie zapominajmy jednak o aspekcie praktycznym. Wybieraj ceramikę, która jest przystosowana do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności. Zwróć uwagę, aby płytki były antypoślizgowe – stawanie na nich bosą stopą musi być bezpieczne. Choć to drobiazgi, w codziennym użytkowaniu wnętrza mogą być kluczowe.

Wystrój łazienki

Moda się zmienia, podobnie jest w przypadku łazienek. Obecnie najczęściej stawia się na minimalizm. Proste, białe powierzchnie na wysoki połysk. Meble bez ozdób i dodatków, często nawet odstających klamek czy uchwytów. Dodatkowo wnętrza są bardzo dobrze doświetlone białym światłem – stosowanie wymyślnych systemów LED jest obecnie standardem.

Ciekawym i równie chętnie wybieranym dodatkiem do wnętrz jest drewno. Styl skandynawski dotarł również do nas i nie dotyczy on jedynie salonów czy kuchni, ale również łazienek. Ponieważ również jest on minimalistyczny, może być ciekawym uzupełnieniem rozwiązań, o których wspomniane zostało wcześniej.

Obecnie łazienki są schludne i nieprzeładowane dodatkami. Wszystko powinno mieć swoje miejsce w szafkach – tak, aby nie było na widoku. Sterylność łazienek staje się ostatnio modą, z którą trudno walczyć. Trzeba jednak przyznać, że wygląda to świetnie. Nie ma również powodu, żeby martwić się o funkcjonalność. 

Ile trwa remont łazienki?

Aby odpowiednio zaplanować remont łazienki, kluczowe jest ustalenie, ile będzie on trwał. Zwykle jest to od kilkunastu dni do kilku tygodni. Wszystko uzależnione jest oczywiście od zakresu prac, ale – jak ustaliliśmy wcześniej – ten przy tego typu remoncie zwykle jest dość obszerny. Wydłużyć cały proces może na przykład stawianie ścianek działowych (oczywiście w wypadku większych pomieszczeń). Każdy czynność, jak chociażby nakładanie zaprawy czy usuwanie ewentualnych nieszczelności, wymaga czasu. Kiedy dodamy to wszystko to siebie, czas trwania remontu może się mocno wydłużyć.

Kluczowe oczywiście jest podejście ekipy. Jeśli chcesz mieć w swojej łazience wszystko przygotowane zgodnie ze sztuką, musisz przygotować się na nieco dłuższe oczekiwanie. Warto jednak się poświęcić i podczas jednego remontu zrobić wszystko, dbając o kompletne wyposażenie łazienki. Kolejny taki remont będziesz mógł dzięki temu przeprowadzić za kolejne kilka, a może nawet kilkanaście lat.

Ile kosztuje remont łazienki?

Cena remontu łazienki zależna jest od wielu czynników. Kluczowymi są wybrane materiały wykończeniowe, a także sprzęty – rozpiętość cenowa jest ogromna. Drugim aspektem wpływającym na cenę jest opłata za tak zwaną robociznę. Szacuje się jednak, że remont łazienki jest najdroższym ze wszystkich, które można przeprowadzić w domu lub mieszkaniu.

Zaokrąglając jednak i biorąc pod uwagę większość zmiennych, uznać można, że taki remont kosztował będzie od kilku to nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Fugi, armatura, kafelki, rurki, elektryka – wszystko ma swoją cenę. Kwota może być naprawdę okazała. Warto mieć tego świadomość.

Podczas planowania remontu łazienki warto, żebyś sam przemyślał większość zagadnień, ale również korzystał z porad ekspertów. Wykonanie remontu jest kosztowne, dlatego nie ma tutaj miejsca na niedokładności czy błędy. Trzeba wszystko zaplanować w każdym szczególe – to będzie również ważne dla firmy, która ów remont będzie przeprowadzała. Nie możesz zapominać o takich zagadnieniach jak dostarczenie kontenera na gruz, czy poinformowanie sąsiadów o remoncie. Prace w łazience są często bardzo głośne, dlatego warto o tym pamiętać – szczególnie gdy mieszkasz w bloku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
firanki do pokoju dziecka

Firanki do pokoju dziecka – czym się kierować przy wyborze?

Następny artykuł
Remont kuchni

Remont kuchni – poradnik i najważniejsze zagadnienia

Związane stanowiska