Remont kuchni – poradnik i najważniejsze zagadnienia

Jeśli planujesz remont kuchni, niezależnie czy w domu jednorodzinnym, czy w mieszkaniu, musisz być świadom, jak złożony jest to proces. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, a także porady, które pozwolą ci stworzyć idealne wnętrze.
Remont kuchni

Kuchnia to z jednej strony miejsce, w którym przygotowuje się (i opcjonalnie spożywa) posiłki, a z drugiej – przestrzeń, w której spędza się wiele czasu. Musi więc stanowić idealne połączenie wygody i komfortu z praktycznością. Obecnie tworzone są systemy, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni, a także bez problemu kupić można urządzenia AGD niezbędne w procesie przyrządzania potraw. Jak to wszystko pomieścić, gdy pomieszczenie kuchenne nie jest za duże? Wszystko da się zrobić! Remont kuchni nie musi być przykrym obowiązkiem. To szansa na stworzenie idealnego wnętrza.

Jak wyremontować kuchnię? Określenie zakresu prac

Remont sam w sobie to spore wydarzenie, które wywraca życie domowników do góry nogami. Sęk w tym, że raz na jakiś czas jest on niezbędny. Żeby odświeżyć wnętrze i dostosować je do współczesnych standardów. Jeśli masz w planie remont kuchni, od czego zacząć powinno być twoim najważniejszym pytaniem. A początkiem powinno być określenie potrzeb i możliwości (również finansowych), co pozwoli na przejście do kolejnych kroków. Ale po kolei…

Odświeżenie

Jeśli planujesz odmalować ściany i na przykład wymienić blaty lub ewentualnie meble, sam remont nie będzie aż tak dużym wyzwaniem logistycznym. Na pewno jednak warto rozważyć zakup nowoczesnych zestawów modułowych, które pozwolą na zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Sprawdzają się doskonale w mniejszych kuchniach w bloku. Odświeżenie pomieszczenia to remont, który trwał będzie do kilku dni. Jeśli jednak w planach masz wymianę mebli, zamów je wcześniej i dostosuj prace remontowe do terminu ich dostarczenia. Oczekiwanie może trwać do kilku tygodni.

Remont generalny

To już dużo większe wyzwanie logistyczne i nie ma znaczenia, czy to remont kuchni w bloku, czy w domu jednorodzinnym. Cały proces potrwa do kilku tygodni. Wymiana podłogi, malowanie ścian, zakładanie podwieszanego sufitu, nowe meble i AGD – to duży nakład zarówno finansowy, jak i czasowy.

Jeśli więc interesuje cię remont generalny, potrzebna ci będzie ekipa ogólnobudowlana. Najlepiej, jeśli zajmie się wszystkimi zagadnieniami – również hydrauliką i elektryką. Ustal z nimi terminy, doprecyzuj wymagania, określ możliwości finansowe. Część prac, szczególnie przygotowawczych, można wykonać samodzielnie. Uwzględnij to w planach i logistyce remontu.

Robisz remont w kuchni? O tym musisz pamiętać!

Remont kuchni to przede wszystkim trudne decyzje. Musisz wybrać wszystko – od blatów i kuchenki, poprzez okap i płytki ścienne, a na włącznikach i kontaktach kończąc. Obecnie możliwości są wręcz nieograniczone, choć oczywiście brać musisz pod uwagę takie zmienne jak budżet przeznaczony na remont, a także metraż kuchni.

Meble w kuchni – gotowe czy na wymiar?

To jedno z najważniejszych zagadnień, jeśli chodzi o remont kuchni. Meble na wymiar to szansa na idealne skomponowanie przestrzeni, a także dostęp do wielu szafek i szuflad. To jednocześnie dużo większy koszt, a także czas oczekiwania. Kluczem jest znalezienie firmy, która specjalizuje się w tego typu projektach. Niezbędna będzie pomoc architekta, który wszystko rozrysuje.

Gotowe meble do kuchni będą tańsze. Realizacja zlecenia będzie prostsza. Takie rozwiązanie będzie jednak możliwe tylko w pomieszczeniach o regularnych kształtach, większych i bardziej przestronnych. Wówczas dobranie gotowych zestawów jest dużo łatwiejsze, a przestrzeń jest optymalnie skomponowana. W małych kuchniach może być z tym problem.

Podłoga

Wymiana podłogi w kuchni to ważny etap generalnego remontu. Najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, które przeznaczone są do tego typu pomieszczeń. Są one wzmacniane, dlatego nie zniszczą się po wielokrotnym myciu czy uderzeniach. Zwracaj uwagę na oznaczenia dotyczące trwałości. No i koniecznie muszą być dopasowane kolorystycznie do płytek ściennych, które planujesz położyć w swojej kuchni.

Sprzęt AGD

Każda kuchnia jest niemalże wypełniona różnego rodzaju urządzeniami AGD. Podczas podejmowania decyzji o remoncie pamiętać musisz, że są takie sprzęty, które zwyczajnie muszą się w niej znaleźć – jak lodówka czy kuchenka z piekarnikiem (mogą być instalowane osobno). Są też takie, które są opcjonalne i zależne od twoich potrzeb. Należą do nich:

  • Kuchenka mikrofalowa;
  • Zmywarka;
  • Tostery różnego rodzaju;
  • Okap;
  • Roboty kuchenne;
  • Ekspres do kawy;
  • Miksery.

Podobnych mniejszych i większych sprzętów jest dużo. Robiąc remont w kuchni, pamiętać musisz, że – nawet jeśli je masz – powinieneś znaleźć dla nich optymalne miejsce. Jedne stoją zwykle na zewnątrz, inne powinny być schowane w szafkach.

Oświetlenie

Oświetlenie jest kluczowym elementem każdej kuchni. Powinno znaleźć się mocne światło centralne, najlepiej w formie LED, a także panele umiejscowione nad blatami. To ważne, ponieważ podczas gotowania oświetlenie jest kluczowe dla wygody i bezpieczeństwa. Obecnie możesz samodzielnie dostosowywać systemy oświetleniowe LED do swoich potrzeb. Oświetlenie to element, na którym nie powinieneś oszczędzać.

Stylowa kuchnia – na jakie rozwiązanie postawić?

Zanim weźmiesz się za remont kuchni, musisz podjąć decyzję, w jakim stylu ma być wnętrze. Oczywiście – można postawić na twórczy chaos, ale nie oszukujmy się. Przemyślane i spójne projekty zawsze dają lepszy efekt.

Styl rustykalny

Postaw na klasykę! Styl rustykalny ma swoją formą nawiązywać do tradycyjnych wnętrz kojarzących się ze wsią. Ciepła, przytulna przestrzeń, w której znajdzie się miejsce na wiele mniejszych lub większych przedmiotów. Cechą charakterystyczną są przeszklone witryny oraz frezowane fronty mebli.

Styl glamour

Nowocześnie i elegancko – takie powinno ci przyświecać hasło, jeśli stawiasz na glamour. Meble muszą być proste, ale jednocześnie bardzo dystyngowane, natomiast dekoracje stanowić muszą świeczniki, wazy i wazony. Styl pałacowy w pełnej okazałości.

Styl skandynawski

Ostatnio niezwykle popularny. Jego podstawą cechą jest prostota. Nie zapominaj jednak o funkcjonalności. W kuchni musi się znaleźć miejsce dla wszystkich mniej lub bardziej potrzebnych przedmiotów. Kolorem dominującym w skandynawskich wnętrzach jest biel. Nie może zabraknąć w nim miejsca na prawdziwe drewno.

Ile trwa remont kuchni?

Wszystko zależy od zakresu prac. Wspomniane wcześniej odświeżenie to zwykle weekendowa praca. Remont generalny trwać może nawet do kilkunastu tygodni! W tym drugim przypadku terminy wyznaczy ekipa remontowa. Jeśli masz do czynienia z profesjonalistami, powinni oni w miarę możliwości dotrzymywać określonych w umowie dat. Pamiętać musisz, że czasem pojawiają się opóźnienia – na przykład z wykonaniem i dostawą mebli. Remont kuchni to złożony proces, którego szczegółowe zaplanowanie nie zawsze jest możliwe.

Ile kosztuje remont kuchni?

Ponownie – wszystko zależy od zakresu prac. Szacuje się jednak, że odświeżenie średnich rozmiarów kuchni nie powinno kosztować więcej, niż 5 tysięcy złotych. Kwoty te mogą się zmieniać, ponieważ w ostatnim czasie drożeją materiały budowlane. Co w wypadku dużej kuchni i remontu z gatunku premium? Wydanie 50 tysięcy złotych nie jest niemożliwe. Warto jednak podkreślić, że na wiele zmiennych sam masz wpływ – na przykład wybór sprzętów AGD czy ceramiki. Jeśli chcesz wydać nieco mniej, rozważ zakup nieco tańszych urządzeń czy elementów wykończenia.

Remont kuchni to złożony i wymagający czasu oraz środków proces. Kluczem do jego sprawnego przeprowadzenia jest planowanie, a także dobra ekipa remontowa. Jeśli podejdziesz do tego kompleksowo, starając się jednocześnie zoptymalizować czas prac, masz szansę na wykonanie wszystkiego w dość krótkim czasie. To oczywiście subiektywne stwierdzenie, ponieważ wiele zależy od tego, jak duże prace muszą być wykonane. Choć są rzeczy, które możesz wykonać sam, przy większości korzystać musisz z pomocy fachowców. Z terminami dobrych ekip bywa różnie, więc jeśli chcesz, aby remont przebiegł sprawnie, zacznij planowanie nawet kilka miesięcy wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
remont łazienki

Remont łazienki – jak go zaplanować? Czas i koszty

Następny artykuł
Remont domu

Remont domu – porady oraz wskazówki

Związane stanowiska