Czy magazyn energii to przyszłość? Sprawdzamy!

Pomimo że magazyny energii to temat, który jest omawiany w branży energetycznej od wielu lat, to dopiero teraz rozpoczął się prawdziwy boom na to rozwiązanie – i w tym przypadku mowa o przydomowych magazynach energii.

W poniższym krótkim poradniku przyjrzymy się tematyce magazynów energii – omówimy nieco ich opłacalność, bezpieczeństwo i inne zalety. Zapraszamy serdecznie!

Jak działa magazyn energii z fotowoltaiką?

Magazyny energii wykonane w technologii litowo-jonowej, działają oczywiście w ramach procesu ładowania i rozładowania. W trakcie ładowania, energia pochodząca np. z paneli fotowoltaicznych, jest wykorzystywana do przeniesienia jonów litu z jednej elektrody (katody) do drugiej (anody).

W wyniku tego procesu energia jest magazynowana. Podczas rozładowania, jony litu przemieszczają się z powrotem do katody, a energia jest wydzielana i dostępna do użycia. Proces ten jest całkowicie odwracalny, co oznacza, że magazyn energii można ładować i rozładowywać wielokrotnie. Kontrolę nad tym procesem zapewnia system zarządzania baterią (BMS), który monitoruje stan baterii, temperaturę, napięcie, i inne parametry, aby zapewnić bezpieczne i efektywne działanie systemu.

Zalety magazynu energii

Nie wgłębiając się zbyt mocno w techniczne aspekty działania magazynów energii – skupmy się na tym, co oferuje Ci magazyn energii jako właścicielowi domu jednorodzinnego. Otóż oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie go ze wspomnianą wcześniej fotowoltaiką – nadwyżki prądu wyprodukowane przez ten system solarny w ciągu słonecznego dnia możemy właśnie zmagazynować i wykorzystać np. na wieczór, kiedy to z reguły zużywamy najwięcej energii elektrycznej.

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo energetyczne w przypadku awarii sieci – nasz przydomowy magazyn energii dostarczy nam wtedy prąd wymagany np. do zasilania pompy ciepła czy najważniejszych urządzeń elektrycznych w domu (lodówka, pralka itp.)

Dlaczego magazyn energii będzie miał jeszcze większe znaczenie w przyszłości?

Aby zrozumieć dlaczego magazyny energii stają się coraz bardziej popularne w Polsce, należy zrozumieć, jakie zmiany czekają na prosumentów w ramach rozliczeń za energię wytworzoną z fotowoltaiki. Otóż już teraz cena sprzedaży prądu latem jest niższa niż zimą – fotowoltaika generuje bowiem o wiele więcej prądu w tę najbardziej słoneczną porę roku.

Tym samym, pomimo że latem wygenerujemy więcej prądu – to otrzymamy za jego sprzedaż do sieci mniej pieniędzy. Co więcej – niedługo nastąpi zmiana w systemie rozliczeń prądu z fotowoltaiki, która będzie oparta na stawkach godzinowych. Tym samym zamiast sprzedawania prądu po niskich cenach, lepiej będzie wykorzystać ją na własne potrzeby!

Podsumowanie

Magazyny energii to przyszłość, która związana jest z własnym wytwarzaniem i wykorzystywaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Powodem takiego stanu rzeczy jest także ciągłe przeciążanie sieci latem – warto wiedzieć, że systemów solarnych przybywa w Polsce w zastraszającym tempie. Tym samym magazyny energii i zużywanie energii „na miejscu” to plan rządzących na rozwiązanie tego problemu, a przy tym kreowanie bardziej zrównoważonego rozwoju cywilizacji!

Adam Skrzyński, redaktor fotowoltaikaonline.pl

Materiał promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Za Kulisami Agencji: Sukcesy I Wyzwania W Pracy Agenta Nieruchomości

Następny artykuł
ile trwa remont mieszkania

Ile trwa remont mieszkania?

Związane stanowiska