Jak dobrać odpowiednią rurę izolowaną do klimatyzacji?

Poprawne zainstalowanie klimatyzacji wcale nie jest trudnym zadaniem, zwłaszcza wtedy, gdy wie się, jak wybrać odpowiednią rurę izolowaną. Istotny będzie jej rozmiar, jakość i rodzaj materiału, z którego została wykonana. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy jej wyborze? Czy będą potrzebne inne akcesoria dodatkowe?

Czemu wybór dobrej rury izolowanej do klimatyzacji jest istotny?

Wybór izolowanej rury do klimatyzacji jest jedną z głównych i ważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć podczas instalacji jednostki chłodzącej w biurze lub domu. Aby spełniała swe, zadanie musi być wytrzymała oraz dobrej jakości.

Rodzaj izolacji powinien być dobrany do konkretnego środowiska i klimatu. Wpływa on na wygląd rury oraz jej elastyczność – pierwszy czynnik jest istotny zwłaszcza wtedy, gdy będzie ona znajdować się w przestrzeni mieszkalnej. Biura oraz lokale gastronomiczne mogą zrezygnować z estetyki na rzecz funkcjonalności. W miejscach, w których panują wysokie temperatury, potrzebna będzie grubsza warstwa izolacyjna.

Rury wykonywane są z różnych materiałów. Każdy z nich nadaje produktowi indywidualnych i niepowtarzalnych cech. Producenci wykorzystują:

 • miedź,
 • materiał ABS,
 • stopy metali.

W Polsce szczególną popularność zdobywają rury typu spiro – oferują dobrą równowagę między wytrzymałością, izolacją, elastycznością i estetycznym wyglądem.

Jakie są inne akcesoria do klimatyzacji, na które warto zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych akcesoriów, które stosuje się podczas instalacji jednostki chłodzącej, jest taśma aluminiowa. Służy ona do:

 • zapewnienia dodatkowej izolacji;
 • zwiększenia trwałości rury w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia (zgięcia i rozgałęzienia);
 • zabezpieczania przed wnikaniem wilgoci do środka.

W połączeniu z prawidłowym użyciem wsporników (które zapewniają, że konstrukcja nie zawali się pod własnym ciężarem), klienci zyskują pewność, że ich instalacja wytrzyma przy odpowiedniej konserwacji długi czas bez wystąpienia konieczności drogich napraw.

Po czym poznać uszkodzoną rurę izolowaną do klimatyzacji?

Identyfikację uszkodzonej rury klimatyzacji można przeprowadzić we własnym zakresie poprzez kontrolę przedmiotu pod kątem wszelkich nieprawidłowości. Zepsuty element będzie mieć:

 • widoczne odbarwienia;
 • wgniecenia;
 • pęknięcia;
 • dziury;
 • przecieki.

Dobranie odpowiedniej rury jest zadaniem łatwym – pod warunkiem że przeznaczyło się dostateczną ilość czasu na zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami na temat specyfiki ich działania. Najprzydatniejsze akcesoria to taśmy aluminiowe oraz wsporniki utrzymujące całą konstrukcję.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Płyta fundamentowa czy fundament tradycyjny - co wybrać?

Następny artykuł

Nowoczesne techniki cięcia betonu

Związane stanowiska