Wykończenie wnętrz – co trzeba zrobić?
W zależności od pomieszczenia, które remontujemy bądź urządzamy, konieczne będzie wykonanie różnego rodzaju prac. Dlatego zaczynamy od rozplanowania ścianek działowych i niezbędnych instalacji. Wykończenie wnętrz obejmuje również wykonanie posadzek, osadzenie parapetów, tynkowanie i gładzenie ścian, a także prac typowo dekoracyjnych – malowanie, układanie płytek i parkietów oraz montaż zabudowy meblowej wraz ze sprzętem AGD. Od czego więc zacząć?
Odpowiednia kolejność prac – instalacje, tynkowanie, wylewki
Lista zadań do wykonania powinna zacząć się od położenia instalacji elektrycznej i, o ile wynika to ze specyfiki pomieszczenia, również wodno-kanalizacyjnej. W tym punkcie rozprowadzamy rury, przewody oraz lokalizujemy miejsca poboru prądu i wody. W odniesieniu do elektryki warto pamiętać nie tylko o rozmieszeniu gniazdek i włączników światła, lecz także o potrzebnych kablach – telewizyjnych, internetowych czy alarmowych. Nie zapomnijmy o sfotografowaniu rur i przewodów przed przystąpieniem do kolejnych prac.
Następny punkt na naszej liście wykończenia wnętrz to wykonanie podłoża. Na podłogach układamy warstwę izolacyjną, a na wcześniej ułożone instalacje nakładamy szlichtę cementową. Zabezpieczmy ją przed zabrudzeniami, ponieważ kolejnym krokiem będzie tynkowanie ścian i sufitów. Mokre tynki nakładamy ręcznie lub maszynowo. Jeżeli korzystamy z tynków cementowo-wapiennych, możemy wykończyć je gładziami gipsowymi. Do kolejnych prac możemy przystąpić po wyschnięciu tynków.
Pora powrócić do posadzek. Jeżeli jest to konieczne, należy wykonać wylewki samopoziomujące, których poziomy dostosowujemy właściwie do sposobu wykończenia podłóg. Schnięcie wylewki samopoziomującej może potrwać nawet do 6 tygodni. Kiedy tynki i wylewki całkowicie wyschną, kładziemy tynki suche, a w kolejnym kroku instalujemy podwieszane sufity.
Prace wykończeniowe
Następny etap wykończenia wnętrz to gruntowanie i malowanie sufitów i ścian. Gruntowanie pomoże w uzyskaniu lepszej przyczepności farby. Jeżeli w naszym mieszkaniu ma pojawić się parkiet, jest to dobry czas, by zająć się jego układaniem, a następnie szlifowaniem i lakierowaniem. Po utwardzeniu lakieru, możemy zabrać się za układanie listw przypodłogowych, a także montaż drzwi wewnętrznych.
Jeśli to potrzebne, wykonajmy drugie malowanie. Na tym etapie potrzebne jest już zabezpieczenie podłóg, okien, drzwi i parapetów. Wykorzystajmy do tego folię i taśmę malarską.
W kolejnym kroku montujemy meble do zabudowy, a także instalujemy gniazdka elektryczne oraz włączniki światła. W meblach kuchennych osadzamy sprzęty AGD.
Ostatni krok to montaż karniszy, paneli ściennych, kwietników i innych akcesoriów dekoracyjnych, a także wstawienie mebli wolnostojących.
Artykuł sponsorowany