Czym jest odbiór domu? Po co wykonuje się taką usługę?
Przeprowadzenie odbioru domu ma na celu sprawdzenie stanu technicznego lokalu oraz zgodności wykonanych prac z umową. Taka weryfikacja, która przeprowadzana jest przez doświadczonych inżynierów, pozwala znaleźć różnego rodzaju usterki i niedociągnięcia, przez co odpowiedzialność za ich naprawę spoczywa na deweloperze. Dzięki skrupulatnej kontroli technicznej domu można w porę zauważyć błędy projektowe lub inne niedopatrzenia, co chroni przed dodatkowymi kosztami związanymi z przeprowadzeniem remontu. Kupno mieszkania to moment, w którym spore znaczenie ma czujność i profesjonalne podejście do odbioru lokalu. Chwila nieuwagi może skutkować późniejszym niezadowoleniem i – co gorsza – wydaniem sporej sumy na zniwelowanie usterek.
Jakie elementy sprawdza się podczas odbioru mieszkania?
Odbiór mieszkania Wrocław to profesjonalna usługa, dzięki której można dokładnie sprawdzić stan techniczny lokalu. Fachowcy oceniają, czy przeprowadzone prace są zgodne z normami budowlanymi, założeniami projektowymi oraz czy konkretne elementy są użyteczne i bezpieczne. Do zadań inżynierów wykonujących prace kontrolne tego typu należy między innymi sprawdzenie stanu stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji, elewacji, podłóg i ścian, a także izolacji termicznej.
Jak wyglądają formalności związane z odbiorem domu? Jakie dokumenty są potrzebne?
Odbiór domu jednorodzinnego wiąże się z formalnym zgłoszeniem zakończenia budowy. W tym celu należy w ciągu dwóch tygodni zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zawiadomienie o zakończeniu prac budowlanych. W załącznikach powinny znaleźć się odpowiednie dokumenty. Wśród nich wymienić można:
• oryginał dziennika budowy,
• oświadczenie kierownika budowy,
• protokoły odbiorów przyłączy i kontroli przewodów kominowych,
• geodezyjną inwentaryzację powykonawczą,
• kopię rysunków projektu budowlanego z naniesionymi zmianami.
Użytkowanie budynku jest możliwe właśnie po wypełnieniu powyższych formalności, czyli zawiadomieniu PINB o zakończeniu budowy (jeśli w ciągu 21 dni organ nie odrzuci zawiadomienia, czyli nie zgłosi sprzeciwu).
Odbiór mieszkania kończy się sporządzeniem protokołu, w którym specjalista wpisuje, jakie znalazł usterki lub niezgodności z umową. Dzięki temu ma się potwierdzenie występowania niedociągnięć w stanie technicznym lokalu, a deweloper – zgodnie z ustawą deweloperską – ma obowiązek ustosunkować się do nich w terminie 14 dni od daty wydania protokołu i naprawić je w ciągu miesiąca.
Źródła
1. https://pewnylokal.pl/porady/co-jest-potrzebne-do-odbioru-domu
2. https://www.grupapsb.com.pl/porady/porada/odbior-budynku-na-czym-polega-kto-uczestniczy-w-odbiorze.html
3. https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/po-zakonczeniu-budowy-aa-dz2y-sp5H-dT9d.html
Artykuł sponsorowany