Wentylacja w mieszkaniu – jak zbudowany jest system?
System wentylacyjny w budynkach wielorodzinnych to najczęściej wentylacja grawitacyjna, często wspierana elementami wentylacji mechanicznej – jak wyciągi kuchenne czy łazienkowe. Jest układem przewodów wentylacyjnych, jakie oferuje Hurtownia wentylacji Szczecinoraz nieszczelności, które odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza między wnętrzami mieszkań a otoczeniem budynku. Wszystkie zatem wentylacje w mieszkaniach lub ich część w pewnym momencie połączone są w jeden przewód wentylacyjny. Oznacza to dość spore problemy – aby zachować bowiem sprawność wentylacji, wszyscy lokatorzy muszą dbać o system.
Skuteczność wentylacji w bloku – jak ją sprawdzić?
Sposobów na sprawdzenie, czy wentylacja w naszym mieszkaniu jest skuteczna, tzn. czy przepływ powietrza jest optymalny, jest wiele. Jednymi z popularniejszych są testy z kartką papieru lub zapalniczką – które uwidaczniają przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych wtłaczających i usuwających powietrze z mieszkania. Złożoność systemu w bloku lub kamienicy oraz przepisy prawne wymagają jednak, by kontrola wentylacji w mieszkaniubyła okresowo wykonywana przez profesjonalistów.
Wentylacja w mieszkaniu – kto odpowiada za nieprawidłowości?
Odpowiedzialność za działanie wentylacji w mieszkaniu jest złożona – podobnie jak złożony jest system. Co do zasady za wentylację w budynku wielorodzinnym odpowiada właściciel obiektu lub jego zarządca. To on powinien dbać o sprawność systemu, organizowanie regularnych przeglądów instalacji, wykonywanie jej bieżących napraw, czyszczenie i dezynfekcja wentylacji. Musi on również reagować na nieprawidłowości zgłaszane przez poszczególnych lokatorów, jak nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylacji, skropliny na oknach, utrzymujące się złe samopoczucie. Niemniej jednak – w przypadku wentylacji grawitacyjnej, również sami lokatorzy muszą dbać o sprawność wentylacji .
Poprawa wentylacji w mieszkaniu – co mogę zrobić sam?
Jeśli wykryjesz zmniejszoną skuteczność usuwania aromatów kuchennych po gotowaniu, zauważysz skropliny na oknach, pojawiające się zawilgocenia na ścianach – mogą być to oznaki zmniejszonej skuteczności wentylacji. Czy możesz samodzielnie spróbować zwiększyć efektywność przepływu powietrza w mieszkaniu? Sprawdź drożność kratek wentylacyjnych, wywiewników i nawiewników okiennych. Jeśli są zamknięte lub zapchane – otwórz je lub oczyść. Umożliwi to swobodną cyrkulację powietrza i zwiększy ciąg w kanałach wentylacyjnych. Jeśli te działania nie pomogą – prawdopodobnie konieczne będzie oczyszczenie systemu wentylacji lub ewentualna naprawa jego uszkodzeń.
Poprawa wentylacji w mieszkaniu – działania profesjonalne
Jeśli próby poprawy przepływu powietrza z poziomu mieszkania nie przyniosą rezultatów, problemy z wentylacja należy niezwłocznie przekazać zarządcy lub właścicielowi budynku. Powinien on zlecić profesjonalną diagnostykę systemu wentylacji, ze szczególnym uwzględnieniem zgłoszonych nieprawidłowości. Może się okazać, że kanały wentylacyjne utraciły drożność i konieczne będzie czyszczenie systemu z zaległych w nim zanieczyszczeń oraz wykonanie dezynfekcji wentylacji. Specjalista dokonujący przeglądu sprawdzi również stan poszczególnych elementów instalacji i jej szczelność – która ma niebagatelny wpływ na prawidłowy przepływ powietrza w systemie.
Wentylacja jest systemem, który warunkuje bezpieczne i komfortowe przebywanie w pomieszczeniach. Dlatego tak ważnym jest, by zapewnić jej stałą sprawność i drożność, a w razie występowania problemów – podejmować niezwłocznie odpowiednie działania.
Materiał promocyjny